Jeigu prie jūsų gatvėje prikibtų praeivis ir įkyriai prašytų būti draugu, veikiausiai jūs, švelniai ar nešvelniai, bet atsisakytumėte. Panašiai įkyrios yra ir muzikos „žvaigždės”, dar nepasiekusios arba niekada nepasieksiančios zenito.
Tokie „žvaigždūnai” dažniausiai kelią pradeda nuo aktyvių radijo stočių, prodiuserių, leidybinių kompanijų atakų. Tačiau vienų „produkcija” keliauja tiesiai į šiukšlinę, antrų perklausoma ir pasiliekama atsargai, kad su draugais būtų iš ko pasijuokti, o trečių tik labai retais atvejais patenka į eterį.
Sudėjo į rubriką
Radijo stotis „M-1” dar šią žiemą pradėjo transliuoti populiarumo susilaukusią rubriką „Grybų karas”. Kelių minučių rubrikėlė yra įtraukta į „Radioekrano” programą, eteryje skambančią darbo dienomis. Jos metu laidos vedėjai Aistis ir Mindaugas pagroja kokį nerealų „hitą” ir vėliau jį kaip tikri ekspertai aptaria. Rubrikos „Grybų karas” kitaip dar vadinamos nacionaliniu dainų konkursu, pavadinimas atspindi turinį – eteryje nuskambėjusią muziką iš tiesų galima pavadinti „grybiška”.
„Grybų kare” skambantys „šedevrai” yra pačių atlikėjų ar muzikantų atnešti įrašai. „M-1” darbuotojai juos saugodavo, kol sumanė išleisti į eterį. „Tai nėra šiaip sau paimti kūriniai ir iš jų šaipomasi. Tai savanoriškai atnešti įrašai su viltimi, kad ją „paleis” radijas. Mes juos labai maloniai priimame, niekada neišbarame”,
– dienraščiui sakė prodiuseris, laidų vedėjas Mindaugas.
Rubrikos vedėjai paskelbia tikslius grupių ir dainų pavadinimus, todėl kartais sulaukia autorių skambučių. Dažniausiai jie padėkoja, kad daina nuskambėjo, bet kartu pasiteirauja, kodėl būtent tokioje rubrikoje. „Tai vis tiek yra reklama, ir jie tai dažniausiai supranta”, – sakė Mindaugas.
Parenka aktualų
Mindaugas pripažino, kad retas kuris gimsta žinomas, o kelias į populiarumą yra sunkiai prasiskinamas. „Kai radijo eteryje pradėjome „sukti” Jurgos Šeduikytės dainą „Nebijok”, ji dar ne visiems buvo žinoma kaip dainininkė. O štai kokio populiarumo susilaukė”, – sakė laidų vedėjas. „M-1” pirmasis pradėjo groti ir krepšininko Tairono Nesbio, scenoje pasivadinusio T-Nes, muziką. „Tačiau tiek jo, tiek Jurgos muzika nebuvo katės pirkimas maiše. Tai jau kitas lygis”, – dienraščiui sakė jis.
Rubrikos „Grybų karas” vedėjai stengiasi parinkti tai dienai aktualų kūrinį. Po skandalo, kilusio Lietuvos radijo eteryje nuskambėjus grupės LMP („Lipnūs Macharadžos pirštai”) dainai „Nušoviau Brazauską”, „M-1” „sugrojo” kitą tos grupės dainą. „Tiesiog norėjome parodyti, kad LMP turi ir kitų dainų”, – sakė „nacionalinio dainų konkurso” vedėjas.
Knisis po „lobynus”
Anot Mindaugo, kartu su Aisčiu klausydamiesi „Grybų karo” „hitų” dažniausiai negali susilaikyti nesijuokę, o kartais studijoje net pašoka. „Būna tokių dainų, kad nors nukrisk. Tada jaučiamės lyg musmirių apsiriję. Kuo didesnis muzikinis absurdas, tuo mums linksmiau”, – juokėsi „M-1” laidų vedėjas.
„Grybų kare” dažniausiai karaliauja dainų autorius ir atlikėjas Valdas Karklelis, kuris periodiškai radijo stočiai atsiunčia savo „hitų”. Anot rubrikos vedėjų, šis dainininkas yra tiek dainų įrašęs, kad būtų galima jau devynis albumus išleisti. „Jis neabejotinas rubrikos lyderis”, – tikino Mindaugas.
