Ambasadorius ginasi nuo kaltinimų

Kai kuriuos Seimo narius pasiekė informacija, esą pagrindinių Baltarusijos opozicinių partijų vadovai nepatenkinti ryšiais su naujuoju Lietuvos ambasadoriumi Minske Edminu Bagdonu.

Ar iš tiesų devynis mėnesius Baltarusijos sostinėje reziduojantis ambasadorius per mažai dėmesio ir laiko skiria bendrauti su opozicija? Pats ambasadorius E.Bagdonas LŽ prisipažino labai nustebęs dėl tokių kaltinimų. Dar daugiau – jis jaučiasi nepelnytai užgautas.

Lygina su buvusiu pasiuntiniu

LŽ mėgino pasikalbėti su margos ir susiskaldžiusios Baltarusijos opozicijos atstovais. Kai kurie jų tiesiai šviesiai pareiškė nenorintys sakyti tiesos ir gadinti santykių su Lietuvos ambasada Minske, nes niekas nežino, kada gali prireikti gauti vizą.

„Lietuvos ambasada neeilinė. Jūs ir mūsų kaimynė, ir NATO atstovybė Baltarusijoje. Tai labai svarbi misija, įdomi ir reikalinga mūsų situacijoje“, – LŽ sakė Baltarusijos liaudies fronto partijos „Atradžene“ pirmininkas Vincukas Večiorka. Jis geru žodžiu minėjo buvusį Lietuvos ambasadorių Minske, dabartinį užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną, kuris esą savo misiją Baltarusijoje pradėjo nuo pažinties su įvairių opozicijos grupių atstovais. „Su juo bendraujant jokių problemų nebuvo, jis buvo aktyvus ambasadorius“, – teigė V.Večiorka.

Apie E.Bagdoną jis teigė nieko negalintis pasakyti. „Kol kas dar nepažįstu nė vieno žmogaus iš naujo Lietuvos ambasados kolektyvo“, – prisipažino baltarusių opozicijos atstovas. Asmeniškai su E.Bagdonu V.Večiorka tikino nesusitikęs.

Pasak V.Večiorkos, su kitų šalių – Slovakijos, Lenkijos, Latvijos, JAV – ambasadoriais Baltarusijos opozicijos atstovai bendrauja labai aktyviai. Anot jo, kiekvieną antradienį Minske reziduojantys Europos Sąjungos (ES) šalių pasiuntiniai kviečia partijų lyderius padiskutuoti, išklauso jų nuomones. „Nieko bloga nenoriu sakyti ir apie Lietuvos ambasadorių, gal rytoj pakvies susitikti?“ – spėliojo V.Večiorka.

Visiems neįtiksi

Jungtinės piliečių partijos vadovas Anatolijus Lebedka teigė jokių priekaištų ambasadoriui E.Bagdonui neturintis. Pasak jo, pastarąjį kartą jiedu susitiko prieš kelias dienas. „Mes bendraujame ne tik ambasadoje, bet ir neformaliai. Tad tikrai negaliu skųstis, kad turiu kokių nors ryšio problemų“, – LŽ teigė A.Lebedka. Jis tikino, jog Lietuvos ambasados darbuotojai visada noriai padeda spręsti bet kokias iškilusias problemas, dažniausiai – vizų.

„Niekada nesu girdėjęs, kad baltarusių opozicija būtų nepatenkinta mūsų ambasadoriaus darbu, – LŽ prisipažino Seimo grupės ryšiams su Baltarusija vadovas Vaclavas Stankevičius. – Kiek žinau, įvairių partijų atstovai iki šiol geru žodžiu mini buvusius pasiuntinius Joną Paslauską ir Petrą Vaitiekūną.“

Kartu parlamentaras pripažino, kad Baltarusijos opozicija yra gausi, marga ir susiskaldžiusi, todėl neatmetė galimybės, kad E.Bagdonas galėjo kam nors neįtikti.

Bendrauja kasdien

„Man trūksta žodžių“, – paklaustas, ar tikrai vengia Baltarusijos opozicijos, LŽ atsakė E.Bagdonas. Jis teigė vos ne kasdien susitinkantis su kuo nors iš jos atstovų. „Ką tik mačiausi su Anatolijumi Lebedka, Aleksandru Milinkevičiumi (judėjimo „Už laisvę“ pirmininkas), Aleksandro Kozulino (Baltarusijos socialdemokratų partijos „Hromada“ lyderis, šiuo metu yra kalėjime) šeimos atstovais. Visų telefonu nenoriu vardyti“, – sakė telefonu kalbintas E.Bagdonas.

Saugumo sumetimais jis negalėjo patikslinti, kokiomis formomis ambasada bendrauja su Baltarusijos opozicijos atstovais. „Rašykite, kad oficialiai, nors būna ir kitokių susitikimų“, – teigė ambasadorius.

E.Bagdonas teigė gerai pažįstantis V.Večiorką, pastarąjį kartą jį buvo sutikęs prieš gerą mėnesį Minske vykusiame ES šalių ambasadorių susitikime su Baltarusijos opozicinių jėgų lyderiais. „Labai gaila, kad jis manęs nepažįsta“, – sakė ambasadorius. Vis dėlto diplomatas patikslino, kad V.Večiorka jam iš tiesų kol kas nėra skambinęs.

Nors Baltarusijos opozicija susiskaldžiusi, E.Bagdonas patikino bendraujantis su visais jos atstovais. „Nė vienam Baltarusijos piliečiui, ypač demokratinių jėgų atstovams, ambasados durys nebuvo uždarytos“, – teigė diplomatas.

Skandalo šleifas

Lietuvos ambasadai Minske E.Bagdonas vadovauja nuo šių metų vasario. Jo skyrimą į šį postą lydėjo skandalai, susiję su vadinamąja Turniškių kotedžų istorija.

2006-ųjų kovą tuomet prezidento Valdo Adamkaus patarėju dirbęs E.Bagdonas kartu su kolega Ryčiu Muraška prabangiame, valdžios rezervatu vadinamame Turniškių rajone įsigijo kotedžus. Kilo įtarimų, kad valdininkai gyvenamąjį plotą pirko pigiau nei rinkos kaina. Tuomet abu patarėjai iš savo postų atsistatydino. Nors Vyriausioji tarnybinės etikos komisija patarėjų veiksmuose neįžvelgė įstatymo pažeidimų, Seimo komisija, nagrinėjusi Turniškių istoriją, konstatavo, kad E.Bagdonas ir R.Muraška pažeidė etikos normas bei pakenkė institucijos, kurioje dirbo, reputacijai.

Skiriant E.Bagdoną ambasadoriumi į Minską būtent dėl to susikirto Seimo Užsienio reikalų komiteto narių nuomonės. Trys parlamentarai – Audronius Ažubalis, Dailis Barakauskas ir Emanuelis Zingeris – paskelbė savo atskirąją nuomonę ir tvirtino, kad susikompromitavusio asmens skyrimas pažeidžia Diplomatinės tarnybos įstatymą.

Po Turniškių skandalo įdarbintas Užsienio reikalų ministerijoje (URM) E.Bagdonas buvo minimas tarp kandidatų į ambasadorius JAV, tačiau dėl prieštaringos kai kurių parlamentarų ir žiniasklaidos reakcijos vėliau nutarė į šį postą nepretenduoti.

Prieš 2004 metais tapdamas prezidento patarėju užsienio politikos klausimais E.Bagdonas buvo Lietuvos ambasadoriumi Italijoje, dar anksčiau vadovavo URM Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamentui.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.