Daugeliui Lietuvos piliečių, dirbančių užsienyje, rūpi, kaip ten uždirbtos pajamos apmokestinamos mūsų šalyje. Žinodami didelį alytiškių susidomėjimą užsienyje dirbančių asmenų pajamų apmokestinimu, kreipėmės į Valstybinę mokesčių inspekciją prie Finansų ministerijos, kad atsakytų į dažniausiai užduodamus klausimus.
Ar aš esu Lietuvos gyventojas?
Kaip informavo Valstybinė mokesčių inspekcija, nuo 2003-iųjų sausio 1 dienos nuolatinių Lietuvos gyventojų užsienio valstybėse uždirbtos pajamos apmokestinamos Lietuvos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) nustatyta tvarka.
Pagal GPMĮ nuostatas, mokėti pajamų mokestį Lietuvoje nuo visų tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse uždirbtų pajamų privalo tik nuolatiniai Lietuvos gyventojai. Remiantis šiuo įstatymu, nuolatiniu Lietuvos gyventoju laikomas gyventojas, kuris Lietuvoje turi nuolatinę gyvenamąją vietą arba yra tik laikinai išvykęs dirbti į užsienį, arba pagrindiniai jo asmeniniai, socialiniai, ekonominiai interesai (šeima, turtas, studijos ir kita) lieka Lietuvoje, arba Lietuvos pilietis, kuris gyvena užsienio valstybėse, tačiau atlyginimas jam mokamas arba jo gyvenimo užsienio valstybėse išlaidos dengiamos iš Lietuvos Respublikos biudžeto.
Kokios mano pajamos apmokestinamos?
Valstybinės mokesčių inspekcijos tvirtinimu, iš užsienio valstybės gautomis pajamomis laikomos tokios pajamos, kurias nuolatinis Lietuvos gyventojas gavo iš užsienio vieneto arba užsienio valstybės gyventojo arba kurias jis gavo už užsienio valstybėse vykdomą savo veiklą.
Pajamos pripažįstamos gautomis, kai gyventojas bet kokia forma (pinigais ar natūra) jas gauna faktiškai. Iš užsienio valstybių faktiškai gautomis pajamomis laikoma visa pajamų suma, neatsižvelgiant į užsienio valstybėje nuo tų pajamų išskaičiuotą ir/arba sumokėtą pajamų ar jam tapatų mokestį.
Koks pajamų mokesčio tarifas?
Ši institucija teigia, kad iš užsienio valstybių gautos pajamos apmokestinamos taikant 15 arba 33 proc. pajamų mokesčio tarifą, atsižvelgiant į tai, kokios rūšies pajamų gauta. 33 proc. pajamų mokesčio tarifas taikomas su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, o 15 proc. – sportininkų ir atlikėjų gautoms pajamoms, dividendams, honorarui, pajamoms iš kūrybos pagal autorines sutartis, turto nuomos pajamoms, neindividualios veiklos turto pardavimo pajamoms.
Jei mokėjau mokesčius užsienyje, ar turiu juos mokėti Lietuvoje?
Valstybinė mokesčių inspekcija, paklausta, ar asmuo, kuris mokėjo mokesčius užsienio valstybėje, turi juos mokėti ir Lietuvoje, atsako, kad taip. Gyventojas privalo mokėti mokesčius ir Lietuvoje, tačiau toks dvigubas apmokestinimas Lietuvoje naikinamas tada, jeigu pajamų gauta iš tokių užsienio valstybių, su kuriomis sudarytos ir taikomos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys.
Tad gyventojo pajamų dvigubas apmokestinimas Lietuvoje naikinamas tik tada, jei pajamų gauta iš šių valstybių: Airijos, Armėnijos, Austrijos, Baltarusijos, Belgijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Graikijos, Italijos, Islandijos, Ispanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Kanados, Kazachstano, Kinijos, Kroatijos, Latvijos, Lenkijos, Liuksemburgo, Moldovos, Nyderlandų, Norvegijos, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Rusijos, Slovakijos, Slovėnijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Turkijos, Ukrainos, Uzbekistano, Vokietijos ir Vengrijos.
