Pieno gamintojams – ūkio perėmėjams suteikiamos kvotos

2005 m. rugpjūčio 3 d. pieno gamintojams – ūkio perėmėjams buvo suteiktos kvotos iš nacionalinio rezervo. Apie tai, ką privalo žinoti pieno gamintojai, kalbamės su Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Rinkos reguliavimo programų departamento Pieno kvotų skyriaus vedėja Viktorija Vasiliauskaite.

Kokius reikalavimus atitikę gamintojai galėjo kreiptis dėl pieno kvotos suteikimo iš nacionalinio rezervo kaip ūkio perėmėjai?

Ūkio perėmėjai pagal Kaimo plėtros 2004-2006 metų plano priemonę „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas” priemonę (toliau – AŪP), gavę oficialų Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – NMA) pranešimą ‘Dėl perėmėjo patvirtinimo”, įsiregistravę Žemės ūkio ir kaimo verslo registre ir per 14 darbo dienų savivaldybės Žemės ūkio skyriuje pateikę teisingai užpildytas paraiškas „Dėl naujos ar papildomos kvotos suteikimo iš nacionalinio rezervo”, prisiėmę visus paraiškoje nurodytus įsipareigojimus bei kartu pridėję minėto pranešimo kopiją, o gamintojai, prieš tai turėję individualią pieno kvotą, dar ir pieno ūkio patikrinimo aktą.

Kiek pieno ūkio perėmėjų kreipėsi dėl pieno kvotos suteikimo iš nacionalinio rezervo ir kokio dydžio kvotos jiems buvo suteiktos?

Iki 2005 m. balandžio 1 d. paraiškas dėl kvotos suteikimo pateikė 220 ūkio perėmėjų, 213 iš jų atitiko visus reikalavimus ir jiems iš nacionalinio rezervo buvo paskirtos individualios kvotos 2004-2005 kvotos metams. Po 2005 m. balandžio 1 d. paraiškas pateikė 38 ūkio perėmėjai ir 35 iš jų buvo paskirtos individualios kvotos 2005-2006 kvotos metams, kurios galios ir visais kitais ateinančiais kvotos metais, jeigu gamintojai vykdys prisiimtus įsipareigojimus
Šiems gamintojams iš viso buvo išdalinta 285 562 kg pardavimo tiesiogiai vartoti kvotos, kurią jie, pateikę nustatytos formos paraiškas savivaldybės Žemės ūkio skyriuose, gali pasikeisti į pardavimo perdirbimui kvotą, ir 5 859 229 kg pardavimo perdirbimui kvotos. Gamintojams suteikti dydžiai atitiko ūkio perleidėjo turėtus dydžius, išskyrus tuos atvejus, kai gamintojo ir perleidėjo turėtų kvotų suma buvo mažesnė nei 25 tonos – tada gamintojams buvo suteiktos didesnės kvotos, t.y. 25 tonos. Visi iš nacionalinio rezervo pieno kvotas gavę gamintojai per savivaldybių Žemės ūkio skyrius buvo informuoti individualiais pranešimais, nurodant suteiktų pieno kvotų dydžius ir riebumą.

Dėl kokių priežasčių ne visiems besikreipusiems buvo suteiktos pieno kvotos?

Dešimčiai paraiškas dėl kvotos iš rezervo suteikimo pateikusių gamintojų pieno kvotos nebuvo suteiktos todėl, kad besikreipusieji gamintojai prie paraiškos dėl kvotos suteikimo nepridėjo dokumento „Dėl perėmėjo patvirtinimo” kopijos, nes nebuvo patvirtinti ūkio perėmėjais dėl šių priežasčių: ūkio perleidėjas nuosavybės teise neturėjo jam priklausančio ūkio, t.y. dalyvavo AŪP kaip smulkaus pieno ūkio savininkas ir nepretendavo į išmoką už perleidžiamus žemės ūkio naudmenų plotus arba mažiau nei 4 paskutinius metus nustatyta tvarka nedeklaravo žemės ūkio naudmenų, arba neregistravo turimų gyvulių. Taip pat ūkių perėmėjams nebuvo suteiktos kvotos, jeigu individualios kvotos neturėjo ūkio perleidėjas. Keletas kvotos prašiusių pieno gamintojų patys atsisakė tolimesnio paraiškos dėl kvotos suteikimo nagrinėjimo.

Ką turėtų žinoti ir į ką turėtų atkreipti dėmesį gamintojai, gavę pieno kvotas iš nacionalinio rezervo?

