Kelmės rajone srutomis iš kiaulidžių užteršti netoliese tekantys Vengrės ir Gryžuvos upeliai Aplinkosaugininkai nustatė, jog kai kur tarša normą viršijo 116 kartų.
Upelius užteršė Kelmės rajono Kiškonių kaime rekonstruotame kiaulidžių komplekse tūkstančius gyvulių auginanti Danijos kapitalo įmonės „Saerimner” dukterinė bendrovė „Sajas” -jos darbuotojai, nepaisydami lietingo rugsėjo, srutomis laistė laukus, šalia kurių yra melioracijos grioviai ir į Gryžuvą įtekantis Vengrės upelis.
Aplinkosaugininkams ir žiniasklaidai apie tai, jog į Gryžuvą kliokia srutos, pranešė gyventojai, rašo „Šiaulių kraštas”.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento laboratorijoje ištyrus specialistų iš griovio ir upelių paimtus vandens mėginius nustatyta, jog drenažo vandenyje, kuris pateko į Vengrės upelį, o šiuo upeliu į Gryžuvą, organinė tarša aukščiausią leistiną normą viršijo 116 kartų. Bendrasis azoto kiekis šiame vandenyje leistiną normą viršijo 21 kartą, fosforo kiekis – 5 kartus.
Bendrovė „Sajas” turės atlyginti žalą padarytą gamtai, kuri įvertinta 8820 litų.
Pasak netoliese gyvenančių žmonių, upeliuose nebėra žuvų, kurios išnyko dar sovietmečiu, kai Kiškonyse atidarė kiaulių kompleksą, juose niekas nesimaudo.
Rajono savivaldybėje įvykusiame ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdyje UAB „Sajas” specialistai ir vadovai neginčijo pažeidę tręšimo technologiją.
Aplinkos apsaugos departamento specialistai ir Ekstremalių situacijų valdymo komisijos nariai įpareigojo bendrovę iki lapkričio 12 dienos papildyti aplinkos apsaugos prevencinių priemonių planą – kai bendrovė nuspręs laistyti srutas, apie tai turės informuoti aplinkos apsaugos agentūrą.
Pakruojo rajone įsikūrusi „Saerimner” bendrovė turi dar septynis kompleksus įvairiose Lietuvos vietose.
Prie baudos reikėtų bent pora nulių pridėti. Dabar sumokės ir toliau bjauros gamtą.