Vaistų kare skelbiamos paliaubos

Vyriausybė atsisakė farmacininkams nepalankaus sprendimo mainais į mažesnes kainas

Ligoniai gali lengviau atsipūsti: jie ir toliau galės gydytis tais pačiais kompensuojamaisiais vaistais, nes priemokos didėti neturėtų. Farmacijos kompanijoms teks 5 proc. mažinti vaistų kainas. Valstybė tikisi sutaupyti iki 35 mln. litų, o gyventojai turėtų išlošti apie 20 mln. litų. Toks sprendimas vakar priimtas Vyriausybės strateginio planavimo komitete.

Piktnaudžiavimui nebeliks vietos

Premjeras Algirdas Brazauskas po Strateginio planavimo komiteto posėdžio atrodė patenkintas, nes pavyko susitarti dėl varianto, kuris bemaž visiems priimtinas, padeda taupyti ir dar skaidrumą garantuoja.

„Mes priėmėme visiškai kitą sprendimą, nei buvo siūloma. Atsisakėme planuoto vaistų grupavimo. Bazinės kompensuojamųjų vaistų kainos bus nustatomos pagal šešių aplinkinių šalių – Latvijos, Estijos, Čekijos, Slovakijos, Lenkijos ir Vengrijos, kurios artimos Lietuvai pagal BVP, tenkančio vienam gyventojui dalį, vaistų kainų vidurkį, sumažintą 5 proc.”, – komentavo A.Brazauskas.

Kartu bus siekiama mažinti generinių (pigesnių, seniau sukurtų) vaistų kainas, mat Vyriausybės vadovo įsitikinimu, nenormalu, kad jų kainos kone tokios pačios kaip brangių patentinių preparatų. Nuspręsta, kad generiniai vaistai turės būti 30 proc. pigesni nei patentiniai.

A.Brazausko teigimu, vaistų kompensavimo tvarka iš esmės nesikeis, tad žmonės neturėtų pajusti neigiamų pasekmių. „Manau, kad jiems netgi bus geriau”, – aiškina Vyriausybės vadovas. Tačiau didžiausias pasiekimas, kuriuo jis džiaugiasi, yra tas, kad numatyta tvarka visiškai eliminuoja subjektyvų faktorių nustatant vaistų kainas. Kartu nelieka ir abejonių, kad gali būti kokių nors piktnaudžiavimų.

Sistema įtinka visiems

„Vietoje vaistų grupavimo, kuris ir kėlė daugiausiai nesutarimų, abejonių dėl skaidrumo, pasiūlėme alternatyvų sprendimą, leidžiantį pasiekti tą patį rezultatą – mažinti kompensuojamųjų vaistų bazines kainas. Pasiekėme susitarimo su gamintojais, kad nuo šešių šalių vidurkio Lietuvai dar būtų 5 proc. sumažinta kaina. Skaidru, aišku, visiems vaistams vienoda, nereikia jokių komisijų”, – vardijo privalumus sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga.

Kitas pasikeitimas – generinių vaistų kainos turės būti ženkliai sumažintos. „Iki šiol kai kurių generinių vaistų kainos buvo beveik tokios pat kaip patentinių, todėl nebuvo jokios prasmės juos įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, nes jie nepadėjo mažinti išlaidų vaistams”, – aiškino ministras.

Pasiūlytas mechanizmas, jo teigimu, leidžia mažinti ne tik bazines vaistų kainas, bet ir pacientų priemokas. Prognozuojama, kad jos turėtų sumažėti 5 – 20 mln. litų (nekeičiant esamos tvarkos jos augtų 22 mln. litų), o valstybė sutaupys 17 – 35 mln. litų.

Be to, pasak ministro, bus galima prognozuoti ir valdyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas. Sistema tampa aiški ir skaidri verslui. Jie galės planuoti savo verslą nesibaimindami, kad bus paleistas grupavimo mechanizmas.

Dėl kompromiso atsitraukė

Šis kompromisas, kurio siekta kone pusmetį, daugiau ar mažiau tenkina visas interesų grupes. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija į dienos šviesą šį puikų problemos sprendimo variantą ištraukė iš stalčiaus tik po to, kai įsikišo Prezidentas, suabejojęs naujosios tvarkos skaidrumu ir įžvelgęs joje prielaidas korupcijai.

Kam reikėjo tiek ilgai laukti, kiršinti visuomenę, gamintojus, ministeriją? Ž.Padaiga aiškino, esą pradėjusi grupuoti vaistus (tokia galimybė egzistuoja ir dabar) ministerija pati įsitikino, kad jis turi nemažai trūkumų, tai labai sudėtingas procesas, ne visais atvejais tinkamas: „Grupavimo instrumentas – labai galingas ginklas, tačiau juo reiktų naudotis labai atsargiai, nes kiltų nesusipratimų”.

