Ore jaučiasi saugiau nei ant žemės

Devyniolikmetė Alytaus cirko studijos „Dzūkija“ akrobatė Daiva Puškoriūtė šią vasarą sulaukė žinomų scenos žmonių, ir ne tik iš Lietuvos, dėmesio – rudenį Šv. Jurgio bažnyčioje Kaune bus pristatytas tarptautinis projektas „Mitas konceptualiai: šv. Jurgio pasakojimai“, kurio pagrindinis akcentas – po keliasdešimties metrų aukščio bažnyčios skliautais alytiškės atliekamas akrobatinis numeris.

Užaugo cirke, pasirinko mediciną

Alytaus šv. Benedikto gimnazijos absolventė D.Puškoriūtė sako niekada nesigailėjusi nei repeticijose praleisto laiko, nei išlieto prakaito, nes šis laisvalaikio pomėgis jai atvėrė kur kas platesnius horizontus.

Cirko studiją „Dzūkija“ Daiva pradėjo lankyti dar mokydamasi pradinėje mokykloje. Čia užaugo, rado daug bendraminčių, su kuriais mielai leidžia laiką ne tik repeticijose. Tiesa, šiemet laisvalaikio valandų labai trūko – pašnekovė baigė 12 klasę, sėkmingai įveikė brandos egzaminus. Apsispręsti dėl ateities planų sunku nepasirodė: Daiva įstojo į Vilniaus universitetą, gydomosios medicinos specialybę, o cirkas liko jos laisvalaikio pomėgis.

Būsima gydytoja studijas žada derinti su cirko repeticijomis – nors važinėti į Alytų tikrai nespės, bent rugsėjį praleis tarp Vilniaus ir Kauno – tarp paskaitų ir tarptautinio projekto „Mitas konceptualiai: šv. Jurgio pasakojimai“ repeticijų.

Alytiškė cirko studijos auklėtinė spektaklyje atlieka vieną pagrindinių vaidmenų.

Plojimai trumpi, treniruotės ilgos…

Savo gyvenimą be cirko sunkiai įsivaizduojanti Daiva tikisi, kad su arena jai pavyks neišsiskirti ir ateityje – Vilniuje svajoja rasti panašų kolektyvą, kur galėtų repetuoti naujus numerius.

Cirko studijos „Dzūkija“ duris tuometiniame Alytaus moksleivių kūrybos centre pašnekovė mena pravėrusi prieš devynerius metus kartu su vaikystės drauge Evelina Dagilyte.

„Gyvenome kaimynystėje, žaisdavome kieme, bet žaidimus vis tekdavo nutraukti įdomiausioje vietoje, nes Evelina skubėjo į repeticijas. Pasidarė smalsu – kokias? Kartą pakvietė ir mane kartu…“ – prisimena Daiva, netrukus tapusi draugės partnere ir scenoje – akrobatikos pasirodymuose.

Pašnekovės neišgąsdino ilgas ir kantrus darbas, kurį vainikuodavo plojimai – tokie trumpi, palyginti su treniruočių valandomis…

Dirba be saugos priemonių

Nuo pat pažinties su cirko studija „Dzūkija“ ir jos vadove Julija Riabova (tuomet ji vadovavo kolektyvui su savo vyru ir bendraminčiu a. a. Albertu Riabovu) mergina susižavėjo akrobatika – ore jautėsi netgi saugiau nei ant žemės.

Specialias saugos priemones, apdraudžiančias akrobatą nuo netikslaus judesio ir „kieto nusileidimo“, mergina prisipažįsta naudojanti tik per pirmas naujo numerio repeticijas, o šiaip pasikliaujanti patirtimi ir laiminga žvaigžde. Todėl naują triuką ji iš pradžių atlieka labai lėtai – mokosi būti atsargi, šlifuoja kiekvieną judesį.

„Saugos priemonės tik trukdo, tad paprastai jų atsisakome“, – teigia akrobatė.

Savo nuostatos ji nepamynė ir per naujausią pasirodymą, nors tarptautinis projektas „Mitas konceptualiai: šv. Jurgio pasakojimai“ kuriamas neįprastoje erdvėje – bažnyčioje, kurios aukštis kur kas didesnis, nei įprasta jaunajai atlikėjai.

