Vilniaus visuomenės sveikatos centras pranešė apie apie šigeliozės protrūkį Vilniaus miesto Lazdynų mikrorajone.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrui atsiųstame pranešime rašoma, kad šių metų rugpjūčio 1 – 6 d. ūmia šigelioze (bakterine dizenterija) susirgo penki Architektų gatvės gyventojai, keturi ligoniai gydomi ligoninėje. Visiems ligoniams iš bakteriologinio išmatų pasėlio išskirtas tas pats ligos sukėlėjas Shigella sonnei.
Epidemiologinio tyrimo metu įtarta, kad užsikrėtimo šigelioze priežastis galėjo būti nepasterizuotas pienas ir jo produktai. Šiuos produktus visi ligoniai pirko iš privataus asmens, kuris kelerius metus nuolat prekiauja Lazdynų mikrorajono kiemuose.
Lietuvoje kasmet registruojami šigeliozės protrūkiai, kuriuose susirgimai išplinta per pieno produktus, pirktus iš privačių asmenų, prekiaujančių tam nepritaikytose vietose. Didžiausias per pastaruosius metus šigeliozės protrūkis buvo kilęs Vilniuje pernai. Tuomet 34 Vilniaus miesto gyventojai šia infekcine liga užsikrėtė nuo nepasterizuotos varškės, pagamintos privačiame Alytaus rajono pieno ūkyje. Ja buvo prekiauta Vilniaus miesto turgavietėse.
Šiais metais „šeimyninės” šigeliozės protrūkiai užregistruoti Šiaulių ir Vilniaus rajonuose, kur susirgimai tarp kelių šeimų taip pat paplito per privačiuose ūkiuose paruoštą ir vartotą nevirintą pieną.
Kaip pranešė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro laikinai direktorės pareigas einanti gydytoja Nerija Kuprevičienė, ergamumo šigelioze epidemiologinė analizė rodo, kad kasmet Lietuvoje šių susirgimų padaugėja rugpjūčio – spalio mėnesiais.
Šigeliozės infekcijos šaltinis paprastai yra tik žmogus; gali būti ligoniai ar šios ligos sukėlėjų nešiotojai. Ligos sukėlėjai išsiskiria su išmatomis. Nesilaikant asmens higienos, bakterijomis gali būti užterštas maistas, kiti namų aplinkos daiktai. Pavojingiausia, kai nešvariomis rankomis šiomis bakterijomis užteršiamas maistas, kuriame bakterijos gali daugintis, pavyzdžiui, šviežiai pamelžtas karvės pienas, rauginto pieno produktai, įvairios mišrainės, salotos. Bakterijos jautrios karščiui, chlorui nuo rankų, lengvai pašalinamos vandeniu su muilu.
Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip išvengti užsikrėsti šigelioze, kuri dar kitaip vadinama bakterine dizenterija:
1. Nevartoti pieno ir jo produktų, pirktų iš prekeivių, prekiaujančių tam neskirtose vietose. O asmenims, kurie mėgsta „kaimišką” pieną, reikėtų jį vartoti tik virintą. Nesaugu vartoti ir kitus pieno produktus, pagamintus iš nepasterizuoto pieno.
2. Plauti rankas su muilu, pasinaudojus tualetu, prieš valgį ir prieš ruošiant maistą.
3. Laikytis asmens higienos slaugant namuose viduriuojantį ligonį, keičiant vaikui sauskelnes. Ypatingos asmens higienos turi laikytis namuose gydomas šigelioze sergantis asmuo, kad neužterštų bakterijomis namų aplinkos daiktų, maisto.
4. Asmenys, turintys žarnyno funkcijos sutrikimų, neturi gaminti maisto kitiems (pobūviui, svečiams, namiškiams ir t.t.). Tokie asmenys turi vengti maudytis paplūdimiuose, baseinuose, kad neužterštų vandens.
6. Maistui vartoti saugų geriamąjį vandenį ar jį virinti.
7. Kruopščiai plauti vaisius, daržoves, kurie vartojami žali.
8. Nuolat ugdyti vaikams higienos įgūdžius šeimoje.