Beje, 2005 metų sausio 1 dieną pradėtos taikyti dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys su Azerbaidžanu, Gruzija, Malta ir Singapūru, todėl dvigubas pajamų apmokestinimas Lietuvoje naikinamas.
Ką turiu daryti, kad panaikinčiau dvigubą apmokestinimą?
Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos, norėdamas panaikinti iš užsienio valstybės gautų pajamų dvigubą apmokestinimą ir atskaityti užsienyje sumokėtų mokesčių sumą, nuolatinis Lietuvos gyventojas turi turėti užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintą dokumentą apie per mokestinį laikotarpį toje užsienio valstybėje jo gautas pajamas ir ten nuo jų sumokėtą ar išskaičiuotą pajamų mokestį. Toks dokumentas su jo vertimu į lietuvių kalbą turi būti pridėtas prie metinės pajamų mokesčio deklaracijos. Dvigubas apmokestinimas naikinamas atskaitant užsienio valstybėje nuo tokių pajamų sumokėtą pajamų ar jam tapatų mokestį. Tačiau jei užsienio valstybėje buvo sumokėtas didesnis pajamų mokestis nei nustatytas Lietuvoje, tai įskaitoma tik ta sumokėto mokesčio dalis, kuri neviršija GPMĮ nustatyta tvarka apskaičiuotos pajamų mokesčio sumos.
Ar turiu deklaruoti užsienyje gautas pajamas?
Šios institucijos tvirtinimu, kiekvienas nuolatinis Lietuvos gyventojas, iš užsienio valstybių gavęs pajamų, Lietuvos mokesčių administratoriui privalo pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją. Iš užsienio valstybių gautų pajamų mokestį apskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka pats nuolatinis Lietuvos gyventojas, nes, pagal mokesčio mokėjimo tvarką, tokios pajamos priskiriamos prie B klasės pajamų. Metinę kalendorinių metų pajamų mokesčio deklaraciją nuolatinis Lietuvos gyventojas privalo pateikti iki kitų kalendorinių metų gegužės 1 dienos. Pavyzdžiui, deklaruoti 2005 metais gautas pajamas gyventojas privalo iki 2006-ųjų gegužės 1 dienos. Deklaracijoje turi būti nurodytos visos mokestiniu laikotarpiu Lietuvoje ir užsienio valstybėse gautos pajamos, išskyrus nedeklaruojamas neapmokestinamąsias pajamas.
Kaip galiu pateikti deklaraciją, jei esu išvykęs iš Lietuvos?
Valstybinės mokesčių inspekcijos aiškinimu, jeigu tuo laikotarpiu, kai reikia pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją, nuolatinis Lietuvos gyventojas yra išvykęs iš Lietuvos, tokią deklaraciją Lietuvoje gali užpildyti ir pateikti gyventojo įgaliotas asmuo (prie deklaracijos turi būti pridėtas notaro patvirtintas gyventojo įgaliojimas) arba užpildytą deklaraciją mokesčio administratoriui Lietuvoje jis gali atsiųsti paštu arba deklaraciją gyventojas gali pateikti elektroniniu būdu per Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos elektroninio deklaravimo informacinę sistemą adresu http://deklaravimas.vmi.lt.
Kaip apsiskaičiuoti, kiek pajamų mokesčio reikia mokėti?
Valstybinė mokesčių inspekcija paaiškina, kaip apsiskaičiuoti, kiek pajamų mokesčio reikia sumokėti. Nuolatinis Lietuvos gyventojas, gavęs pajamų iš užsienio valstybių, Lietuvoje mokėtiną pajamų mokestį privalo skaičiuoti nuo visų tą mokestinį laikotarpį Lietuvoje ir užsienio valstybėse gautų apmokestinamųjų pajamų.
Užsienio valstybėse gautas pajamas gyventojas turi apskaičiuoti ir nurodyti litais pagal oficialų lito ir euro kursą arba pagal oficialų lito ir atitinkamos užsienio valiutos santykį, kurį Lietuvos bankas buvo nustatęs tokių pajamų faktinio gavimo dieną. Jeigu tikslaus pajamų gavimo momento gyventojas negali nustatyti (pvz., pajamų buvo gaunama periodiškai), tai sumas turi apskaičiuoti ir nurodyti litais pagal oficialų lito ir euro kursą arba pagal oficialų lito ir atitinkamos užsienio valiutos santykį, kurį Lietuvos bankas buvo nustatęs paskutinę mokestinio laikotarpio, už kurį deklaruojamos pajamos, dieną.