Gamintojai, ūkio perėmėjai, gavę papildomą arba naują kvotą iš nacionalinio rezervo ateinančiais kvotos metais po kvotų iš rezervo įsigaliojimo turi pradėti vykdyti pieno pardavimus, 10 – čiai (įskaičiuojant ir turimą kvotą) tonų kvotos turi turėti ir/arba nuomos ar panaudos sutarčių pagrindu valdyti 1 ha žemės ūkio naudmenų ir šiuos duomenis atnaujinti Žemės ūkio ir kaimo verslo registre, taip pat privalo kontroliuoti karvių bandos produktyvumą, turėti mažiausiai 5 melžiamas karves, parduoti bent 25 tonas pieno ir įvykdyti ne mažiau nei 70 procentų turimos kvotos (įskaitant turėtą individualią ir gautą iš nacionalinio rezervo), o jeigu iš rezervo buvo suteikta nauja kvota – gamintojai turi įvykdyti ne mažiau nei 50 proc. turimos kvotos. Šie gamintojai taip pat negalės dalyvauti AŪP kaip smulkaus pieno ūkio savininkai – perleidėjai.

Ką turėtų žinoti pieno ūkius turintys gamintojai ir jų perėmėjai šiais metais dalyvaujantys „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonėje”?

Į nacionalinį rezervą perleisti jiems priklausančią pieno kvotą ir už tai gauti paramą gali tiek vyrai, tiek moterys nuo 55 ir dar nesulaukę 70 metų amžiaus. Jie taip pat privalo pateikti dokumentą, įrodantį, kad paskutiniuosius 10 metų užsiima žemės ūkio veikla. Jų valda turi būti įregistruota Žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Renkant paraiškas 2005 m., bus tikrinama, kiek asmuo turėjo karvių 2004 m. sausio 1 d., šią dieną pareiškėjo vardu turi būti registruotos ne daugiau kaip 4 melžiamos karvės. Žinoma, jie turi atitikti ir kitus administravimo taisyklėse nurodytus kriterijus. Gamintojai, dalyvaujantys AŪP, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad visa turėta individuali pieno kvota bus perimta į nacionalinį rezervą. Gamintojai, gavę naują arba papildomą kvotą iš nacionalinio rezervo, šioje priemonėje dalyvauti negali, tačiau jei toks gamintojas nutaria pasitraukti iš prekinės žemės ūkio gamybos, turi ne vėliau kaip iki ateinančių kvotos metų birželio 1 d. po kvotos įsigaliojimo jos atsisakyti ir raštu informuoti apie tai NMA. Atkreipiame dėmesį, kad ūkių perėmėjai per 14 darbo dienų po Agentūros pranešimo dėl perėmėjo patvirtinimo gavimo, galės kreiptis į savivaldybės žemės ūkio skyrių ir pateikti paraišką dėl pieno kvotos iš nacionalinio rezervo suteikimo. Tačiau teikti šį prašymą gali tik tokie perėmėjai, kurie buvo nurodyti paraiškoje pagal priemonę AŪP. Gamintojai, kurie perėmė ūkį iš smulkių pieno ūkio savininkų, tačiau nenurodė paraiškoje esantys ūkio perėmėjais, pieno kvotą gali gauti bendrąja tvarka, kuri bus nustatyta artimiausiu metu. Patvirtintiems ūkio perėmėjams bus suteiktas ūkio perleidėjo turėtos individualios pieno kvotos dydis, tačiau ne mažesnis nei 25 tonos.

Ar bus suteikiamos pieno kvotos iš nacionalinio rezervo gamintojams, iki 2005 m. gegužės 1 d. pateikusiems paraiškas kvotoms iš rezervo gauti einamiesiems kvotos metams?
6124 gamintojai iki šių metų gegužės 1 d. pateikė paraiškas naujai arba papildomai kvotai iš nacionalinio rezervo gauti. Šiuo metu vyksta išsamus kiekvienos paraiškos nagrinėjimas. Gamintojai iš rezervo prašo virš 260 tūkstančių tonų, tuo tarpu nacionaliniame rezerve galimos išdalinti kvotos yra tik apie 30 tūkstančių tonų. Skaičiai akivaizdžiai parodo, kad pieno kvotas iš nacionalinio rezervo gaus tikrai ne visi pageidaujantys ir didžiausią tikimybę turės daugiausiai prioritetinių balų surinkę pieno gamintojai. Šiuo metu taip pat išsamiai tikrinamos kiekvieno gamintojo, pažymėjusio, kad dalyvavo, dalyvauja ar planuoja dalyvauti valstybės remiamose programose ir norėjusių gauti papildomų prioritetinių balų, paraiškos. Atlikus išsamią tokių paraiškų analizę, paaiškėjo, kad daugiau nei pusė šių pareiškėjų jokiose valstybės programose nedalyvavo ir šiems gamintojams prioritetiniai balai skirti nebus.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos,

Rinkos reguliavimo programų departamentas,

Pieno kvotų skyriaus

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.