„Valstybės žinių” direktoriui Mintautui Daulenskiui sulaukus kaltinimų asmeniniais tikslais naudojantis tarnybiniu automobiliu, valstybės įmonėje prasidėjo intensyvios „genelio” paieškos. Į medžioklę įsitraukė ir LŽ.
Prieš porą savaičių buvo atskleista, kad M.Daulenskis tarnybine mašina vyko ir į sodybą Elektrėnų rajone, greta Juodžio ežero, ir į baseiną. Iš pradžių tvirtinęs, kad naudojosi asmeniniu automobiliu, vėliau direktorius prisipažino, jog tai buvusi tarnybinė mašina. Tačiau M.Daulenskis pareiškė ją išsinuomojęs kelioms rugpjūčio dienoms. Jis turi ir tai patvirtinančius dokumentus.
Nutarė išsiaiškinti
Jau ne pirmą kartą kaltintas įvairiais nusižengimais M.Daulenskis nutarė išsiaiškinti, kas siundo žiniasklaidą ir įvairius tikrintojus. Situacijos stebėjimas davė tam tikrų rezultatų – leidyklos senbuviai, kuriuos kalbino LŽ, vienu balsu tvirtino, kad apie „Valstybės žinių” prabangias „džakuzes”, esą neteisėtai naudojamą tarnybinį transportą galėjo pranešti ne kas kitas, o techninės grupės vadovas Vidmantas Stonys.
Susitiko su informatoriumi
Jokių išankstinių nuostatų neturinčios LŽ nusprendė artimiau susipažinti su V.Stoniu ir išsiaiškinti jo elgesio motyvus. Juoba kad įmonės vadovybės kritika, galimų piktnaudžiavimo atvejų viešinimas pasitelkiant žiniasklaidos priemones gali turėti neabejotinai teigiamų pasekmių.
Tačiau artimesnio kontakto su šiuo pilietiškai aktyviu asmeniu LŽ užmegzti nepavyko. V.Stonys kategoriškai neigė kada nors ir kam nors skundęs savo viršininką M.Daulenskį ir ragino ieškoti kitų kandidatų į „genelius”. Techninės grupės vadovas tik sakė, kad tam tikrų nesutarimų su M.Daulenskiu būta, tačiau tai esą nesuteikė pagrindo jį skųsti.
Kiek atviresnis buvo prezidento patarėjo pavaduotojas Juozas Ruzgys, su kuriuo, LŽ šaltinių teigimu, savo veiksmus derino V.Stonys. Kiek pagalvojęs J.Ruzgys patvirtino, kad buvo susitikęs su asmeniu iš „Valstybės žinių” leidyklos, jo išorinis apibūdinimas labai panašus į V.Stonio. Prezidentūros tarnautojas buvo informuotas apie galimus pažeidimus leidykloje, tačiau, pasak J.Ruzgio, informatorius neprašė imtis jokių sankcijų ar priemonių prieš leidyklos vadovybę. Tačiau lieka neaišku, kodėl reikėjo keistis tokia informacija?
Siekė nukreipti dėmesį?
LŽ konsultavę šaltiniai tokius pokalbius linkę sieti su prezidentūrą purčiusiais skandalais, kuriuos sukėlė buvę patarėjai valstybininkai. Mat 2006 metų pavasarį prestižiniame sostinės Turniškių rajone būstus nusipirko ir į nemalonumų sūkurį pateko tuometiniai prezidento Valdo Adamkaus patarėjai Edminas Bagdonas ir Rytis Muraška, taip pat Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas.
Nors Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nusprendė, kad įsigydami kotedžus jie nepažeidė tarnybinės etikos, statybų Turniškių rajone aplinkybes narpliojo Seimo laikinoji komisija, o patarėjai pripažino padarę klaidų ir buvo priversti atsistatydinti.
Teigiama, kad tuo metu valstybininkai suko galvas, kaip prigesinti šį skandalą. Vienas tinkamiausių būdų tai padaryti – sukelti kitą skandalą.
Čia kaip niekas kitas tiko naujas „Valstybės žinių” pastatas su prabangiomis „džakuzio” voniomis, kurios pasirodė esančios įprastos dušo kabinos, taip pat neįprastai didelės leidyklos vadovų algos, kurias šie buvo priversti apsikarpyti. Manoma, kad „genelio” suteikta vertinga informacija valstybininkų klano buvo kaipmat nutekinta žiniasklaidai. Nors Turniškių skandalas jau užsimiršo, seni kontaktai ir „genelio” refleksai išliko.
Pasekmių nebus
Seimo kanceliarija Vidaus audito tarnybai pavedė atlikti patikrinimą dėl tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo „Valstybės žiniose”. Kanclerio pavaduotojas, „Valstybės žinių” valdybos pirmininkas Gedeminas Aleksonis pranešė, kad bus patikrintas automobilių naudojimas nuo 2006 metų sausio 1 dienos iki 2007-ųjų rugsėjo 1-osios. Audito išvadas planuojama pateikti iki rugsėjo 7 dienos, nes tik rugsėjo 3-iąją atostogauti baigia M.Daulenskis.
„Valstybės žinios” nėra biudžetinė įstaiga, ji pati išsilaiko ir uždirba pelno, todėl gali įsigyti tarnybinius automobilius ir juos nuomoti savo darbuotojams”, – tvirtino G.Aleksonis. Jis nedrįso prognozuoti, kokios nuobaudos gali sulaukti M.Daulenskis. „Atleidimo nesitikėkite už tokį dalyką. Jeigu taip pasielgtume, iš karto atsidurtume teisme”, – G.Aleksonis užsiminė, kad „Valstybės žinių” vadovui gali grėsti tik švelniausios nuobaudos.
Nu ir kvailas tas tipas.