Baltarusijoje prieš metus žuvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno bylą reikėtų išviešinti, teigia premjeras Gediminas Kirkilas pridurdamas, jog tai būtų įmanoma tik po teismo sprendimo.
„Tą bus galima padaryti tik po teismo sprendimo, bet šitoje situacijoje turbūt reikėtų tą daryti (išviešinti bylą – BNS)”, – ketvirtadienį Žinių radijui teigė ministras pirmininkas.
G.Kirkilo nuomone, tokia situacija, kai visuomenėje randasi įvairių alternatyvių karininko žūties aiškinimų, skleidžiami mitai nėra normali, todėl siekiant „sutaikyti visuomenę” ir buvo sudaryta prieštaringai vertinama darbo grupė, tirsianti V.Pociūno mirties aplinkybes bei kitas susijusias problemas.
„Kaip tik mes ir norime, kad šita darbo grupė, kurioje yra įvairių politinių partijų atstovų (…) pateiktų, išsiaiškintų visus klausimus, kurie kyla. Tokia situacija, kai skelbiamos tokios versijos, priešingos negu tos, kurias nustatė prokuratūra, kelia nepasitikėjimą, todėl, manau, kad šiek tiek sutaikytume visuomenę, padarytume ją solidaresnę (sukurdami darbo grupę – BNS)”, – kalbėjo premjeras.
Ministrų kabineto vadovo teigimu, darbo grupė nagrinės ir tokius klausimus bei rengs siūlymus, kurie vėliau gali būti įteisinti Vyriausybė sprendimais ar Seimo priimtais įstatymais.
„Mes galime iškelti klausimus, pavyzdžiui, kad įstatymai turi būti pakeisti, didesnė apsauga mūsų pareigūnų, galbūt neteisingas perkėlimas iš vienos tarnybos į kitą, tarkim, iš VSD į diplomatinę, ar priešingai. (…) Jeigu kokie pasiūlymai šitoje darbo grupėje bus, tai jie gali gimti Vyriausybės sprendimais arba įstatymais, kurie turėtų būti priimti Seime, jei jų reikia”, – sakė G.Kirkilas.
„Visa ta istorija yra tiek „supolitizuota”, kad kaip tik mes ir galvojame, kaip ją „atpolitizuoti”, – darbo grupės sukūrimo tikslą aiškino premjeras.
Grupei, kuriai vadovauja filosofas ir publicistas Vytautas Ališauskas, dirba užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, VSD generalinis direktorius Povilas Malakauskas, europarlamentarai Vytautas Landsbergis ir Aloyzas Sakalas, Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas, buvęs kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis, užsienio reikalų ministro patarėjas Jurgis Jurgelis.
Premjeras į komisiją buvo delegavęs ir generalinio prokuroro pavaduotoją Gintarą Jasaitį, tačiau jis paskelbė, kad iš darbo grupės pasitraukia.
G.Kirkilo sudaryta komisija jau sulaukė nevienareikšmiškų prezidento Valdo Adamkaus, teisininkų bei politikų nuomonių – esą jos tikslai prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams, nes V.Pociūno žūties aplinkybes gali vertinti tik teismas.
Generalinės prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvos konsulate Gardine dirbęs V.Pociūnas 2006 metų rugpjūčio 23 dieną tarnybinės komandiruotės Breste metu žuvo per nelaimingą atsitikimą. Dėl šios priežasties prokuratūra pernai lapkričio 30 dieną nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl 48 metų V.Pociūno žūties.
Liepos viduryje Generalinė prokuratūra paskelbė, kad atmeta V.Pociūno našlės, Lietuvos televizijos žurnalistės Liudvikos Pociūnienės prašymą atnaujinti tyrimą dėl jos vyro mirties ir paliko galioti pernai priimtą nutarimą užbaigti tyrimą. Našlė šį prokuratūros sprendimą yra apskundusi teismui.