Elektrikai ir gelbėtojai tvirtina, kad jiems pakaks savo jėgų ir lėšų šią savaitę praūžusios liūties pasekmėms likviduoti
Vakar premjeras Algirdas Brazauskas buvo informuotas, kad netrukus bus baigtos remontuoti visos nutrauktos elektros perdavimo linijos. Vyriausybės vadovui taip pat buvo pranešta, kad gyventojai vandens apsemtose šalies vietovėse yra aprūpinami maisto produktais ir kitais būtiniausiais daiktais.
Apie savo darbus Vyriausybės vadovui raportavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktoriaus pavaduotojas Zenonas Praniauskas ir Rytų skirstomųjų tinklų (RST) generalinis direktorius Rimantas Milašauskas.
Pakanka žmonių ir technikos
RST vadovas R.Milašauskas tikino, kad šįkart gamtos stichijos mastai palyginti nėra dideli. Iki penktadienio vakaro tikimasi likviduoti 98 proc. avarijų; jeigu liks pavieniai atvejai, avarijų likvidavimo tarnybos dirbs ir šeštadienį.
Tačiau vakar vidurdienį RST aptarnaujamoje šalies teritorijoje be elektros dar buvo 13 tūkst. vartotojų. Vakarinėje šalies dalyje, kurią aptarnauja Vakarų skirstomieji tinklai (VST), elektros neturėjo 3,6 tūkst. klientų.
Trečiadienį be elektros energijos buvo likę daugiau nei 22 tūkst. RST klientų ir 4,8 tūkst. VST klientų. Kaip pažymi energetikai, gedimų taisymą trečiadienį apsunkino toliau siautėjusi vėtra, dėl kurios nuolat atsirasdavo naujų gedimų.
Daugiausia RST nepašalintų gedimų liko Vilniaus ir Alytaus regionuose. VST teritorijoje 2,7 tūkst. vartotojų buvo atkirsti nuo elektros tiekimo Klaipėdoje, dar apie 1,4 tūkst. – Plungėje.
RST aptarnauja 710 tūkst. klientų. Bendrovė skirsto ir tiekia elektros energiją Vilniaus, Panevėžio, Alytaus ir Utenos apskrityse ir dalyje Kauno ir Marijampolės apskričių. VST skirsto ir tiekia elektros energiją Kauno, Šiaulių bei Klaipėdos regionuose. Bendrovė elektra aprūpina daugiau nei 656 tūkst. klientų.
Per susitikimą su premjeru, kuris rūpinosi, kaip sekasi likviduoti vėtros pasekmes, tiek PAGD direktoriaus pavaduotojas, tiek ir RST vadovas R.Milašauskas patikino, kad jų tarnyboms nereikia finansinės paramos. Ministras Pirmininkas buvo patikintas, kad avarijos pasekmių likvidavimui pakanka ir žmonių, ir technikos.
Vanduo jau slūgsta
PAGD direktoriaus pavaduotojas Z.Praniauskas informavo A.Brazauską, kad dėl audros tarnybos buvo 85 kartus išvykusios pašalinti išvirtusių medžių nuo kelio, elektros linijų ar pastatų. Daugiausia tokių iškvietimų sulaukta Vilniaus (37) ir Klaipėdos (25) apskrityse.
Premjeras taip pat buvo informuotas, kad daugiausia žalos audra padarė Šalčininkų rajone. Vakar čia patvinusio vandens nuo pasaulio buvo atskirtas Valakininkų kaimas. Gelbėtojai sodybose pasilikusiems gyventojams tiekia geriamąjį vandenį ir maisto produktus. Tačiau Z.Praniauskas pripažino, kad vandens atkirstų gyventojų aprūpinimas būtiniausiais produktais stringa.
Vakar taip pat buvo apsemta keletas naujų sodybų to paties rajono Žagarinės kaime. Tačiau, specialistų teigimu, vandens lygis daugelyje vietų jau ėmė smarkiai kristi. Štai vandens lygis Merkyje buvo pakilęs iki 3,5 m, tačiau vakar jau nuslūgo 40 cm.
Gyventojams derėtų draustis
Vakar A.Brazauskas telefonu kalbėjosi ir su Šalčininkų rajono meru Leonardu Talmontu. Pasak mero, be jau minėto Valakininkų kaimo, daugiausiai apsemtų sodybų išlieka Jašiūnuose – 16 ir Rūdininkuose – 14. Po keletą sodybų apsemta ir Pavlovo bei Žagarinės gyvenvietėse.
„Premjeras nurodė skaičiuoti nuostolius ir kreiptis į Vyriausybę”, – naujienų agentūrai BNS sakė L.Talmontas. Meras neabejojo, kad pavyks iš Vyriausybės gauti lėšų kompensuoti visuomeniniams objektams padarytus nuostolius – suremontuoti kelius, mokyklas, tačiau abejojo dėl galimybės padengti gyventojams padarytus nuostolius.
„Dėl to tikriausiai bus problemų. Prašysime kompensacijų ir gyventojams, gal Vyriausybė galės padėti. Manau, kad ir rajono Taryba spręs ir bandys iš savo rezervo kompensuoti”, – sakė L.Talmontas.
Tačiau kaip sakė premjero atstovė spaudai Nemira Pumprickaitė, A.Brazauskas laikosi nuomonės, kad Vyriausybė neprivalo mokėti kompensacijų nuo stichijos nukentėjusiems gyventojams. Vyriausybės vadovo nuomone, kiekvienas nekilnojamojo ar kitokio turto savininkas turi pats apsidrausti nuo panašių nelaimių.
Stichijos sukelti nuostoliai kol kas dar nėra net preliminariai apskaičiuoti.
Arūnas Ivaškevičius