Vasarą užderėjo pasiūlymų

Šie metai D.Puškoriūtei ypatingi ne tik todėl, kad pavyko cirko repeticijas sėkmingai derinti su mokslais ir pasirengti jubiliejiniam cirko studijos „Dzūkija“ festivaliui, taip pat brandos egzaminams. Neseniai alytiškė sulaukė keleto įdomių pasiūlymų – jos gebėjimus pamatė ne tik Alytaus auditorija.

Dvejus metus iš eilės „Dzūkijos“ akrobatės D.Puškoriūtė ir E.Dagilytė dalyvavo automobilių parodoje „Autobalt“, „Expo“ parodų centre Vilniuje, kur atliko akrobatikos triukus.

Choreografė Anželika Cholina merginas taip pat pakvietė dalyvauti ir Juodkrantėje vykusiame Bitėlendo koncerte „Stichijos“, kurio žiūrovai plojo cirko studijos „Dzūkija“ vizitine kortele tapusiam akrobatikos numeriui su audeklu (jį atlieka Daiva ir Evelina).

Oro stichiją įkūnijo D.Puškoriūtės etiudas su lanku, kuriam talkino šokėjos ant žemės.

Tačiau bene didžiausias netikėtumas pašnekovei buvo projekto „Mitas konceptualiai: šv. Jurgio pasakojimai“ vadovės Audros Molytės – didelės prancūzų „Saulės cirko“ trupės gerbėjos pasiūlymas prisidėti prie tarptautinės kūrybinės komandos, sumaniusios nepaprastą menų sintezę po senosios Šv. Jurgio bažnyčios Kaune skliautais.

Spektaklį kuria buvusi akrobatė

Į manekenę panaši jaunoji atlikėja šypsosi: nors jai teko mitinio slibino vaidmuo, personažą įkūnys subtilia judesio plastika, tad jos vaidmenį taip galima vadinti tik santykinai.

Projektą „Mitas konceptualiai: šv. Jurgio pasakojimai“ kuria choreografė iš Anglijos Sally Donaldson, sumaniusi į visumą sujungti šokį, vokalą, muziką, vaizdo instaliaciją, šviesos meno priemones.

Spektaklio dekoracijos – autentiškos griūvančios apleistos bažnyčios sienos. Jos viduryje pastatytas didelis stalas su suolais tapo scena, kurioje vyksta neįprastas veiksmas. Nuo pat bažnyčios skliautų virš improvizuotos scenos nuleista tamsiai raudona skraistė. Tai – vienintelis ryškus akcentas, keliantis nemažai emocijų žiūrovams, nes audeklu kyla (ir krinta, toks šio triuko sumanymas) alytiškė oro akrobatė D.Puškoriūtė. Bemaž valandą – su nedidele pertrauka – akrobatė kybo žemyn galva po įspūdingo aukščio bažnyčios skliautais ir atlieka grakščius šokio judesius, demonstruoja triukus.

Sukurti vaidmenį, kuriam prireikė ypatingų cirko artisto įgūdžių, jai padėjo S.Donaldson – pati ne tik šokėja, bet ir oro akrobatė.

Cirkas – egzotiškas pomėgis

Daiva nesigaili, kad cirkas jau netaps jos gyvenimo keliu, tačiau neatmeta galimybės, jog vis dėlto skirs pomėgiui nemažai laiko, juolab šis leis jai šiek tiek užsidirbti – viskas priklausys nuo profesionalumo ir sėkmės.

„Mūsų vadovė Julija Riabova – tikra cirko entuziastė, bet sieti ateitį su cirku ji siūlo tik patiems gabiausiems, nes kitiems tai būtų tiesiog per sunku – milžiniškas fizinis krūvis“, – sako D.Puškoriūtė.

Merginos teigimu, šiais laikais nieko nenustebinsi pasakydamas, kad mėgsti dainuoti ir šokti, o štai cirkas – vis dar egzotiškas hobis. Dar didesnę nuostabą daugeliui kelia Daivos akrobatikos etiudai – retas atpažįsta ją su sceniniu grimu, palubėje atliekančią įmantrius triukus, kartais priverčiančius užsimerkti… Bene šis jausmas pažįstamas ir Daivos artimiesiems, draugams. Jie būtinai atvyks palaikyti kumščių už jaunąją artistę spektaklio „Mitas konceptualiai: šv. Jurgio pasakojimai“ premjeroje, kuri numatyta rugsėjo 22 dieną.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.