ES naujokėms stinga darbo jėgos

Naujosios Europos Sąjungos (ES) narės – buvusios komunistinių šalys – stojusios į rinkos ekonomikos kelią patyrė milžinišką nedarbą, o dabar susiduria su darbo jėgos trūkumu, konstatuoja Pasaulio bankas, kuriuo remiasi tinklalapis „EUbusiness”.

ES naujokėms reikia atlinkti naujas reformas ir didinti darbuotojų skaičių, imtis priemonių, kurios neskatintų gyventojų anksti eiti į pensiją, ir atverti savo sienas užsieniečiams, siūlo bankas.

Pasaulio banko ataskaitos pagrindinis autorius ekonomistas Janas Rutkovskis (Jan Rutkowski) teigė, jog regionas patiria „didelius pokyčius”.

„Prieš dvejus metus daug žmonių ieškojo darbo, tačiau jo nebuvo”, – sakė jis.

2000 metais vidutinis nedarbo lygis regione dar tebeviršijo 10 proc.

Spartus ūkio augimas šio rodiklio kurį laiką nesumažino, nes regiono kompanijos ir toliau mažino darbuotojų skaičių, norėdamos efektyviai konkuruoti su įmonėmis pramoninėse šalyse.

Tačiau įpusėjus dabartiniam dešimtmečiui balansas pakito ir darbo vietų kūrimas aplenkė darbo vietų nykimą.

Šie pokyčiai sutapo su aštuonių buvusių komunistinių šalių įstojimu į ES 2004 metais.

Per pastaruosius dvejus metus laisvų darbo vietų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei tris kartus, Lenkijoje šis rodiklis padvigubėjo, o Čekijoje ir Latvijoje – beveik padvigubėjo.

Kvalifikuotų darbuotojų stygių sustiprino emigracijos banga, ypač iš Lenkijos ir Baltijos šalių.

Pasaulio bankas mano, jog regionas vis tiek deda per mažai pastangų, kad išnaudotų darbo rinkos potencialą.

Lenkijoje, pavyzdžiui, 2006 metais dirbo tik 54,5 proc. 16-64 metų amžiaus gyventojų, nors labiau išsivysčiusių ES narių vidutinis rodiklis sudaro 66 proc.

Tik Estija priartėjo prie bendro ES tikslo, kad dirbtų 70 proc. minėtos amžiaus grupės gyventojų.

Pasaulio bankas rekomendavo, kad vyriausybės įvestų daugiau išankstinio išėjimo į pensiją apribojimų ir paminėjo Lenkiją, kurioje vidutinis išėjusių į pensiją amžius siekia 57 metus ir yra aštuoneriais metais mažesnis nei oficialus pensinis amžius.

Bankas taip pat paragino vyriausybes didinti investicijas į švietimą ir į darbuotojų mokymo paslaugas, kas itin aktualu Latvijai, Lietuvai, Čekijai, Lenkijai, Vengrijai ir Rumunijai.

Be to, bankas paragino regiono darbo rinkas atverti užsieniečiams ir pažymėjo, jog Lenkija neseniai sušvelninto taisykles piliečiams iš Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.