1. Kada mano vaikas turėtų pradėti nešioti batus?
Tinkami batai turėtų būti parenkami kiekvienai jūsų vaiko augimo stadijai. Atminkite, kad nuo gimimo iki 8 mėnesių pėdos yra jautresnės net už rankas. Labai svarbu nepažeisti šio jautrumo, todėl kūdikiai turėtų mūvėti tik natūralaus pluošto kojines – vilnos ar medvilnės (atsižvelgiant į oro sąlygas). Tik pradedantis vaikščioti vaikas turi pradėti avėti batukus.
2. Kokios yra idealaus bato charakteristikos?
Kiekvienai jūsų vaiko vystymosi stadijai yra atitinkami batai.
Tik pradėjusio vaikščioti vaiko batai neturėtų būti su kietomis briaunomis ar sutvirtinimais ties pirštais ir turėtų būti pagaminti iš labai minkštos odos – ne plastikiniai ar guminiai. Padas neturėtų būti kietas, o pagamintas iš tos pačios odos kaip ir viršutinis sluoksnis. Tokie batai apsaugo kojas, suteikia visišką judėjimo ir jautrumo laisvę. Jei jau jūsų vaikas išmoko vaikščioti (2 – 3 metukų), jis gali pradėti nešioti į suaugusiųjų panašesnius batus, bet su minkštu padu, kurį galima sulenkti bent jau 90 laipsnių kampu per pėdos sąnarius. Batas turi turėti tvirtus įdėklus šonuose ir pakulnėje, kuri gali siekti ne toliau, kaip iki įlinkimo. Ties pirštais batai turėtų būti paaukštinti, kad apsaugotų koją, leisdami pirštukams judėti.
3. Kaip kirpti vaikui pėdos pirštų nagus?
Atminkite, jog kūdikio nagučiai vis dar yra labai trapūs ir turi būti kerpami labai atsargiai. Kirpkite nagus tiesiai be įlenkimų ties kampučiais. Labai svarbu tinkamai kirpti nagus, nes netinkamai kerpami nagai yra viena iš pagrindinių įaugančių nagų priežasčių.
4. Kaip dažnai turi būti keičiami batai?
Akivaizdu, jog keisti batus augančiai kojai labai svarbu. Tikrinkite, ar batai tinka jūsų vaikui itin dažnai, nes pėda auga labai greitai. Spaudžiantys batai gali sukelti rimtas deformacijas. Kita vertus, per dideli batai neleis stabiliai vaikščioti.
Renkantis tinkamus batus, atkreipkite dėmesį į savo vaiko pėdos formą (ar didysis pirštas ilgesnis už antrąjį, ar antrasis pirštas ilgesnis už didįjį pėdos pirštą, ar abu jie tokio pat ilgio). Efektyvi taisyklė yra prispausti ilgiausią pirštą, tikrinant, kad jis bent 1 cm būtų nuo bato krašto. Kitu atveju, pamatuokite vaiko pėdą su pėdos matuokliu, kurį visos geros batų parduotuvės turės.
5. Ar turėčiau leisti vaikui po kambarį vaikščioti basam?
Niekada neleiskite vaikui vaikščioti basam namuose grindimis, nes labai plokščias ir kietas paviršius nestimuliuoja pėdos raumenų ir gali sukelti plokščiapadystę.
Tuo tarpu, netolygūs paviršiai, kaip smėlis, žvirgždas, žolė, stimuliuoja jautrumą ir užtikrina tinkamą pėdos raumenų vystymąsi.
6. Kaip ir kaip dažnai turėčiau tikrinti vaiko pėdas?
Labai svarbu kuo dažniau tikrinti vaiko pėdas ir batus. Tikrinkite vaiko pėdų pirštų nagus (spalvą, formą, ilgį ir t. t.), pirštų ašies deformacijas ir odos problemas. Jei jūsų vaikas lanko baseiną ar sporto salę (šiltas ir drėgnas aplinkas), reikalinga papildoma priežiūra, nes gali atsirasti karpų, grybelis ir t. t.
Batai turėtų būti tikrinami dažnai. Apžiūrėkite, ar nėra nenormaliai nunešiotų vietų, kurios gali indikuoti, kad vaikas turi stabilumo problemų. Be to, periodiškai reikia vesti vaiką pas specialistą, kad jis patikrintų.
7. Kaip išrinkti kojines?
Normalaus dydžio kojinių nešiojimas yra ypatingai svarbus dalykas, dažnai tėvelių neįvertinamas. Mažos kojinės gali deformuoti pirštus ir lemti įaugusius nagus.
Kojinės turėtų būti pagamintos iš medvinės, kad būtų išvengta prakaitavimo.
8. Ką turėčiau daryti, jei mano vaikas pilnapadis?
Nesijaudinkite, kol jūsų vaikas yra mažesnis nei trejų metukų, nes iki šio amžiaus vaikai yra pilnapadžiai.
Tai fiziologinė būsena, nes pėdos turi riebalų pagalvėles, kurios apsaugo augančią pėdą. Jei trimetis vis dar yra pilnapadis, pasikonsultuokite su ortopedu, kuris išrašys ortopedinę skliauto atramą ir pratimus, kad šią problemą ištaisytumėte ir užtikrintumėte tinkamą pėdos ir kojų raumenų vystymąsi.
Parengta pagal ortopedų patarimus
Sveiki, as noreciau paklausti kodel gydytoja mergytei israsius ortopedinius batukus sake ,kad juos nesioti tik namuose? noreciau suzinoti jusu adresa ir kiek kainuoja konsultacija ? Aciu