Seimas nebeleido savivaldybėms pačioms spręsti, kur panaudoti sutaupytas lėšas, skirtas pašalpoms bei kompensacijoms už šildymą, karštą ir šaltą vandenį.
Pasak savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Rūtos Kambaraitės, Klaipėda neteko 4,9 milijono litų.
Miesto vadovai prašė Seimo, Vyriausybės, kad neatimtų sutaupytų lėšų, nes kasmet pritrūksta apie du milijonus litų kompensuoti vežėjų nuostolius dėl keleivių lengvatų. Uostamiestyje posėdžiavo net Seimo Ekonomikos komitetas. Nei Vyriausybė, nei Seimo dauguma savivaldybininkų skundų neišgirdo.
Anot Finansų skyriaus vedėjos, pavyzdžiui, pernai sutaupyti 5,9 milijono litų valstybės deleguotoms funkcijoms vykdyti buvo paskirti ne tik kompensuoti keleivių lengvatas, bet ir smulkiam mokyklų, kitų biudžetinių įstaigų remontui, perkama įranga darželių valgykloms, mokykliniai baldai. Taip pat buvo greičiau grąžinta dalis savivaldybės paimtų paskolų, siekiant mažiau mokėti palūkanų. Buvo remiamos sporto ir kultūros įstaigų programos.
„Mes neeikvodavome sutaupytų pinigų valdininkų atlyginimams. Pagal įstatymą, tvirtinant biudžetą privaloma paskirti atlyginimams lėšų tiek, kiek priklauso”, – paaiškino R.Kambaraitė.
Anot jos, šiemet 4,9 milijono litų pašalpoms ir kompensacijoms pavyko sutaupyti, nes gerėja klaipėdiečių pragyvenimo lygis.
„Klaipėdoje mažėja nedarbas. Ypač daug viršplaninių lėšų surenkama iš fizinių asmenų pajamų mokesčio. Taip pat biudžeto įplaukos didėja, nes daugiau nei planuota surenkama iš žemės pardavimo aukcionų”,- sakė vedėja.
Jos teigimu, į uostamiesčio biudžetą per septynis mėnesius surinkta 12,9 milijono litų viršplaninių pajamų.
„Tačiau džiaugtis dar anksti. Nežinia, kuo pasibaigs vienos bendrovės ginčas su mokesčių inspekcija dėl penkių milijonų litų nekilnojamojo turto mokesčio. Galbūt reikės šią sumą grąžinti bendrovei, todėl viršplaninių pajamų gali smarkiai sumažėti”,- sakė R.Kambaraitė.
Vedėja sakė, kad savivaldybei nėra naudinga iš savo viršplaninių pajamų apmokėti trūkstamas lėšas valstybės deleguotosioms funkcijoms vykdyti. „Pagal įstatymą valstybė turi skirti lėšų tiek, kiek deleguoja funkcijų savivaldybėms”,- paaiškino R.Kambaraitė.
Anot jos, šiemet pritrūks 1,5 milijono litų kompensuoti lengvatas keleiviams, nes pinigai paskirstomi pagal netikusią metodiką. Tai yra 2005-iesiems lėšos buvo paskirtos pagal 2003-iųjų faktą. Tačiau nebuvo atsižvelgta į padidėjusias keleivių vežimo kainas.
Vigantas Danilavičius