Bemiegė naktis prie Ūkio banko

Pusšimtis potencialių investuotojų liko nepatenkinti vertybinių popierių pardavimo tvarka

Vakar Ūkio bankas paneigė, kad naujos 20 mln. litų vertės akcijų emisijos išplatinimas buvo neskaidrus, o kaltinimus klientų diskriminavimu pavadino nepagrįstais. Nuo antros valandos nakties stovėję eilėje būsimieji investuotojai liko nepatenkinti vertybinių popierių platinimo tvarka. Kai kurie liudininkai prašneko apie akcijų pardavimo farsą, nes pro duris nebuvo įleistas nė vienas pirkėjas.

Kaina sukėlė ažiotažą

Prie Ūkio banko centrinės būstinės Kaune naktį į trečiadienį būriavosi žmonės. Maironio gatvėje prie Lietuvos banko pastato, kuriame įrengtos ir Ūkio banko patalpos, investuotojai keliolika valandų laukė, kol anksti ryte galės nusipirkti Ūkio banko akcijų.

Populiarumą šio banko vertybiniai popieriai įgijo po to, kai nominalios 12 litų vertės akcijos nuo liepos vidurio iki rugpjūčio 16 d. Vilniaus vertybinių popierių biržoje (VVPB) pabrango net iki 27,37 Lt.

Tai buvo puiki proga užsidirbti, nes naujos emisijos akcijas Ūkio bankas pardavinėjo po 12 Lt. Vakar investuotojai galėjo pasirašyti per pirmąjį etapą neparduotų akcijų pirkimo sutartis. „Tačiau bankas nesilaikė lygiateisiškumo principo, nes nė vienas žmogus, laukęs per naktį prie banko durų, į jį nepateko”, – sakė akcijų ketinę nusipirkti kauniečiai.

Maždaug pusei šimto žmonių buvo pranešta, kad visuos akcijos jau parduotos. Itin nepatenkintas buvo Graikijos pilietis, kuris kaltino ne banką, o įstatymus.

„Platinimo tvarka diskriminuoja užsienio investuotojus vien dėl to, kad reikia atvykti į patį banką, – sakė norėjęs likti nežinomu investuotojas iš Graikijos. – Pas mus tokie dalykai būtų sutvarkyti paprastu skambučiu maklerio įmonei”.

Kaltinimus neigia

Ūkio banko atstovė spaudai Jolanta Lunevičienė vakar bandė glaistyti viešumon iškilusius nesusipratimus. Ji pateikė kitokią įvykių versiją. Jos teigimu, 8 val. atvėrus banko duris, investuotojai, lenktyniaudami vienas su kitu, bėgte pakilo į antrąjį aukštą, kur įrengtas banko Finansų maklerio departamentas.

Priėmimo numerius išdalijo apsaugininkai. Į kabinetą buvo įleisti trys pirkėjai, kurie buvo aptarnaujami prie atskirų stalų. Pirmąjį numerį gavęs Graikijos pilietis liko nepatenkintas akcijų platinimo tvarka, nes antrąjį ir trečiąjį numerius turėję žmonės buvo aptarnauti greičiau, todėl graikas neįsigijo tiek akcijų, kiek norėjo.

„Graikui aptarnauti prireikė daugiau laiko, nes teko sutikrinti daugiau dokumentų, – sakė J.Lunevičienė. – Suprantama, jog jam liko tik nedidelė dalis akcijų, nes niekas nežinojo, kiek akcijų nusipirks kiti du klientai”. J.Lunevičienė rėmėsi banko ir apsaugos darbuotojų pasakojimais, nes pati įvykio nematė.

Galėjo nusipirkti bet kas

Išplatinęs naują akcijų emisiją, Ūkio bankas akcinį kapitalą padidino nuo 106,7 mln. iki 126,7 mln. Lt. Pirmajame naujos emisijos platinimo etape – nuo liepos 15 iki rugpjūčio 16 d. – vertybiniai popieriai buvo parduodami tik akcininkams, o antrajame etape – viešai.

Banko tarybos pirmininko Liutauro Varanavičiaus teigimu, tikėtina, jog dabartiniai banko savininkai per pirmąjį etapą nupirko didžiąją naujos emisijos akcijų dalį.

Jų neišpirktos akcijos vakar ir buvo pardavinėjamos Ūkio banke per antrąjį platinimo etapą, kuris teoriškai turėjo trukti iki spalio 1 d.

Ūkio banko atstovė spaudai aiškino, kad pro kitas duris niekas nebuvo įleistas, o viešumo principo niekas nepažeidė. „Be to, parodžiusi pažymėjimą galėjau pirma atsistoti prie finansų maklerio durų, bet niekam net nešovė į galvą pasinaudoti tarnybine padėtimi, – pridūrė J.Lunevičienė. – Natūralu, kad, esant dideliam akcijų kainų skirtumui ir ažiotažui, visada atsiranda nepatenkintųjų, kuriems nepavyko akcijų nusipirkti”.

