Prošvaistė rajonuose gyvenantiems neregiams

Per Tarptautinei baltosios lazdelės dienai skirtus renginius bandyta atkreipti seniūnijų, savivaldybių, kaimo bendruomenių dėmesį į atokiuose rajonuose, mažuose miesteliuose ir kaimo vietovėse gyvenančių aklųjų ir silpnaregių poreikius.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) iš viso vienija apie 7 tūkst. regėjimo neįgaliųjų. 40 proc. jų gyvena penkiuose didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau dauguma – apie 60 proc. – įsikūrę rajonuose, mažuose miesteliuose bei kaimo vietovėse. Neregių ir silpnaregių bendruomenės, susibūrusios didžiuosiuose miestuose, yra daug stipresnės: gyvena aktyvų gyvenimą, joms geriau prieinama būtina informacija, socialinės paslaugos, jos turi daugiau galimybių saviraiškai.

Rajonuose atskirtis didesnė

Tuo negali pasigirti atokiose kaimo vietovėse gyvenantys aklieji ir silpnaregiai. Pasak LASS atstovės Danutės Cidzikienės, sąjungos sudaryta darbo grupė vasarą aplankė 20 Lietuvos rajonų ir tuo pati įsitikino. Neretai ten gyvenantys žmonės neturi galimybių aktyviai dalyvauti vietos bendruomenės bei savo organizacijos gyvenime, jų nepasiekia informacija, būtiniausios socialinės paslaugos, o gyvybiškai būtina oftalmologų pagalba yra sunkiai prieinama – kai kur poliklinikose šių specialistų net neliko, o kreiptis į privačius yra per brangu. „Neišspręsta ir susisiekimo viešuoju transportu problema – tai riboja ne tik būtiniausių poreikių tenkinimą, galimybę apsilankyti bažnyčioje, bet ir bendravimą, žmonės negali aplankyti vienas kito“, – sakė D.Cidzikienė. Anot jos, sprendžiant šiuos aktualius klausimus būtinas glaudus bendradarbiavimas su vietos savivaldos institucijomis, seniūnijomis, kultūros bei švietimo įstaigomis ir verslininkais.

Raseinių susitikimai

Tokių kontaktų siekta per spalio 10-12 dienomis Raseiniuose vykusias jau 10-ąsias Lietuvos aklųjų ir silpnaregių dienas: vyko aklųjų ir silpnaregių ugdymo specialistų susitikimai su pedagogais ir moksleiviais, neregiai bendravo su rajono valdžios atstovais. Nemažai renginių skirta ir plačiajai visuomenei. Raseinių kultūros centre buvo atidaryta neregių tautodailininkų bei amatininkų kūrybos darbų paroda, šurmuliavo mugė, vyko akcija „Paliesk savo vardą“, per kurią vaikai bandė užrašyti savo vardą Brailio raštu, buvo pristatyta neregių literatų knygų paroda, vyko susitikimas su Raseinių kūrėjais, surengtas dainuojamosios poezijos pusvalandis, o per baigiamąjį koncertą pasirodė geriausi aklųjų ir silpnaregių meno kolektyvai.

Spalio 15 dieną Tarptautinei baltosios lazdelės dienai skirtas renginys nuskambėjo ir Vilniuje. Choras „Vilnius“ bei Lietuvos vokalo žvaigždės sostinės rotušėje surengė Algimanto Raudonikio dainų koncertą „Rožės daina“. Dar vienas renginys vyks šiandien, spalio 16 dieną, Lietuvos aklųjų bibliotekoje, kur bus pristatyta 2007 metų neregių literatų kūrybos konkurso laureato Vytauto Tallat-Kelpšos knyga „Ne pasaką seku…“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.