Jai kada pritrūktų „grybiškų” dainuškų, „apžvalgininkai” yra pasiruošę ir po tautos lobynus pasiknisti. Mindaugas neabejojo, kad ten yra daug neatrastų muzikinių „perliukų”. „Yra puikių vestuvių muzikantų, liaudies ansamblių. Tokių, kokių mums ir reikia. Sakau, neškit kuo daugiau savo įrašų ir būsit išgirsti. Kuo didesnė konkurencija, tuo mums geriau”, – ragino „Grybų karo” vedėjas Mindaugas.
Nekontroliuoja savęs
Leidybinės kompanijos „Intervid” direktorius Gytis Jagminas sakė, kad jie kone kas antrą dieną sulaukia įrašų iš tokių „žvaigždūnų”. Tačiau retai kuris susilaukia dėmesio. „Iš šimto tik koks vienas yra tikrai vertas dėmesio”, – sakė G.Jagminas.
Kartais jis sulaukia skambučių su klausimais: „Kada leidžiam? Juk žadėjot leisti.” „Intervid” direktorius svarstė, ar gali kada tokie dainininkai išpopuliarėti, jei jie nekontroliuoja savęs. „Reikia atkakliai dirbti ir taip siekti savo tikslo, o ne galvoti, kad su viena daina galima išgarsėti”, – sakė G.Jagminas.
Buvęs populiarių dainininkų vadybininkas, „Pramogų banko” projektų vadovas Irmantas Karpis pasakojo, kad dar susilaukia skambučių ir žinučių, prašančių būti vadybininku. Vienas dainininkas nuolat skambinėja ir pats atneša į „Pramogų banką” įrašų. „Jis vis prisistato kitu vardu arba pasiunčia kitą žmogų. Buvo jau ir grupę sukūręs, kuri lyg ir „Hobs” vadinosi”, – sakė Irmantas. Kartą perklausęs to atlikėjo įrašus, dabar I.Karpis į juos visai nebekreipia dėmesio.
„Įkyrumas yra sveikintinas dalykas, kai žmonės gabūs. Tačiau nė karto nesusidūriau su tokiais, kurie būtų verti dėmesio”, – tikino jis.
Žada mikrofoną
Uostamiesčio radijo stoties „Vox Maris” direktorius Arūnas Vismantas įsitikinęs, kad visą laiką bus žmonių, kurie siūlys paklausyti savo įrašus. „Tie, kurie nori, kad jų dainas girdėtų ne tik šeimos nariai ar draugai, visada stengsis rasti įvairiausių būdų, kaip išgarsėti”, – tvirtino jis.
Sulaukęs naujų „šedevrų”, „Vox Maris” direktorius visada juos perklauso. Tačiau dažniausiai jie taip ir lieka gulėti sudėti į krūvelę. „Paprastai radijo stotys nedirba tam, kad ieškotų naujienų ir jas „išsuktų”. Klaipėda – per maža auditorija, kad galėtume pristatyti naujas grupes ir jas populiarinti”, – dienraščiui sakė A.Vismantas. Anot jo, dainininkai, dirbantys be prodiuserių, retai kada tampa garsūs. Radijo stotis pasiekiantys įrašai dažniausiai būna alternatyvių grupių dainos, o jos paprastai susilaukia verdikto – „neformatas”.
„Vox Maris” direktorius prasitarė, kad puoselėjami planai sukurti atskirą rubriką, kurioje galėtų reikštis nauji talentai. „Tai lyg „laisvo mikrofono” principas, kai eterio laikas skiriamas naujai grupei prisistatyti radijuje ir matomoje „Relax” baro studijoje. Tačiau būtina kažkokia kartelė, kad nepakliūtų bet kas. O vertų dėmesio grupių labai nedaug”, – aiškino A.Vismantas. Jis priminė daug kritikos susilaukusią šiųmetinės „Eurovizijos” konkurso nacionalinę atranką, kai į sceną lipo visi norintieji. „Tada ir atsiskleidė, koks skurdus yra naujokų pasaulis”, – dienraščiui sakė uostamiesčio radijo stoties „Vox Maris” direktorius.
Aurelija Kripaitė