Jėgų pasiskirstymas pasikeis nežymiai

Birželio 30 d. stambiausiu Ūkio banko akcininku buvo Vladimiras Romanovas, valdęs 19,43 proc. akcijų paketą. 10 proc. akcijų tada priklausė V.Romanovo motinai Zinaidai Romanovai. Dar 9,93 proc. akcijų turėjo su V.Romanovu siejama UAB „Dujotekana”. Tai reiškia, jog V.Romanovui ir jam artimiems asmenims priklausė beveik 40 proc. akcijų paketas.

Tarp kitų stambių akcininkų minimi UAB FMI „Finbaltus” (8,54 proc.), verslininkas Stamatiadis Nikolaosas (5,57 proc.) ir MEGAWEST LLC (5,11 proc.). Neabejotina, jog po išplatintos 20 mln. Lt vertės akcijų emisijos galių pasiskirstymas Ūkio banke pakito. Tiesa, šis pokytis gali būti nežymus. J.Lunevičienė sakė nežinanti, ar vakar nepasitenkinimą pareiškęs graikas yra būtent S.Nikolaosas.

Finansų maklerio įmonės „Finasta” direktoriaus pavaduotojo Romo Matiuko nuomone, kol kas sudėtinga pasakyti, ar Ūkio banko nustatyta naujos emisijos išplatinimo tvarka pažeidė kieno nors interesus. „Platinant akcijas vienoda kaina dingsta konkurencija, bet gal bankui tokia tvarka buvo priimtinesnė, – sakė R.Matiukas. – Žinoma, nėra gerai, jei pirkėjams reikia eilėje naktimis budėti ir laukti”.

Gali ir neužsidirbti

Ūkio banko akcijos didelę vertę įgijo per vieną mėnesį. Dar liepos 13 d. VVPB jos kainavo 12,1 Lt, o užvakar pasiekė rekordines aukštumas ir brango iki 27,37 Lt. Vakar biržoje Ūkio banko akcijos pigo maždaug 7 proc., o kaina svyravo tarp 25,30-25,45 Lt.

J.Lunevičienė nesureikšmina žmonių siekio užsidirbti iš naujos emisijos akcijų, kurių išplatinta daugiau kaip 1,6 milijono.

„Įsigytas akcijas investuotojai turės apmokėti iki spalio 1 d., – aiškino J.Lunevičienė. – Tai reiškia, jog biržoje prekiauti naujomis akcijomis bus galima ne anksčiau kaip gruodį, kai Lietuvos banke bus įregistruotas Ūkio banko akcinio kapitalo padidinimas”.

Ji prisiminė, kaip prieš kurį laiką Ūkio banko akcijos kainavo tik apie 8 Lt, todėl nėra garantijos, kad kas nors užsidirbs iš vertybinių popierių. „Akcijų kaina gali ir kilti, bet gali ir kristi”, – konstatavo J.Lunevičienė.

Už pažeidimus – 100 tūkst. litų bauda

Vyriausybės įsteigtai Vertybinių popierių komisijai (VPK) kol kas niekas nepasiskundė dėl Ūkio banko išplatintos naujos akcijų emisijos. „Nusiskundimų kol kas negavome, bet gal jie dar nesuformuluoti”, – „Kauno dienai” sakė laikinai komisijai vadovaujanti Vilija Nausėdaitė.

Ji teigė, kad tokio didelio atgarsio nesukėlė jokio emitento akcijų išplatinimas.

VPK gavus skundą bei nustačius padarytus pažeidimus, Ūkio bankui grėstų iki 100 tūkst. Lt bauda, bet sankcijos gali būti pritaikytos ir banko vadovams.

Nepasitenkinimą pareiškęs graikas tikino į teismą nesikreipsiąs. Vakar prie banko būriavęsi pirkėjai rengė skundą Ūkio bankui, bet neaišku, ar skundas bus įteiktas.

Vakar banko atstovai pareiškė, kad ketinama leisti dar vieną akcijų emisiją, kurią greičiausiai siūlys visiems investuotojams. „Manome, kad tam yra labai palankus metas, nes susidomėjimas banku ir jo akcijomis yra labai didelis”, – sakė Ūkio banko stebėtojų tarybos narys Liutauras Varanavičius.

Pasak jo, keli stambūs investuotojai yra viešai pareiškę norą valdyti 15-20 proc. akcijų paketus. L. Varanavičius sakė, kad dėl akcijų emisijos dydžio ir kainos bus nuspręsta po konsultacijų su investuotojais.

Gediminas Stanišauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.