Valstybinio Jaunimo teatro spektaklis – tarptautiniame teatro festivalyje Pietų Korėjoje

Valstybinio Jaunimo teatro spektaklis – „Užsispyrelės tramdymas” pagal Viljamo Šekspyro komediją „Užsispyrėlės sutramdymas” rugpjūčio 19 – 25 d. bus parodytas tarptautiniame teatro festivalyje Suvone, Pietų Korėjoje. 1996 m. Hvaseong Tvirtovės 200-osioms metinėms paminėti inicijuotas festivalis tapo svarbiausiu šalies kultūriniu įvykiu vykstančiu už sostinės ribų. Devintą kartą vyksiančiame festivalyje žiūrovai turės unikalią progą pamatyti geriausias teatro trupes iš Vokietijos, JAV, Rusijos, Ekvadoro, ir pačios Korėjos. Lietuvą reprezentuosiančio spektaklio „Užsispyrelės tramdymas” režisierius Cezaris Graužinis, dailininkė Vilma Masteikienė, kompozitorius Giedrius Puskunigis. Spektaklyje vaidina: Brigita Arsobaitė, Julius Žalakevičius, Jurgis Damaševičius, Andrius Bialobžeskis, Vilma Raubaitė, Tomas Kizelis, Paulius Čižinauskas, Vytautas Kontrimas, Nerijus Gadliauskas, Saulius Sipaitis, Kristina Ovčinikaitė, Tadas Juozapaitis. Net du „Užsispyrelės tramdyme” vaidinantys Jaunimo teatro aktoriai – Andrius Bialobžeskis ir Tomas Kizelis, už šiame spektaklyje sukurtus išskirtinius vaidmenis 2005 m. buvo nominuoti prestižiniams Lietuvos Kultūros ministerijos „Auksinio kryžiaus” apdovanojimams.
Pirmasis V.Šekspyro biografas Džordžas Stivensas kadaise rašė apie jį: „Viskas ką mes žinome apie Viljamą Šekspyrą – tik tai, jog jis gimė Stratforde, vedė, susilaukė vaikų, išvažiavo į Londoną, ten tapo aktoriumi, parašė pjeses ir sonetus, grįžo į Stratfordą, surašė palikimą ir numirė. Šiame biografo sakinyje telpa ne tik visas žmogaus gyvenimas, jame slypi ir didžiojo anglų dramaturgo paslaptis. Iki šiol tiek V.Šekspyro gyvenimas, tiek jo kūryba atvira interpretacijoms ir analizei. Viso pasaulio teatrai, ne išimtis ir Lietuva, vėl ir vėl sugrįžta prie genialių V.Šekspyro pjesių. Jos – visiems laikams.
Jaunimo teatras didžiuojasi tuo, jog tapo iniciatoriumi pirmojo „Užsispyrėlės sutramdymo” vertimo į lietuvių kalbą – pjesės vertėja garsi Kaune gyvenanti poetė Tautvyda Marcinkevičiūtė, anksčiau vertusi ir V.Šekspyro sonetus, puikiai susidorojo su šia užduotimi. Nuo šiol garsiausia V.Šekspyro komedija, pasaulio žinoma ir statoma jau nuo 17 a., mūsų kaimyninėje Rusijoje A.Ostrovskio išversta dar 19 a., na o kino kūrėju eksploatuota vos ne nuo pirmųjų kinematografo žingsnių, tampa visos Lietuvos teatrinės kultūros savastimi.
„Užsispyrėlės sutramdymą” V.Šekspyras parašė ir pristatė „Gaublio” teatre 1593/94 m. sezone. Pjesė pirmą kartą išspausdinta 1623 m. po V.Šekspyro mirties išleistoje pjesių rinktinėje ir tuo metu jos pilnas pavadinimas skambėjo taip: „Sąmojinga ir maloni komedija, praminta „Užsispyrėlės sutramdymas” – tokiame pavidale, kaip ją vaidino Jos Didenybės tarnai „Blekfairse” ir „Gaublyje”. Parašyta Viljamo Šekspyro. Pjesės siužetas visiems puikiai žinomas – viena iš garbaus Padujos miesto gyventojo dukrų garsėjo ypač rūsčiu ir skandalingu charakteriu, kuris tapo priežastimi tėvui atsakyti jaunesnės, žavesnės ir sukalbamesnės sesutės jaunikiams. Tam, kad tėvas leistų tekėti jaunėlei, pretendentai į jos ranką ieško jaunikio vyresniajai ir randa šios vertą jauną, grubų, skandalais garsėjantį, žavų džentelmeną, kuris dėl kraičio pasiryžęs vesti bet ką. Vienok tam dar reikės gauti pačios užsispyrėlės sutikimą&
Režisierius Cezaris graužinis teigia, jog kūrybinė grupė šį spektaklį kūrė vardan džiaugsmo. Akivaizdu, jog pagaliau Lietuvoje gimė spektaklis žiūrovams dovanojantis išsiilgtą renesansišką požiūrį į gyvenimą. Dviejų dalių baladė pagal V.Šekspyro komediją „Užsispyrėlės tramdymas”, lyg gryno deguonies gurkšnis kupinas džiaugsmo, amžinos Jis ir Ji priešpriešos, žaismingo flirto ir tikros gyvenimiškos savęs į tvirtinimo jėgos.
„Užsispyrėlės tramdymas” patiks žiūrovui teatre pasiilgusiam šventės pojūčio, karnavališkos laisvės, muzikalumo, neišsemiamo žmogiško gerumo, pilnakraujų, meistriškai sukurtų personažų ansamblio. Režisierius C.Graužinis neatsitiktinai spektaklio pavadinime užkodavo bet kokio žmogiško veiksmo neišbaigtumą ir tęstinumą laike. Jo „Užsispyrėlės tramdymas” teigia meilę esant svarbiausia žmogiškos būties sąlyga.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.