Skaičiuodamas Lietuvoje mokėtiną pajamų mokestį, nuolatinis Lietuvos gyventojas savo kalendorinių metų apmokestinamąsias pajamas (tarp jų ir iš užsienio valstybių gautas pajamas) turi teisę susimažinti remdamasis GPMĮ įtvirtintomis lengvatomis: iš savo metinių apmokestinamųjų pajamų atimti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (12 NPD). Taip pat sumažinti apmokestinamąsias pajamas patirtomis išlaidomis: sumokėtomis gyvybės draudimo įmokomis, įmokomis už studijas, kurias baigus įgyjamas aukštasis išsilavinimas, banko ar kitai kredito įstaigai sumokėtomis palūkanomis už suteiktą kreditą gyvenamajam būstui statyti arba įsigyti, už įsigytą asmeninį kompiuterį sumokėtomis sumomis.
Kaip ir kada turiu sumokėti nuo užsienyje gautų pajamų mokestį?
Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos, pajamų mokestį nuolatinis Lietuvos gyventojas gali mokėti arba dalimis (kas mėnesį, kas ketvirtį ir pan.), arba visą sumą iškart, tačiau pajamų mokestis, apskaičiuotas metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, į Lietuvos biudžetą turi būti sumokėtas iki deklaracijos pateikimo termino pabaigos, t.y. iki kitų kalendorinių metų gegužės 1 dienos. Pavyzdžiui, nuo 2005-aisiais gautų pajamų mokestis sumokamas į Lietuvos biudžetą iki 2006-ųjų gegužės 1 dienos. Pajamų mokestį gyventojas turi mokėti į savo nuolatinės gyvenamosios vietos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą.
Ką daryti, jei iš Lietuvos į užsienį dirbti išvykstu galutinai?
Šios institucijos tvirtinimu, nuolatinis Lietuvos gyventojas, galutinai išvykdamas iš Lietuvos, savo nuolatinės gyvenamosios vietos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniam skyriui turi pateikti metinės pajamų mokesčio deklaracijos formą ir nurodyti, kad tai fizinio asmens, galutinai išvykstančio iš Lietuvos, pajamų mokesčio deklaracija, ir joje deklaruoti visas mokestiniu laikotarpiu (kalendoriniais metais) iki galutinio išvykimo iš Lietuvos dienos tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse gautas pajamas bei nuo jų į Lietuvos biudžetą sumokėtą mokestį. Pajamų mokestis nuo tokių deklaracijų pajamų turi būti sumokėtas iki nuolatinio Lietuvos gyventojo galutinio išvykimo iš Lietuvos dienos.
Nedeklaravus pajamų traukiama atsakomybėn
Valstybinė mokesčių inspekcija priminė, kad metinės pajamų mokesčio deklaracijų formos, deklaracijos pildymo taisyklės ir metodiniai nurodymai, apskričių valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitų ir jas tvarkančių bankų sąrašai, įmokų kodai ir kita mokesčių mokėtojams aktuali informacija skelbiama VMI prie FM interneto svetainėje: www.vmi.lt. O konsultacijos gyventojų iš užsienio valstybių gautų pajamų apmokestinimo klausimais nemokamai teikiamos visuose apskričių valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniuose skyriuose.
Be to, gyventojai, kurie nedeklaravo užsienyje uždirbtų pajamų, traukiami atsakomybėn Administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatyta tvarka.
Onutė Pluščiauskienė
Laba diena,
Labai prasau, gal truite informacijos, koks vidutiniskai apmokejimas uz darba Suomijoje. bei koks pajamu mokestis atskaitomas ir socialinio draudimo mokestis is dirbanciojo, o koki proc. sumoka darbdavys.
Lauksiu jusu atsakymo, arba bent tolimesnio kelio kur galeciau pasidometi.
Is anksto dekoju
Mano adresas
dutis@ktv.satela.lt