Mokesčių vizijos sėja nesantaiką

Vyriausybės vardu apie ketinimus siūlyti įvesti
progresinius mokesčius prabilęs premjeras Gediminas Kirkilas paskatino koalicijos partnerius imtis kraštutinių atsakomųjų veiksmų.

Šeštadienį posėdžiavusi valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) taryba atsakė socialdemokratams iššūkiu – siūlymu nuo 2009 metų gyventojų pajamų mokestį (GPM) mažinti iki 20 procentų. Valstiečių liaudininkų ir „pilietininkų“ tandemas taip pat kartoja „ne“ socialdemokratų premjero užmojams.

Kandi rezoliucija

LiCS taryba, per diskusijas sutaršiusi koalicijos partnerius socialdemokratus, priėmė jiems įgeliančią ir liberalia vaga mokesčių politiką kreipiančią rezoliuciją. Joje pažymima, kad socialdemokratai dirbtinai eskaluoja diskusiją dėl progresinių mokesčių ir taip siekia spręsti ne šalies ekonomines bei socialines, o partijos vidaus problemas. Liberalcentristai perspėjo, kad einant tokiu keliu ne tik nesumažės socialinė nelygybė, bet ir nesiformuos vidurinė klasė.

LiCS tarybos dokumente partneriai socialdemokratai taip pat paraginti laikytis koalicinėje sutartyje ir Vyriausybės programoje numatytų įsipareigojimų. Priekaištai premjero partijos kolegoms vainikuoti siūlymu nuo 2009 metų sumažinti GPM iki 20 procentų.

Svarsto liberalius siūlymus

Per LiCS tarybos posėdį, anot šios partijos vadovo Artūro Zuoko, priimtas sprendimas artimiausiu metu siūlyti Seime priimti tokią įstatymo pataisą yra suderintas su opozicine Naujosios sąjungos frakcija. Liberalcentristai deda daug vilčių į kitas frakcijas.

Mažesnieji valdančiosios koalicijos partneriai kol kas nekritikuoja LiCS iniciatyvos. Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė LŽ sakė, kad pati mintis – mažinti mokesčius – yra sveikintina, tačiau pirmiausia reikia įsitikinti, kaip bus vykdomas kitų metų biudžetas. „Dabar svarbiausia – įvykdyti jau duotus įsipareigojimus: sumažinti gyventojų pajamų mokestį nuo kitų metų iki 24 procentų. Dar daugiau – iki 20 proc. – sumažinti būtų labai gerai, tai tikrai skatintų konkurencingumą. Reikės stebėti situaciją“, – svarstė ji.

Apie premjero siūlomus progresinius mokesčius A.Staponkienė yra prastos nuomonės. Pasak frakcijos seniūnės, socialinės atskirties jie nesumažintų, o verslui tikrai pakenktų.

Balionas prieš rinkimus

Liberalcentristų įžvalgai, kad koaliciniams susitarimams prieštaraujantis, su partneriais nesuderintas socialdemokratų ėjimas grįstas grynai politinių dividendų prieš rinkimus paieška, pritaria ir A.Staponkienė. „Nė vienas ministras apie tokius ketinimus neužsiminė. Nežinau, kodėl šnekama Vyriausybės vardu. Gal G.Kirkilą taip spaudžia partija? Ko gero, tai daugiau rinkimų kampanijos kalbos, kurios paskui sprogs. Tai nėra realūs socialdemokratų lūkesčiai. Jie vieni, esant dabartinei politinei situacijai, negalės to pasiekti. Koalicijos partnerių pritarimo nėra, konservatoriai ir liberalai – irgi pagarsėję progresinių mokesčių priešininkai, – kalbėjo seniūnė. – Šiaip ar taip, tokios premjero kalbos skamba baisiai nesolidžiai.“

G.Kirkilas šeštadienį aiškino, kad partneriai pernelyg jautriai reaguoja į progresinių mokesčių idėją. Anot jo, iš esmės tokių mokesčių įvedimas nereiškia mokesčių didinimo, nestabdo bendrojo GPM mažinimo plano, tiesiog perskirsto naštą. Liberalcentristų siūlymus dar drastiškiau mažinti mokesčius jis pavadino „labiau politiniu pareiškimu nei realiai įgyvendinamu veiksmu“. G.Kirkilas pastaruoju metu sulaukė kritikos ne tik dėl reanimuojamos progresinių mokesčių idėjos, bet ir dėl užuominų, kad galbūt vertėtų neskubėti mažinti GPM.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.