Rytoj 20 val. 54 min. Mėnulis ir vėl taps disko pavidalo, išprovokuodamas nesibaigiančias diskusijas apie mistišką savo poveikį žmonėms.
Kiekvieną mėnesį pasikartojanti Mėnulio pilnaties fazė vienų žmonių gyvenimą apverčia aukštyn kojomis, kitų kasdienybės net nepaliečia. Tačiau specialistai nesutaria, ar Žemės gyventojus veikia būtent Mėnulio pilnatis, ar pats Mėnulis.
Veikia jautresnius
Skirtingi šaltiniai teigia, kad per pilnatį padaugėja alkoholizmo protrūkių, epilepsijos priepuolių, psichosomatinių sutrikimų paūmėjimų – artimiesiems tenka atidžiau stebėti lunatikais liaudyje vadinamus somnambulus, o psichiatrinių ligoninių personalui – tramdyti šizofrenikus.
Pastebėta, kad šiomis dienomis šiek tiek daugėja tragiškų autoavarijų, pasikėsinimų į politikų gyvybę, seksualinio priekabiavimo bei smurto atvejų.
Tokius faktus patvirtino ir klaipėdietė astrologė Violeta Liaugminienė. „Daug metų stebiu žmones šiuo periodu ir esu įsitikinusi, kad pilnatis veikia pasąmonę, emocinį žmogaus pasaulį, dažniausiai neigiamai jos įtakai pasiduoda silpnesnės psichikos, jautrūs žmonės”, – dienraščiui tvirtino ji.
Pasak astrologės, jautresni žmonės nesugeba kontroliuoti situacijos, valdyti savęs, tad juos gali ištikti netikėti emocijų proveržiai. „Taip pat pablogėja psichinių ligonių būklė, žmonės labiau linkę girtuokliauti, reikšti savo agresiją”, – įsitikinusi astrologė.
V.Liaugminienės teigimu, pilnaties poveikis panašus į Mėnulio užtemimą, kai padaugėja nelaimingų atsitikimų, nusikaltimų, psichinių ligų paūmėjimų.
Trūksta įrodymų
Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis mano, kad prastai pilnaties reputacijai patvirtinti trūksta įrodymų. „Nesu skaitęs jokių rimtų mokslinių išvadų apie pilnaties poveikį žmogui. Tačiau paneigti šios tendencijos taip pat negalėčiau”, – sakė medikas.
A.Slatvickio teigimu, reakcija į pilnatį daugiau priklauso nuo požiūrio. „Jeigu žmogus linkęs į savitaigą, jis būtinai, pavyzdžiui, dėl nemigos, apkaltins pilnatį. O juk visiškai įmanoma, kad neužmigo jis, pavyzdžiui, dėl nuovargio”, – mano psichoterapeutas. Pasak jo, stiprios psichinės sveikatos žmonių nei juoda katė, nei pilnatis iš vėžių neišmuš.
Klaipėdos psichiatrijos ligoninės vyriausiasis gydytojas Algirdas Narinkevičius nenorėtų pacientų būklės paūmėjimų aiškinti pilnatimi. „Žinoma, kad dangaus kūnai veikia gamtą, tačiau kažin ar būtent pilnatis yra savijautos pablogėjimo priežastis. Tokių dėsningumų nepastebėjau”, – sakė jis. A.Narinkevičius tikino, kad jo vadovaujamos ligoninės pacientų skaičius nuolat svyruoja, o per pilnatį jis keičiasi taip pat neprognozuojamai, kaip ir kitų Mėnulio fazių metu.
Gausiau kraujuoja
Molėtų astronomijos observatorijos darbuotojas Saulius Lovčikas „Klaipėdai” teigė, kad visiškai paneigti pilnaties poveikį žmonių būklei būtų klaidinga, nes pilnatis – tokia pat, kaip ir visos kitos Mėnulio fazės, o jis, kaip žinia, smarkiai veikia gamtą.
Mėnulis sąlygoja potvynių ir atoslūgių procesus. Mokslininkai pastebėjo, kad per pilnatį ir jaunatį potvyniai gausesni. Tai, kad Mėnulio poveikis skysčiams suaktyvėja per pilnatį, pastebi ne tik vandenynų tyrėjai – stomatologai ir chirurgai tvirtina, kad tomis dienomis pacientų žaizdos ypač gausiai kraujuoja.
„Turint galvoje, kad septyniasdešimt procentų žmogaus kūno sudaro skystis, visiškai įmanoma, kad Mėnulis veikia ir mus. Jeigu jis veikia giliausius vandenynus, kodėl gi jis negalėtų veikti žmonių?” – svarstė observatorijos specialistas.
S.Lovčikas sakė, kad vieningos nuomonės apie pilnaties poveikį žmogui nėra, nes ši sritis yra per mažai ištirta.
Arnoldas Remeika