Mistiškos saugumiečių statybos

Po metus Lietuvą drebinusio Valstybės saugumo departamento (VSD) skandalo ir pagaliau įvykusios VSD vadovų kaitos veltui buvo tikimasi šios itin svarbios valstybei tarnybos permainų. Pasirodo, naujojo vadovo prioritetas yra anaiptol ne reformos. Galima net įtarti, jog Povilas Malakauskas teikia pirmenybę materialiniams dalykams, kaip ir jo pirmtakas Arvydas Pocius, kurio paskutines tarnybos dienas dar labiau apkartino tarnybinių butų privatizavimo skandalas.
P.Malakauskas kibo į A.Pociaus ir jo pavaduotojų pradėtas VSD naujo pastato statybas, kurių vertė – 195,3 mln. litų. Tačiau iš šios įspūdingos sumos jau ne kas beliko, o naujų saugumo rūmų vis nėra.

Skubama kaip per gaisrą

Šiandien Vyriausybės posėdyje turėtų būti patvirtinta valstybės programa, pagal kurią VSD naujojo pastato statybai ketinama skirti papildomai 30 mln. litų. Stebina, kodėl jau kelerius metus statomam objektui ūmai priimama nauja „Valstybės saugumo departamento pastatų statybos programa”, nors tai paprasčiausi statybos darbai (centrinio pastato, galerijos, autotransporto techninės priežiūros stoties, centrinio įvažiavimo ir įėjimo), finansuojami iš biudžeto? Jeigu pinigai baigėsi, kodėl nebuvo galima išlaidų įtraukti į kitų metų biudžeto projektą, kuris netrukus bus pateiktas? Kodėl skubama lyg per gaisrą? Juk 30 mln. skiriama be jokių konkursų ar ekspertų išvadų. Svarbiausia – tokią sumą ketinama panaudoti per tris mėnesius – iki 2007-ųjų gruodžio 31 dienos. Ar tai nepanašu į pinigų plovimą?

Dar didesnę nuostabą kelia tai, kad Vyriausybės nutarimo projektą rengė VSD generalinis direktorius P.Malakauskas ir jo pavaduotojas Alfonsas Balzaris, o Vyriausybės posėdžiui pateikė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Juk VSD priklauso Seimo, bet ne Vyriausybės jurisdikcijai – gal Lietuvoje jau atšauktas konstitucinis valdžių atskyrimo principas?

Sutarta slaptai

Šių metų rugpjūčio 8 dieną Vyriausybėje vyko pusiau slaptas pasitarimas dėl VSD. Jame dalyvavo Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, premjeras Gediminas Kirkilas, VSD generalinis direktorius P.Malakauskas ir premjero patarėjas Albinas Januška. Nors VSD vadovas tiesiogiai pavaldus prezidentui, tačiau į pasitarimą prezidentūros atstovas buvo „pamirštas” pakviesti. Kad vyks toks susirinkimas, visuomenė nebuvo informuota.

Opozicija tada buvo pasipiktinusi, kad pasitarime dalyvavo ir A.Januška. Jis „išgarsėjo” po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto tyrimo, kai paaiškėjo jo ryšiai su rusiško kapitalo vietininkais Lietuvoje. NSGK narė Rasa Juknevičienė teigė, kad į visus klausimus dėl A.Januškos vaidmens nėra atsakyta – tyrimas bus tęsiamas rudenį, todėl būtų neetiška kviesti šį patarėją į pasitarimą apie VSD. Tačiau premjerui tai neužkliuvo. Jis teigė, kad A.Januška yra jo padėjėjas, todėl turi teisę dalyvauti aptariant departamento veiklą.

Būtent šiame įslaptintame pasitarime, pagal neoficialią versiją, viena svarbiausių nagrinėtų temų galėjo būti pinigai. Kitaip tariant, skubus lėšų skyrimas VSD naujojo pastato užtrukusiai statybai.

Oficiali versija

VSD nuo 2003 metų sausio 8 dienos valstybinės žemės panaudos sutartimi neatlygintinai naudojasi jam skirtu 181 919 kv. m žemės sklypu Vilniuje, šalia Pilaitės mikrorajono ir jame stato naują centrinį administracinį pastatą bei su juo susijusius statinius, kurie atitiktų NATO ir ES valstybių specialiosioms tarnyboms keliamus reikalavimus. Sutartinė statybos darbų sąmatinė vertė 2005-aisiais buvo numatyta 195,3 mln. litų. Pastato statybos darbus numatyta baigti 2007 metų gruodžio 31 dieną. Brangstant statybinėms medžiagoms bei kylant statybininkų algoms, gerokai didėja statybos kaina, o tai daro tiesioginę įtaką statomo objekto brangimui.

Kintant socialinėms, ekonominėms ir kitoms sąlygoms, būtina spartinti Valstybės gynimo tarybos 2004 metų rugsėjo 17 dienos nutarimo „Dėl Valstybės saugumo departamento centrinio administracinio pastato” įgyvendinimą.

