Vaikams gali pakliūti ir nuodingų žaislų

Gandai apie „barbes žudikes” bei kūdikių žaislų gamybai naudojamas nuodingas medžiagas – ftalatus – išgąsdino ir klaipėdiečius.

Tačiau specialistai tvirtina, kad tam tikras ftalatų kiekis gaminyje leistinas. Pareigūnai tikina, kad iki šiol negauta ir iš Europos Sąjungos žaislų prižiūrėtojų informacijos apie kenksmingą ftalatų kiekį Lietuvoje parduodamuose žaisluose.

Kiti tautiečių įvežami žaislai nesaugūs. Vaikai gali ne tik apsinuodyti, bet ir užspringti mažomis žaislų detalėmis, net sužaloti žmones.

Yra norma

Pasak Valstybinės nemaisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyriausiosios valstybinės inspektorės Eugenijos Vaičekauskienės, netyla diskusijos apie galimą kenksmingų medžiagų – ftalatų – kiekį plastikiniuose žaisluose.

Ftalatai naudojami suminkštinti plastmasei, iš kurios gaminami kai kurie žaislai. Tarp tokių žaislų – vyresniems vaikams skirtos „barbės” bei kai kurie kūdikiams skirti žaislai. Kūdikiai dažnai kiša šiuos žaislus į burną pradėjus dygti dantukams. „Patekę į organizmą, ftalatai gali pakenkti skydliaukės, kepenų ir kitoms gyvybiškai svarbioms ląstelėms”, – sakė E.Vaičekauskienė.

Inspektorė patvirtino, jog tam tikras kiekis šių medžiagų žaisluose yra leidžiamas ir tai esą nepavojinga sveikatai.

Lietuvoje nėra specialios laboratorijos, nustatančios, koks ftalatų kiekis yra žaisluose. Europoje veikia informacinė RAPEX sistema, kurioje pateikiama informacija apie Europos Sąjungoje rastus nesaugius gaminius. Todėl tenka pasitikėti jos pranešimais.

E.Vaičekauskienė teigė, kad iki šiol informacijos apie aptiktus kenksmingus ftalatų kiekius Lietuvoje parduodamuose žaisluose negauta.

Europoje susirūpinta

Prieš keletą savaičių Europos Parlamentas patvirtino pranešimą dėl direktyvos, kuria siekiama apriboti ftalatų naudojimą plastikiniuose žaisluose, atsižvelgiant į jų kenksmingumą sveikatai. „Būtent apriboti, o ne uždrausti”, – „Klaipėdai” sakė E.Vaičekauskienė. Ftalatų kai kuriuose žaisluose galės būti ne daugiau nei 0,1 proc. žaislo masės.

Ženklas klaidina

Jei ant žaislo etiketės yra žymuo CE, vadianasi, žaislo gamintojas patvirtina, kad žaislas atitinka standartinius reikalavimus. Be to, kad yra dokumentai ir net bandymų, užtikrinančių, kad žaislas saugus, protokolai.

Tačiau kartais žymuo CE atsiranda neteisėtai.

Iš vadinamų trečiųjų, Europos Sąjungai nepriklausančių šalių įvežamus žaislus pirmiausia tikrina muitinės pareigūnai. Muitininkai nereaguoja, jei mato, kad žaislai pažymėti CE. Tačiau, pasak Nemaisto prekių inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėjos Raimondos Bučinskienės, vėliau inspektoriai, tikrindami žaislus rinkoje, bandymams atrenka ir tuos žaislus, kurie pažymėti CE. Neretai aptinkama CE pažymėtų nesaugių žaislų. Tikrinimui atrenkami žaislai, kai jau išoriškai matyti silpnai pritvirtintos smulkios detalės ar per ilgos žaislų virvutės. Pavojingų žaislų sąrašas skelbiamas tinklalapyje www.inspekcija.lt

Rado nesaugių

Į Lietuvą patenkantys nesaugūs žaislai dažnai perkami iš Lenkijos pardavėjų, įsigijusių nesaugių žaislų iš trečiųjų šalių. Iš Lenkijos į Lietuvą įvežami žaislai muitinėje netikrinami. Nesaugūs žaislai kartais parduodami ir turguje.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Nemaisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyrius atrinko bandymams 17 tipų žaislų. Iš jų 10 tipų pripažinta nesaugiais. Tarp jų – Šiauliuose, Vilniuje, Kaune registruotų bendrovių parduotuvėse buvę žaislai.

Virvute traukiamas traukinukas „Modo Educational Bloks” laikomas nesaugiu dėl ilgos virvelės , galinčios sudaryti kilpą. Vaikas gali mėginti apsivynioti ja kaklą ir uždusti. Žaidžiant lėlės vežimėliu „Beautiful Go Cart”, yra rizika vaikui susižeisti dėl netvirtos vežimėlio konstrukcijos. Žaislinis telefonas „Kid Phone” nesaugus, nes yra pavojus pažeisti klausą aukšto dažnio triukšmu, nes mažyliai yra jautresni. Žaislinis policininko rinkinys „Special Policie” – pavojingas, nes įmanoma sužeisti aplinkinius. Vieni nesaugių žaislų platintojai įspėti, kiti nubausti piniginėmis baudomis. Radus pažeidimų skiriama 50 -1000 litų baudos.

Nuo 2001 metų Lietuvoje uždrausta prekiauti ir naudotais žaislais dėvėtų drabužių parduotuvėse.

Ramunė Šeštokienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.