Švietimo ir mokslo ministerija tėveliams pataria neskubėti knygynuose pirkti savo vaikams vadovėlių, nes, pagal Švietimo įstatymą, visi mokiniai, besimokantys pagal pradinio ir pagrindinio ugdymo programas, vadovėliais privalo būti aprūpinti nemokamai.
Daugumą vadovėlių mokykloje gauna ir baigiamųjų klasių mokiniai, įsigyti gali tekti tik rečiau naudojamus pasirenkamųjų dalykų vadovėlius. Pagal mokyklų aprūpinimo vadovėliais tvarką, vadovėlius užsisako ir perka pačios mokyklos.
Dar baigiantis mokslo metams mokyklos išsirenka vadovėlius iš Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) patvirtinto Galimų įsigyti vadovėlių sąrašo, atsižvelgdamos į savo poreikius bei turimų pinigų sumą. Vadovėlius į mokyklas iki rugpjūčio 30 dienos pristato pačios leidyklos.
Pernai valstybė kiekvieno mokinio vadovėliams pirkti pernai skyrė po 31,5 lito, šiais metais mokinio krepšelyje šiam tikslui numatyta po 41, 40 lito.
Klaipėdos miesto savivaldybė savo įsteigtoms mokykloms pernai vadovėliams skyrė didesnę sumą nei nustatyta – po 36 litus kiekvienam mokiniui.
Tačiau net ir skyrus papildomų lėšų, mokslo metų pabaigoje dvi pagrindinės uostamiesčio mokyklos – „Gabijos” ir „Verdenės” – susidūrė su vadovėlių trūkumu. Įstaigos vadovėlius skolinosi iš kitų mokyklų, papildomai pirko už paramos lėšas, tačiau problema liko neišspręsta, nes abi mokyklos priaugančios.
Tokia situacija susiklosto todėl, kad moksleivio krepšelio lėšos skaičiuojamos pagal praeitų metų rugsėjį buvusių moksleivių skaičių, o, pavyzdžiui, „Verdenės” mokykloje šiais metais bus suformuotos aštuntos klasės ir mokysis daug daugiau vaikų. Tačiau lėšos už juos ateis tik kitąmet. Pasak Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotojos Jolantos Ceplienės, „Gabijos” mokyklai šiuo metu taip pat vadovėliams trūksta 15 tūkst. litų.
„Verdenės” mokyklos direktorė šiuo metu atostogauja, todėl kol kas nežinome, kokios sumos trūksta šiai įstaigai. Tačiau artimiausiu laiku Finansų skyriui rašysime prašymą, kad abiem mokykloms būtų skirta pinigų vadovėliams įsigyti iš viršplaninių lėšų”, – teigė Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja.
Jau keliauja į mokyklas
Vadovėlių fondą kasmet reikia atnaujinti – vienu vadovėliu naudojamasi vidutiniškai ketverius metus.
Šiuo metu Klaipėdos miesto bendrojo lavinimo mokyklų vadovėlių užsakymas leidykloms siekia 1mln. 193 litus. „Užsakyta maždaug 500 pavadinimų vadovėlių. Jie jau vežami į švietimo įstaigų ūkio tarnybą, o iš ten paskirstomi po mokyklas”, – informavo J. Ceplienė.
Beje, pernai buvo atvejų, kai nesurinkusios pakankamai užsakymų leidyklos kai kurių specialiųjų poreikių vaikams skirtų vadovėlių papildomai neišleido. Dėl šios priežasties nebuvo patenkinti dalies apskrities įsteigtų mokyklų užsakymai: matematikos vadovėlių už beveik tūkstantį litų negavo Priekulės specialioji internatinė mokykla, kitos įstaigos.
ŠMM specialistų teigimu, jei vadovėlių pritrūkstama, mokykla turi kreiptis ne į mokinių tėvus, o į miesto ar rajono švietimo skyrių, kuris organizuoja vadovėlių perskirstymą iš kitų savivaldybės mokyklų bibliotekų.
Mokykloms, kurios nori užsisakyti daugiau ir brangesnių vadovėlių negu skirta lėšų, ŠMM rekomenduoja steigti specialius fondus, kur būtų apskaitomos visos iš rėmėjų ar tėvų gautos lėšos.
Neskubėkite pirkti pratybų sąsiuvinių
Pratybų sąsiuvinių naudojimas pamokose nėra privalomas, tačiau daugelis mokytojų neįsivaizduoja darbo klasėje be pratybų sąsiuvinių.
Šiandien yra labai didelis jų pasirinkimas – knygynuose galima rasti 5 – 6 vieno mokomojo dalyko vienos klasės sąsiuvinius, tačiau tėveliai neturėtų skubėti jų pirkti prieš mokslo metus, nes, pastebi pedagogai, ne visi šie sąsiuviniai kokybiški ugdymo atžvilgiu. Be to, kai kurie pratybų sąsiuviniai skirti tik gabiesiems vaikams.
Mokytojai ragina tėvus nepirkti pratybų sąsiuvinių nepasitarus su jais, antraip pinigai gali būti išleisti veltui.
Beje, praeitais mokslo metais uostamiesčio mokyklose pratybų sąsiuvinių užduotys buvo masiškai dauginamos mokyklų kopijavimo aparatais. Pedagogai aiškino, kad kai kuriuose pratybų sąsiuviniuose buvo tik maža dalis gerų užduočių, dėl kurių esą mokiniams pirkti viso sąsiuvinio neverta.
Pernai rugsėjo pradžioje moksleiviams skirtus pratybų sąsiuvinius leidžiančios bendrovės net išplatino pranešimą, kuriame perspėjo, kad pratybų sąsiuvinių dauginimas kopijavimo aparatu yra autorių teisių pažeidimas, už kurį numatyta teisinė atsakomybė.
Laima Švedaitė
„Vakarų ekspresas”