Šiuo Vyriausybės nutarimu siekiama užtikrinti statybos rangos darbų sutartinių įsipareigojimų tinkamą vykdymą 2007 metais bei numatytais terminais perkelti VSD pareigūnus ir kitus darbuotojus į naujas tarnybines patalpas ir sudaryti jiems tinkamas darbo sąlygas.

Šis nutarimo projektas parengtas įgyvendinant Vyriausybės 2007 metų balandžio 11 dienos nutarimo Nr. 349 „Dėl 2007 m. Privatizavimo fondo lėšų dalies, Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintoms programoms įgyvendinti, paskirstymo pagal programas ir asignavimų valdytojus”.

Konspiracija užtikrinta

VSD atstovas ryšiams su žiniasklaida Vytautas Makauskas sunkiai galėjo paaiškinti, kodėl saugumo pastato statybos reikalus tvarko Krašto apsaugos ministerija. „Manau, kad tik todėl, jog nefigūruotų mūsų institucija. Tos statybos vyksta taip seniai, tad stengiamės dėl suprantamų priežasčių apie jas kalbėti kuo mažiau, nes yra tokių, kurie rankioja po kruopelytę bet kokią informaciją apie tą pastatą, – sakė V.Makauskas. – Gal kai kam tokie apsidraudimai ir atrodo perdėti, tačiau kai estai statė naują pastatą savo saugumui, apie tai sužinota tik tada, kai į jį jau buvo įsikelta.”

V.Makauskas nieko negalėjo paaiškinti nei dėl kosminio numatomų darbų tempo, nei dėl lėšų panaudojimo. „Įsivaizduoju, kad sąmatos yra, tačiau, deja, jų nagrinėti mes neturime teisės. Nieko detalesnio negausite”, – maloniai paaiškino V.Makauskas.

Ne ką daugiau „detalizacijos” pavyko išpešti ir iš pareigūnų Vyriausybėje bei Krašto apsaugos ministerijoje, kurie rengė nutarimo projektą. Vyriausybės kanceliarijos Teisės departamento Atstovavimo ir teisės taikymo skyriaus patarėjos Virginijos Liudvinavičienės teigimu, visiškai logiška, kad VSD reikalus tvarko Krašto apsauga. „O kas dar turėtų pasirašyti?” – pati klausė patarėja ir teigė, kad iš Privatizavimo fondo skiriamos lėšos turi savo specifiką – jas reikia panaudoti per tam tikrą numatytą laiką.

„Nežiūrėkite į šį reikalą tiesmukiškai, – patarė V.Liudvinavičienė, klausiama, ar pavyks per gana trumpą laiką panaudoti milžiniškas pinigų sumas. – Gal tos statybos jau vyko ir pernai ar dar anksčiau. Tačiau tik šiemet Vyriausybė rado galimybių skirti šią sumą.”

Seimo NSGK narė R.Juknevičienė vakar irgi pirmą kartą išgirdo, kad Vyriausybė yra parengusi projektą, kuriuo remiantis ketinama skirti 30 mln. litų naujam saugumo pastatui baigti. Ji tvirtino, kad dabartinio VSD pastato Vytenio gatvėje problemos seniai visiems žinomos, jis yra visiškai nepritaikytas specialiosios tarnybos veiklai, VSD kieme stūkso „draugiškos” Baltarusijos konsulato pastatai, tačiau žinią, jog lėšos bus skiriamos iš Privatizavimo fondo, sutiko nustebusi. „Tai labai svarbus klausimas, kurį teks nagrinėti komiteto posėdyje”, – sakė R.Juknevičienė.

Teigiamo poveikio nenumatyta?

Įvairioms Vyriausybės programoms įgyvendinti šiais metais yra numatyta iš Privatizavimo fondo išleisti net 368 mln. litų. Praktiškai šių Vyriausybės programų nei Seimas, nei Valstybės kontrolė, nei Finansų ministerija nekontroliuoja, ar jos nepaverstos milžiniškomis pinigų plovyklomis? Vien tai, kad Vyriausybė niekam neatsiskaito už 368 mln. litų, jau kelia įtarimą, ar čia nesą kieno nors gudriai suregztos aferos?

Būtent iš šios Vyriausybės programoms numatytos sumos šiandien planuojama skirti ir minėtus 30 mln. litų. Baigus šias statybas, esą bus įrengtos patalpos, kurios atitiks NATO ir ES standartus. Vienas standartų – vienam VSD pareigūnui vidutiniškai teks 40 kvadratinių metrų. Ką veiks tokiuose plotuose saugumiečiai, LŽ niekas negalėjo dorai paaiškinti, nes, kaip minėta, „detalizacija” neteikiama.

Krašto apsaugos ministerijos parengtuose vertinimo aspektuose yra pateikiami teigiami ir neigiami naujojo pastato statybos poveikiai. Nežinia kodėl nei valstybės saugumo užtikrinimo, nei valstybės ekonominių pagrindų ir finansų ar konstitucinės santvarkos apsaugos aspektais teigiamo poveikio pastačius naują VSD pastatą nenumatoma. Bet šie aspektai VSD seniai nerūpi. Departamento vadovams – ir buvusiems, ir dabartiniams – svarbu tik tarnybiniai butai ir šimtų milijonų vertės statybos. Tokia tradicija.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.