Elgetos nori elgetauti

Kaunas pasiryžo iš miesto centro išvaryti nuolatinius išmaldos prašytojus

Kauno miesto savivaldybė ėmėsi neįprastos veiklos – elgetų surašymo. Po jo paaiškėjo, kad miesto centre jų yra tik keliolika, ir daugeliui valdžios paramos nereikia. Viskas, ko jie prašo – leisti elgetauti.

Surašymas vyko visą savaitę

Kauno miesto taryba dar šių metų sausį nutarė uždrausti išmaldų prašymą viešose vietose. Tai užfiksuota Tarybos patvirtintose Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse. Jose draudžiama prašyti išmaldos viešose vietose, taip pat aktyviai (žodžiais ar veiksmais priekabiaujant prie praeivių, šūkaujant ir pan.) rinkti aukas už muzikavimą.

Socialinių reikalų departamento direktorius Gediminas Jankus sakė, kad rugpjūčio pradžioje visą savaitę buvo surašomi benamiai nuo Senamiesčio iki Įgulos bažnyčios (Soboro).

„Tokius duomenis rinkome, norėdami sužinoti, kiek žmonių pageidautų socialinės paramos. Įdomu, kad kai kurie asmenys sakė nenorintys jokios paramos, tik prašė jų netrukdyti, nes teigė, kad kaip elgetavo, taip ir toliau elgetaus“, – sakė G.Jankus.

Išaiškins nuolatinius tvarkos pažeidėjus

Anot pašnekovo, minėtas Tarybos sprendimas suteikia teisę miesto valkataujančius asmenis bausti ir administracine tvarka. „Reikia pripažinti, kad mūsų mieste tai nėra itin aštri problema. Elgetų nėra tiek daug, kaip Vilniuje, nes neturime Aušros Vartų“, – svarstė G.Jankus.

Pasak G.Jankaus, po kelių savaičių elgetos vėl bus tikrinami. „Jei rasime tuos pačius, galėsime teigti, kad jie yra piktybiškai elgetaujantys. Tada duomenis apie juos perduosime policijai, kuri galės imtis priemonių. Manau, kad iš pradžių elgetos bus tik įspėti. Jeigu kunigai juos varo nuo bažnyčių, kodėl mes negalime pabandyti įvesti tvarką miesto centre?“ – retoriškai klausė G.Jankus.

Dirbti ir socialinės paramos nenori

Rugpjūčio pirmąją savaitę elgetaujančius asmenis surašinėjusios Socialinių reikalų skyriaus darbuotojos Danutė Baranauskienė ir Marija Milinytė kiekvieną dieną sutikdavo nuo keturių iki devynių elgetų.

Iš viso surašyta 17 elgetaujančių asmenų. Tarp jų buvo 11 moterų ir 6 vyrai. „Trys su mumis atsisakė kalbėtis, o kiti įvairiai aiškino, kodėl elgetauja. Tarp jų buvo keturi invalidai, trys žmonės be nuolatinės gyvenamosios vietos, šeši apskritai neturi asmens dokumentų, vienas grįžęs iš įkalinimo įstaigos. Kai kurie domėjosi, kuo gali padėti socialinių reikalų skyrius, tačiau šešiems tai visai nerūpėjo. Jie norėjo, kad tik mes greičiau pasitrauktume“, – pasakojo D.Baranauskienė.

Pasak jos, kai elgetoms buvo siūlomas laikinas darbas, jie atsisakydavo. „Oi, mano rankos nesveikos, išretėję kaulai – negaliu dirbti“, – aiškino vienas jų, net nepaklausęs, koks darbas siūlomas.

Prisideda prie pensijos

Anot D.Baranauskienės, iš to, kad jie suskaičiavo elgetas, nėra didelės naudos. „Niekas nuo to nepasikeis, tačiau mes visus informavome, ko jie gali tikėtis iš mūsų: maitinimo, nakvynės. Paaiškėjo, kad daugelis jų net nebuvo girdėję, kad elgetauti mieste draudžiama“, – sakė ji.

D.Baranauskienė spėja, kad elgetas išvaryti nebus lengva. „Jiems neblogai sekasi. Mums pasakoja, kad per dieną susirenka bent 10-15 litų. Dažniausiai elgetaujantys žmonės dar gauna pensijas, tačiau nori papildomų pinigų. Matėme, kad žmonės, ypač jaunimas, noriai jiems aukoja“, – pasakojo socialinė darbuotoja.

Dainoras Lukas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

2 komentarai į "Elgetos nori elgetauti"

  1. alex

    Дайте людям работу,а если хотят и дальше попрошайничать и пьянствовать-остается одно принудительный труд под присмотром полиции.

  2. ju---

    kurgi ne!eis jie tau dirbt,gali siulyt ir gyv.plota,bet kaiman padirbet nepriprasysi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.