Deimanto Narkevičiaus paroda – prestižinėje Švedijos šiuolaikinio meno galerijoje

Rugpjūčio 29 d. – spalio 21 d. Stokholme, vienoje geriausių Švedijos galerijų Index bus rodomas lietuvių menininko Deimanto Narkevičiaus filmas „Gyvenimo vaidmuo“ (2003). Rugpjūčio 29 dieną Deimantas Narkevičius lankysis galerijoje ir aptars šį darbą viešame pokalbyje kartu su kuratoriumi Andreasu Jedinu (Andreas Gedin).

„Gyvenimo vaidmuo“ – tai filmas, kuris praplečia ir net meta iššūkį dokumentikos koncepcijai. Filme persipina trys skirtingos linijos: paties menininko interviu su britų filmų kūrėju Peter Watkins, kurį laiką gyvenusį Lietuvoje; kita linija – vaizdai iš Grūto parko, kuriame įkurdintos sovietinio laikotarpio skulptūros; trečioji linija – kino entuziasto iš Braitono (Brighton), Didžiosios Britanijos, sukurtų filmų vaizdai. Tai yra paralelinės istorijos, kurios neiliustruoja, o atspindi viena kitą, per mus, žiūrovus. Mes tampame dalykinio ir melancholiško proceso, kuris implikuoja praeities atkūrimą, dalimi. „Gyvenimo vaidmuo“ yra tarsi metafilmas. Lietuvių menininkas, filmų kūrėjas D. Narkevičius, kaip ir P. Watkins pasakoja apie praeitį per dokumentus, išvengdamas primityvaus reportažo spąstų.

„Tai yra tarsi įvairių elementų derinys, kurie paprastai nesąmoningai sujungti filmuose. Pagaliau tai nėra tai, ką mes vadiname dokumentika“. Šioje citatoje Peter Watkins remiasi ne tik savo asmenine praktika, bet ir Deimanto Narkevičiaus filmu, kuriame jis yra pagrindinis veikėjas.
Peter Watkins geriausiai žinomas kaip žanro, laužančio fiktyviąją dokumentiką, autorius darbe Karo Žaidimai (1965), kuris tais pačiais metais buvo apdovanotas Oskaru. Jo pirmasis filmas Užmiršti Veidai (1960), sukurtas antitarybinio 1956-jų sukilimo Vengrijoje pagrindu, bus parodytas kartu su Narkevičiaus filmu „Gyvenimo vaidmuo“, abu filmus pristatys Andreasas Jedinas rugsėjo 26 d. 18 val.

Dokumentinis filmas priklauso plačiai vizualinės išraiškos kategorijai, kurios esmė yra siekimas vienu ar kitu stiliumi užfiksuoti dokumentinę realybę.

Filmas „Gyvenimo vaidmuo“ buvo rodytas tokiose meno „mekose“ kaip Tate Modern Londone, Pompidou Centras Paryžiuje, Secession Vienoje ir Akademie der Künste Berlyne.

Šiuo metu Deimanto Narkevičiaus kūriniai yra rodomi Venecijos Bienalėje (Slovėnijos paviljone) ir tik kartą per dešimtmetį vykstančiame prestižinėje skulptūros projektų parodoje Miunsteryje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.