Istorinis renginys – tarsi karšta bulvė

Artėjant pirmojo nesankcionuoto mitingo, kuriuo pasmerktas Molotovo-Ribbentropo paktas, 20-mečio jubiliejui, mąžta anksčiau planuoti iškilmių užmojai. Nepritarta idėjai surengti neeilinį Seimo posėdį, parlamento vadovas apskritai nedalyvaus minėjime. Baiminamasi, kad dabarties herojai gali paversti renginį asmeninių sąskaitų suvedimu arba rinkimų kampanija.

Prieš du dešimtmečius rugpjūčio 23 dieną prie Adomo Mickevičiaus paminklo vykusio pirmojo laisvės šauklių mitingo minėjimas tampa problema. Paprastai dėl žodžio publikai susiremiantys politikai šįkart kratosi tokios misijos.

Pirmininkas perdavė žodį opozicijai

Nors į minėjimą kvietimai siunčiami Seimo pirmininko Viktoro Muntiano vardu, pats politikas jame nedalyvaus. Parlamento vadovo sekretoriatas informavo, kad V.Muntianas tomis dienomis išvyksta į Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų pirmininkų susitikimą Švedijoje. Renginyje nebus ir kito Seimo šeimininko – kanclerio Gintauto Vilkelio, kuris kartu vyksta į Skandinaviją.

Todėl žodis kreiptis Seimo vardu be diskusijų suteiktas vicepirmininkui iš opozicijos Andriui Kubiliui. „Valdybos posėdyje išgirdau, kad tai patikėjo man. Sakiau, kad pabandysiu”, – LŽ sakė A.Kubilius.

Bijo herojų akcijų

LŽ šaltiniai pasakojo, kad apskritai apie 20-mečio minėjimą nuolat kanceliarijos darbuotojų informuojama Seimo valdyba nenori girdėti. Priežastys įvairios – vieni siekia likti nepastebėti, jei nepasirodys istoriškai svarbiame renginyje, kiti nenori būti šalia skandalingu elgesiu pagarsėjusių tuometinių herojų: už valstybės dovanotas žemes kovojusio ir nuolat dantį ant valdžios griežiančio Petro Cidziko ir aštriomis kalbomis garsėjančio tuometinio Lietuvos laisvės lygos vadovo Antano Terlecko. Spėjama, kad su partijos „Tvarka ir teisingumas” vėliava į neeilinius Seimo rinkimus Dzūkijos apygardoje eisiantis politikas renginį gali paversti rinkimų akcija.

„Džiugu, kad buvome tuomet tokie įžvalgūs – numatėme, kad po 20 metų įvyks neeiliniai Seimo rinkimai, – juokais priekaištus pavertė Seimo liberaldemokratų frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. – Nematau nieko bloga, jei žmonės pasakys ir kam nors neįtinkančių žodžių. Vis dėlto demokratinėje valstybėje gyvename. Nesvarbu, kokios dabar jų pažiūros, todėl turi atsirasti vietos ir A.Terleckui, ir P.Cidzikui, Nijolei Sadūnaitei ir Vytautui Bogušiui.”

Perkėlė į Filharmoniją

V.Mazuronis apgailestavo, kad žlugo dar birželio pradžioje 59 parlamentarų parašais paremtas jų frakcijos siūlymas surengti neeilinį Seimo posėdį. Seimo valdyba nutarė ganėtinai kuklų jubiliejaus minėjimą perkelti į Nacionalinę filharmoniją. „Pusiau privatus taps tas minėjimas. Matyt, ne visi nori prisiminti tą datą”, – samprotavo V.Mazuronis.

Nuo pat pradžių neeilinio posėdžio idėjai nepritaręs A.Kubilius mano, kad minėjimas Seime galėtų diskredituoti renginį ir parlamentą: „Toks metas – vasara. Nesusirinks, paskui bus tik gėdos.”

Seimo vicekancleris Gedeminas Aleksonis LŽ sakė, kad prašymas atmestas dėl kelių priežasčių. Visų pirma neeilinį posėdį surengti galima tik neeilinės sesijos metu. Kita kliūtis estetinė – šiuo metu Seime vyksta daug remonto darbų.

Jis pasakojo, kad rugpjūčio 23 dieną vidurdienį prasidėsiantis renginys kainuos apie 30 tūkst. litų, nors galutinė sąmata dar nesudaryta. Minėjime numatytos proginės kalbos, bet tikslus pranešėjų sąrašas dar neaiškus. Apskritai išsiuntinėta apie 300-400 kvietimų. „Tokio renginio datos keisti negalime. Rugpjūčio 23 dienos minėjimo juk neperkelsi į žiemą. Tikimės, kad susirinks žmonių, ateis tie, kuriems ši data svarbi”, – sakė G.Aleksonis.

Filharmonijoje koncertuos Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, veiks teminė paroda. Po to planuojamos diskusijos prie kavos puodelio.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.