Partijų finansai – darbo grupių brūzgynuose

Politinių partijų finansavimą reglamentuojančio įstatymo pataisų Seimas nesugeba priimti jau kelerius metus. Projekto teikimas parlamentui įstrigo ir dėl viena kitos veiklą dubliuojančių darbo grupių.

Politinių partijų finansavimo tvarką pakeisti turinčio įstatymo projektus užsimojo kurti kelios valstybinės institucijos. Prieš kelerius metus to ėmėsi Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, o vėliau ir Teisingumo ministerija. Tačiau parlamente vis nesugebama parengti projekto, o ministerijos dokumentas kol kas dūla stalčiuose. Prie šių kūrėjų prieš kelias dienas prisidėjo ir premjero Gedimino Kirkilo sudaryta darbo grupė.

Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas norėtų, kad visi dokumentai parlamentarams svarstyti būtų pateikti vienu metu. Tačiau skirtingų valdžios institucijų suburtose grupėse svarstant tuos pačius klausimus kartais randasi ir nevienodų idėjų. Kai kurie opozicijos atstovai mano, kad kurti kelias darbo grupes tam pačiam reikalui – absurdiškas dalykas.

Dėlioja taškus

Seime rinkimus, jų finansavimą ir politinę reklamą reglamentuojančių įstatymų pakeitimais susirūpinta prieš dvejus metus. Tada Seimo valdyba sudarė darbo grupę, kurios vienas uždavinių buvo parengti ir partijų finansavimą nustatantį įstatymo projektą. Tai turėjo būti padaryta iki 2005-ųjų pabaigos. Tačiau partijų finansavimo klausimai nuolat strigo. Seimo kanceliarijos teisininkai ir šįkart nesugebėjo numatytu laiku paruošti techninio projekto, kuris darbo grupei turėjo būti pateiktas prieš kelias dienas. „Projektas dar rengiamas, teisininkai paprašė kelių papildomų dienų. Reikia sudėlioti visus taškus, tai padaryti sutrukdė laiko stoka ir užimtumas”, – LŽ tikino darbo grupei vadovaujantis Seimo pirmininkas V.Muntianas.

Pavasario sesijos metu ši darbo grupė jau buvo parengusi vieną projekto variantą, tačiau jis atsidūrė Seimo valdininkų stalčiuose. „Pataisas po labai didelių diskusijų parengėme dar birželio pabaigoje, tačiau žinodami, kad ta pačia kryptimi dirba ir Vyriausybė bei Teisingumo ministerija, apsisprendėme jų neteikti. Per rudens sesiją svarstysime visus variantus iškart”, – tuomet aiškino V.Muntianas.

Veikla dubliuojama

Pasak vienos projekto rengėjų Seimo kanceliarijos Teisės departamento vyresniosios patarėjos Onos Buišienės, projekto teikimas užtruko, nes darbo grupėje atsirado dar keli pasiūlymai jį tobulinti. „Seimo pirmininkui pataisytą variantą planuojame atiduoti šiandien, vėliau jis bus teikiamas darbo grupei tvirtinti”, – LŽ aiškino ji.

Alternatyvų projektą dėl politinių partijų finansavimo rengė ir Teisingumo ministerija. Tačiau, pasak O.Buišienės, jis yra minimalus, čia pateikiami tik keli siūlymai.

Seimo valdybos sudarytos darbo grupės vadovo pavaduotojo, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko Zenono Vaigausko nuomone, šių dviejų grupių veikloje būta pasikartojimų. „Buvo tam tikro dubliavimosi, konkurencijos, bet, manau, tai nėra blogai”, – įsitikinęs Z.Vaigauskas. Pasak jo, abu projektai bus sujungti ir drauge teikiami Seimui.

Antrininkė – ir Vyriausybėje

Politinių partijų ir rinkimų kampanijų finansavimo kontrole susirūpino ir Vyriausybė. Praėjusią savaitę G.Kirkilas sudarė darbo grupę, kuri kitą savaitę ministrų kabinetui turėtų pateikti siūlymus dėl specializuoto padalinio, besirūpinančio partijų finansavimo priežiūra, įsteigimo.

Į šią darbo grupę, kaip ir į jos antrininkę Seime, įtraukti Teisingumo ministerijos bei VRK atstovai. Joje taip pat dirbs Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ir Vyriausybės kanceliarijos atstovai. Jos vadovu paskirtas premjero neatlyginamas konsultantas Remigijus Merkevičius.

Glumina gausa

Šią grupę premjeras įsteigė nepasitaręs su alternatyvų projektą rengiančiu Seimu. Tačiau V.Muntianas čia neįžvelgia nieko bloga, esą tai nereiškia, kad G.Kirkilas nepasitiki jo vadovaujama darbo grupe. V.Muntiano nuomone, politinių partijų finansavimo problemos labai svarbios ir tai, kad jos svarstomos keliose valstybinėse institucijoje, yra teigiamas dalykas. „Svarstysime visus parengtus įstatymo projektus. Tokia mūsų praktika”, – teigė V.Muntianas.

Tačiau kai kuriuos politikus glumina tą patį klausimą svarstančių darbo grupių gausa. Seime sudarytoje grupėje dirbantis parlamentaras Jurgis Razma kritiškai vertino G.Kirkilo sprendimą dėl naujos grupės steigimo. Pasak jo, nelogiška, kad dvi valstybės institucijos nekoordinuoja veiklos. „Absurdiška, kad Seimo ir Vyriausybės darbo grupės dubliuoja viena kitos veiklą. Manau, kiekviename darže turi būti tvarka”, – piktinosi parlamentaras.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.