Kur mūsų mitrochinai ir litvinenkos?

KGB veikla pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje

Apie autorių

Vasilijus Mitrochinas – buvęs aukštesnysis KGB karininkas, tarnavęs Užsienio žvalgybos tarnyboje nuo 1948 iki 1984 metų. Nuo 1972 iki 1984 metų jis prižiūrėjo Pirmąją pagrindinę valdybą (FCD – KGB užsienio žvalgybos padalinys) archyvų perkėlimą iš Liubliankos į naująją štabo būstinę Yaseneve. Į Didžiąją Britaniją kartu su KGB archyvais jis ištrūko tik 1992 metais.

KGB evoliucija 1917-1991

Gruodis 1917 – ČEKA.

ČEKA – Vserossiiskaya Cherezvychainaya Kommisiya po Borbe s Kontr Revolyutsiyei i Sabotazhem: Ypatingoji komisija kovai su kontrrevoliucija ir sabotažu.

1920 metais ČEKA įkūrė Užsienio žvalgybos skyrių, žinomą kaip Inostrannyj Otdel (INO) – šis padalinys 1941-1947 metais pervardytas į Inostrannoye Upravlenyje (INU), žinomą kaip Pirmoji valdyba. 1947-1951 užsienio žvalgybos funkcijas perėmė Komitet Informatsii (KI). Nuo 1952 iki 1991 metų užsienio žvalgyba užsiėmė Pirmoji pagrindinė valdyba.

Vasaris 1922 – prijungta prie NKVD (kaip GPU).

NKVD – Narodnyi Kommissariat Vnutrennikh Del: Liaudies reikalų vidaus komisariatas;

GPU – Gosudarstvennoye Politicheskoye Upravleniye: Valstybinė politinė valdyba. Kartu su NKVD – Žvalgybos ir saugumo tarnyba.

Liepa 1923 – OGPU.

OGPU – Obyedinennoye Gosudarstvennoye Politicheskoye Upravleniye: Junginė valstybinė politinė valdyba; Žvalgybos ir saugumo tarnybų taryba.

Liepa 1934 – sujungta su NKVD (kaip GUGB).

GUGB – Glavnoje Upravleniye Gosudarstvennoi Bezopastnosti: Vyriausioji valstybės saugumo valdyba.

Vasaris 1941 – NKGB.

NKGB – Narodnyi Kommissariat Gosudarstvennoi Bezopastnosti: Valstybinio saugumo liaudies komisariatas.

Liepa 1941 – sujungta su NKVD (kaip GUGB).

Balandis 1943 – NKGB.

Kovas 1946 – MGB.

MGB – Ministerstvo Gosudarstvennoi Bezopastnosti: Valstybinio saugumo ministerija.

Spalis 1947-lapkritis 1951 – užsienio žvalgyba priskirta prie KI.

KI – Komitet Informatsii: Informacijos komitetas (Užsienio žvalgybos padalinys, jungiantis MGB ir GRU);

GRU – Glavnoye Razvedyvatelnoye Upravleniye: Vyriausioji žvalgybos valdyba.

Kovas 1953 – sujungta su MVD – sukurta išplėstinė MVD.

MVD – Ministerstvo Vnutrennikh Del: Vidaus reikalų ministerija.

Kovas 1954-gruodis 1991 – KGB.

KGB – Komitet Gosudarstvennoi Bezopastnosti: Valstybinio saugumo komitetas.

Gruodis 1991 – FSB.

FSB – Federalnaya Sluzhba Bezopastnosti: Federalinė saugumo tarnyba

1917-1991 metais Sovietų Sąjungos valdymo struktūra buvo paremta politiniais kariniais svertais: vienas KGB, kitas GRU (Vyriausioji žvalgybos valdyba) ir per vidurį abu juos valdanti politinė struktūra – Sovietų Sąjungos komunistų partijos centro komitetas.

Skirtingai nei sovietinė nomenklatūra, sovietų saugumo funkcijos 1917-1991 metais beveik nekito.

KGB archyvaras

Šiandien tik LŽ skaitytojai turi išskirtinę galimybę pradėti pažintį su unikalia knyga, kuri dar neišleista nė vienoje Rytų ir Vidurio Europos šalyje. Šios knygos išleidimą (kol kas pasirodė tik pirma dalis) Londono dienraštis „The Guardian“ pavadino politiniu aktu. V.Mitrochino sykiu su Kembridžo universiteto profesoriumi Christoperiu Andrew parašytas „Mitrochino archyvas“ – skaudžiausias smūgis KGB per visą šios slaptos organizacijos istoriją.

1992 metais Didžiosios Britanijos SIS (Slaptosios žvalgybos dalinys) iš Rusijos kartu su šeima padėjo pabėgti vyriausiajam KGB archyvarui V.Mitrochinui. Dvylika metų, beveik kiekvieną darbo dieną, iš archyvų Vasilijus slapta nešiojo užrašus apie KGB operacijas. Per šiuos metus susidarė šešios dėžės dokumentų, su kurių didžiąja dalimi kiekvieną penktadienį supažindinsime LŽ skaitytojus.

Kiekvienam lietuviui privalu susipažinti, apmąstyti, įvertinti KGB veiklą ir įvykius, iki šiol skaudžiai atsiliepiančius bei deformuojančius normalų Lietuvos gyvenimą, trukdančius jai integruotis į laisvą demokratinį pasaulį.

Tačiau nė vienam KGB Lietuvos padalinio karininkui nėra aktuali jaudinanti „Mitrochino archyvo“ dedikacija: „Skiriama visiems, kurie norėjo, tačiau negalėjo pasakyti tiesos.“ Vertas apmąstymų faktas: kodėl iš KGB Lietuvos padalinio neatsirado nė vieno karininko, kuris kaip V.Suvorovas, A.Litvinenka ar V.Mitrochinas būtų atskleidęs pasauliui KGB nusikaltimus ar bent agentūrą (žinoma, nekalbame apie čekistų memuarus, kuriuose toliau meluojama siekiant įtvirtinti savo „legendą“). Nė vienas nenorėjo ir nenori pasakyti tiesos. Gal dar nevėlu tai padaryti?

Nors Lietuvoje pavyko galutinai sužlugdyti ir taip vos rusenusią liustraciją, KGB nusikaltimai (kaip ir rezidentai bei agentai) niekur nedingo. Buvusių KGB Lietuvos skyriaus pareigūnų sąžiningos išpažintys, neiškraipyti prisiminimai, faktai ir dokumentai būtų puikus „Mitrochino archyvo“ papildymas (beje, „Mitrochino archyve“ apsčiai lietuviškos medžiagos). Raginame: mirk ramia sąžine, padėk ardyti tą tinklą, neleidžiantį Lietuvai judėti pirmyn! Netylėk, skelbk! „Lietuvos žiniose“ ar kitoje žiniasklaidoje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Kur mūsų mitrochinai ir litvinenkos?"

  1. bigcatwar

    Jokingas aprasas siaip. Linkeciau tos mustros kur kgb elitas praejo ir to intelelekto. Toli jums skaitantiems tai. Apie gru nesneku . Jums tai net isivaizduot sunku ka bigcatwar yra mates..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.