Kuo skiriasi Lenkija per Antrąjį pasaulinį karą ir 2007 metais? Per Antrąjį pasaulinį karą Lenkijos vyriausybė pabėgo į Londoną, o lenkai liko namuose. 2007 metais dvyniai Kaczynskiai (Kačinskiai) liko namuose, o lenkai pabėgo į Londoną.
Sekmadienį vyksiantiems išankstiniams rinkimams besirengiančios šalies prezidentas Lechas Kaczynskis (Lechas Kačinskis) ir jo brolis dvynys premjeras Jaroslawas (Jaroslavas) tapo įvairiausių juokelių taikiniu.
Cinišką humorą supras tie, kurie dar prisimena komunistinę santvarką – tais laikais eilinių lenkų kasdienybę praskaidrindavo pasišaipymai iš politinio režimo ir ekonominių nepriteklių.
„Matome tą patį reiškinį kaip ir komunizmo eros pabaigoje. Kaip ir tuomet, žmonės, ypač intelektualai, yra nusistatę prieš šalies vadovus”, – sakė politologas Kazimierzas Kikas (Kazimiežas Kikas).
Tačiau jei devintajame dešimtmetyje antikomunistiniai juokeliai buvo perduodami iš lūpų į lūpas, tai dabar prieš brolius Kaczynskius panaudojamos visos modernios technologijos – elektroniniai laiškai, trumposios žinutės ir daugybė interneto svetainių, kur galima rasti įvairių netikrų vaizdo siužetų apie brolius dvynius.
Lenkų interneto vartotojai naujienų poreikį gali patenkinti interneto svetainėje YouTube. Šioje svetainėje įdėtas „Žvaigždžių karų” tema sukurtas filmukas „Klonų ataka” (Attack of the Clones), kurioje rodomi milijonai Kaczynskių, įsiveržiančių į Žemę, penktadienį sulaukė daugiau kaip dviejų milijonų apsilankymų.
58-erių metų beveik neatskiriami nedidukai, tačiau apkūnoki dvyniai yra kiekvieno humoristo svajonių taikinys.
Vienas populiariausių juokelių Lenkijoje – apie tai, „ką Kaczynskiai veikia teniso kortuose? Žaidžia tinklinį”.
Dvynių pavardės šaknis „kaczka” lenkiškai reiškia antį – šis vandens paukštis yra vienas dažniausių Kaczynskius parodijuojančių personažų.
Viename vaizdelyje rodoma tikra Lecho Kaczynskio kalba, kurioje jis sako: „Mieli tautiečiai, noriu pasakyti tik tris žodžius”. Prezidento nosiai ir burnai staiga virtus snapu, pasigirsta: „Kva, kva, kva”.
Kitame vaizdo anekdote parodijuojami faktai, jog prezidento vardas sutampa su vietinio alaus pavadinimu, o brolių Kaczynskių partijos „Įstatymas ir teisingumas” partijos pavadinimo trumpinys yra „PiS”.
Kaczynskiai vaizduojami su buteliais rankose po akiplėšišku užrašu, kuris primena, kas būna padauginus alaus, ir neabejotinai skirtas angliškai kalbantiems lenkams: „Make PiS, Not War!”
Broliai ir patys padeda humoristams: prieš kelis mėnesius Jaroslawas Kaczynskis prisipažino neturintis sąskaitos banke ir visą atlyginimą atiduodantis savo motinai.
Lenkijos karikatūristai piešiniams naudoja ir prieštaringesnes su dvyniais susijusias temas, tokias kaip jų tariamas polinkis naudotis slaptosiomis tarnybomis ir antikorupcijos būriu siekiant apdrabstyti purvais vyriausybės narius bei įstatymų leidėjus.
Vienas kandžiausių Lenkijos menininkų Andrzejus Mleczko (Andžejus Mlečko) neseniai nupiešė karikatūrą, kurioje padavėjas sako dvyniams: „Už papildomą mokestį suteiksime jums staliuką, prie kurio jūsų garantuotai nebus klausomasi”.
Dvynių polinkis į autoritarizmą taip pat sukėlė visuotinę pašaipą: vienoje karikatūroje į Jaroslawą Kaczynskį, pavaizduotą kaip beisbolo kamuoliukas, trenkia didžiulė lazda.
Kitame vaizdelyje Šiaurės Korėjos televizijos transliacijos supinamos su premjero atvaizdais. Vaizdelyje matomos minios garbina jį kaip „dvigubą Tatrų kalnų saulės šypseną” ir „Vyslos upės žemes nušviečiantį saulės spindulį”.
Kaczynskiai itin jautrūs pajuokai, o jų šalininkai teigia, jog juokelius išgalvoja pasipūtę oponentai, kurie negali pakęsti dvynių tiesmukumo.
Brolius erzina ir humoras iš užsienio, ypač iš kaimyninės Vokietijos.
2006 metų liepą dėl Vokietijos spaudoje pasirodžiusio satyrinio straipsnio apie dvynius Lechas Kaczynskis neatvyko į šioje šalyje surengtą susitikimą su tuometiniu Prancūzijos prezidentu Jacques’u Chiracu (Žaku Širaku) ir Vokietijos lydere Angela Merkel.
„Lenkijos politinis gyvenimas yra skalsi dirva karikatūristams”, – sako K.Kikas.