Daugelis italų ketvirtadienį atsisakė pirkti makaronų gaminius, protestuodami prieš kainų didinimą, o vartotojų susivienijimai pranešė, kad šis boikotas susilaukė triuškinamos sėkmės.
Italai pasipiktinę tuo, kad brangstant kviečiams per artimiausius kelis mėnesius reikės daugiau mokėti ir už lėkštę spagečių, ir net jeigu šis pabrangimas nebus didesnis nei keli euro centai, jis vis viena bus juntamas, nes daugelis italų šeimų kasdien valgo makaronus.
„Makaronai, duona, pienas – tai svarbiausi produktai. Mes neprotestuojame prieš kvepalų ar juvelyrinių dirbinių brangimą, bet tai juk makaronai ir duona!”, – paaiškino protestuojanti Romoje Marisa (Mariza).
„Tai vyriausybės kaltė, jie patys viską suvalgė”.
Teisingumo ministras Klemente Mastella (Clementė Mastela) pažadėjo remti protestą, atsisakydamas šiandien savo mėgstamų neapolietiškų vamzdelių formos makaronų su pomidorų padažo ir sūrio „Ricotta” įdaru.
Tačiau mažai kas iš jo tėvynainių pasiryžo tokiai aukai: per pietų pertrauką alkani darbuotojai su įprastu apetitu valgė savo mėgstamus makaronus Romos restoranuose, kurie ignoravo boikotą.
„Šis makaronų streikas laibai simboliškas, jis ragina italus atsisakyti to, ko jie negali atsisakyti, net kai būna užsienyje”, – sakė Carlo Pileri (Karlas Pileris), vartotojų susivienijimo „ADOS” atstovas.
Apibendrindamas italų didelį pomėgį valgyti makaronus Baciccino Parodi (Bačičinas Parodis), Italijos laivo kapitonas, gyvenęs XIV amžiuje, rašė savo laivo žurnale: „Aš galiu apsieiti be kompaso, bet štai be lakštinių aš į jūrą neplauksiu”.
C.Pileri pranešė, kad kylant kainoms italų šeimos gali neįstengti „taupyti pinigų kitoms prekėms, tokioms kaip avalynė, drabužiai ar automobiliai”, kurie italų labiausiai perkamų gaminių sąraše eina po makaronų.
Vartotojų grupės praneša, kad remiantis viešosios nuomonės apklausa, surengta tarp pirkėjų, išeinančių iš prekybos centrų, maždaug pusė jų iki vidurdienio nenusipirko nė vieno pakelio makaronų, ir tai, vartotojų grupių nuomone, yra puikus boikoto rezultatas.
Protestuotojai išėjo į Romos gatves su geltonais plakatais, kuriuose pavaizduotas kainų šuolis, ir dalijo makaronų pakelius visiems norintiesiems.
Didinant duonos, makaronų ir pieno produktų kainas apskritai pabrangs maisto produktai maždaug 7 proc., sako protestuotojai, ir tai gali sukelti tolesnis kainų augimą.
Per pastaruosius metus kviečių kainos išaugo dvigubai, todėl didžiausia Italijos malybos kompanija yra priversta iki metų pabaigos padidinti miltų kainas daugiau kaip 50 proc. „Barilla”, didžiausia pasaulyje makaronų gamintoja, pranešė, kad netrukus kels kainas.
Padidinus kainas vienas makaronų pakelis pabrangs kelias euro centrais, nes kilogramas makaronų kainuoja gerokai mažiau nei eurą. Tačiau šis žingsnis palietė skausmingą vietą italams, kurie pavargo nuo nuolatinio kainų ir mokesčių didinimo.