Ministras neslepia, kad įtakos atsitraukimui turėjo ne tik kilęs kai kurių ligonių, specialistų nepasitenkinimas, bet ir vaistų gamintojų neigiamas požiūris į ministerijos numatytą išlaidų mažinimo būdą, nes jis būtų neigiamai atsiliepęs jų verslui.

Leis dengti priemokas

Už tai, kad gamintojai sutiko su sąlyga vaistų kainas Lietuvai sumažinti 5 proc. lyginant su šešių šalių vidurkiu, jie gavo pažadą, jog nebebus draudžiama vaistinėms dengti pacientų priemokų. Tai buvo numatyta naujame Farmacijos įstatyme, kuris praėjusią savaitę buvo svarstomas Vyriausybėje, tačiau ministrų kabineto nariams susiginčijus užstrigo.

Vaistinės skirtingu procentu kompensuoja pacientų priemokas, viliodamos pirkti vaistus jose. Šias išlaidas jos dalijasi su gamintojais, kurie daro nuolaidas vaistų kainoms. Tokią galimybę jie turi dėl nepagrįstai iškeltų kainų. Iš viso 2004 metais pacientų priemokos sudarė apie 100 mln. litų. Patys žmonės sumokėjo 70 mln., o vaistinės kartu su gamintojais padengė net 30 mln. litų.

Ministras mano, kad tai skatina brangių vaistų vartojimą. Tačiau draudimo dengti priemokas atsisakė, aiškindamas: „Sutarėme dėl pirmojo klausimo, kaip bus skaičiuojamos bazinės kainos, todėl nusprendėme neuždrausti priemokų kompensavimo. Manau, kad vaistų gamintojams nauja tvarka nesudarys dar palankesnių sąlygų kompensuoti priemokas”.

Teks susitaikyti

„Gerai, kad sprendimas yra sisteminis. Jis sudaro vienodas sąlygas ir vaistų gamintojams, ir jų vartotojams. Kuo daugiau yra išimčių, priklausančių nuo atskirų valdininkų kompetencijos, tuo sistema mažiau aiški, skaidri, sunkiau prognozuojama”, – vardijo sprendimo privalumus Etinių farmacijos kompanijų atstovybių asociacijos vadovas Gintautas Barcys.

Apie naujos tvarkos trūkumus jis kalbėjo nenoriai. Aišku, kad labiausiai farmacininkus jaudina, kiek nauji įsipareigojimai mažinti vaistų kainas atsilieps jų pelnams. „Reikia atlikti skaičiavimus, kokios bus kainos, įvertinti galimybes. To mes dar nesame padarę. Tačiau teks taikytis su tuo, kas nuspręsta”, – svarstė farmacininkų atstovas.

Jo teigimu, skaičiavimai rodo, kad 50 populiariausių vaistų kainos Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, 2001 – 2004 metais mažėjo apie 30 proc., tačiau žmonės to nepajuto, nes buvo sumažintas kompensavimo procentas. G.Barcio vertinimu, vaistų kainų bendras lygis Lietuvoje yra beveik toks, kaip šešių ES šalių vidurkis, tačiau pagal atskiras pozicijas kainos svyruoja.

Neatsikrato įtarimų

Planuotą vaistų grupavimą neigiamai vertinusios etinių farmacijos kompanijų, kurios gamina brangius patentinius vaistus, atstovybių asociacijos vadovas pats buvo apkaltintas korupcija. Neva gindamas farmacininkų interesus pasitelkė į pagalbą pacientų organizacijas, kad jos keltų visuomenėje paniką ir pasipiktinimą ministerijos planais, nukreiptais pažaboti išlaidų vaistams augimą ir brangių vaistų vartojimą.

GBarcys tokias prielaidas neigė. Įtarimų kyla ir dėl to, kad jis 1999 – 2000 metais buvo tuometinio sveikatos apsaugos ministro Raimundo Aleknos patarėjas ir kuravo vaistų kompensavimą. Tada bene labiausiai išsiplėtė kompensuojamųjų vaistų sąrašas, jame atsirado daug brangių patentinių vaistų. Kai kurioms farmacijos kompanijoms tai leido uždirbti milijonus litų. Tuo tarpu valstybės išlaidos kompensuojamiesiems vaistams išaugo, padidėjo įsiskolinimai už juos.

„Aš nekuravau farmacijos klausimų, tik vadovavau kelioms darbo grupėms, kurios užsiiminėjo kompensuojamųjų vaistų sąrašo pakeitimais”, – teigia G.Barcys. Jis atmeta kaltinimus, kad tuomet labai išsiplėtė kompensuojamųjų vaistų sąrašas: „Jis plėtėsi visais laikais, nes nuolat atsiranda naujų produktų. Netiesa, kad išlaidos vaistams kompensuoti tada išaugo. 1999 metais jos sudarė 355, o 2000 – 321 mln. litų”.

Tačiau jau 2001 metais jos šoktelėjo iki 431 mln. litų. Kažin ar tam visiškai neturėjo įtakos sprendimai, priimti R.Aleknos ir G.Barcio.

Giedrė Budvytienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.