Šiomis dienomis dalis klaipėdiečių verda egzotišką apelsinų uogienę ir kibirais spaudžia sultis, nes nuo praėjusio ketvirtadienio Kalotės sąvartyne pilna šių pagedusiais pripažintų vaisių.
Žmonės žinią apie apelsinus perduoda iš lūpų į lūpas ir skuba į sąvartyną. Prisikrovę pilnas bagažines ir net priekabas apsukresnieji įsigudrina ne tik patys pasimėgauti nemokamomis gėrybėmis, bet iš to ir uždirbti.
Vežė maišais
Žinia apie į sąvartyną vežamus apelsinus pasklido praėjusią savaitę. Kalotės, Kretingalės ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai atskubėjo į anksčiau tik pasibjaurėjimą keliančią vietą. Čia visus metus gyvenantys ir iš sąvartyno duoną uždirbantys benamiai neslėpė nuo atvykėlių, kur suverčiami apelsinai.
Lengviesiems automobiliams įvažiuoti į teritoriją draudžiama, žmonės lipa į šiukšlių kalną pėsti. Apsiavę guminiais batais, apsirengę prastesniais drabužiais, mūvėdami guminėmis pirštinėmis jie skuba rinkti sveikus vaisius. Krauna į maišus ar dėžes, skubiai neša į automobilius. Kiti į Kalotės sąvartyną atvažiuoja su priekabomis per dieną net kelis kartus.
Savaitgalį pigių, pusantro lito kainuojančių, apelsinų galima buvo nusipirkti Kretingos turgavietėje. Taip apsukresnieji iš nebetinkamais pripažintų ir sunaikinti atgabentų vaisių pasidaro gražaus pinigo.
Išsivirs uogienės
Keturiasdešimtmetė klaipėdietė Rima apie išmetamus apelsinus sužinojo iš mamos, kuri gyvena Kretingalėje. Ši jau buvo parsivežusi kelis bulvinius maišus vaisių ir įtikino dukrą, jog jie nė kiek ne blogesni nei parduotuvėje parduodami po tris litus už kilogramą.
Moteris pasakojo šeštadienį net kelis kartus važiavusi į sąvartyną. Vaisius dėjo į tas pačias dėžutes, su kuriomis jie buvo išmesti. Prikraudavo pilną bagažinę ir dar kelias dėžes į saloną įgrūsdavo. Rima tikino parsivežusi vaisių tiek, kad namuose sunku ir praeiti.
Apelsinus plauna karštu vandeniu ir elektrine sulčiaspaude sunkia sultis. Jas pasterizuoja taip pat kaip kasmet ruošia žiemai obuolių sultis. Rima ketino išsivirti ir apelsinų košės. Nuluptus apelsinus žada pjaustyti ir virti cukraus sirupe, dėl skonio dės kelias citrinas, įbers vanilės.
Perkame ir blogesnius
Paklausta, ar nebijo, kad vaisiai gali būti pavojingi sveikatai, Rima pasakojo ragavusi, ar geri. „Valgėme visa šeima tuos apelsinus, ir nieko, nė vienam pilvas nesuskaudo. Skonis niekuo nesiskiria nuo turguje ar parduotuvėje pirktųjų. Neretai parduotuvėje guli dar prastesnės kokybės vaisiai ir daržovės. Stengiausi išsirinkti, papelijusių neėmiau, – dalijosi patirtimi klaipėdietė. – Juk tai Dievo dovana, negaliu suprasti, kaip galima tokius vaisius į sąvartyną versti. Žinau, kad yra tam tikros sanitarinės normos, kurių privalu laikytis. Bet juk galima vaisius perrinkti, nebetinkamus atskirti, o gerus vežti valstybės globojamiems seneliams arba perdirbti. Šįkart mums pasisekė, kad vaisių gavome nemokamai.”
Turėtų sutraiškyti
Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Šarūnas Reikalas pasakojo, kad su laivų agentavimo bei krovinių ekspedijavimo bendrove „Barklita” tuo reikalu sudaryta sutartis. Numatoma utilizuoti 220 tonų apelsinų. Šie vaisiai atgabenti iš Maroko. Sutartyje numatyta, kad į sąvartyną atgabentus vaisius pervažiuos tankintuvas, o vėliau ši masė turi būti užversta.
Panašių sutarčių Atliekų tvarkymo centras sudaro kasmet. Dažniausiai tenka naikinti apelsinus. Š.Reikalas prisiminė tik vieną kartą, kai į sąvartyną buvo atgabenta nebetinkamų valgyti bananų.
Sutartyje numatyta, kad centro bei vaisius atsigabenusios bendrovės atstovai turi stebėti, ar apelsinai visiškai sunaikinami.
Pirmoji šių vaisių partija į sąvartyną atkeliavo praėjusį ketvirtadienį. Vakar po pietų Kalotėje laukta dar vienos. Tačiau stiprus lietus sutrukdė užvažiuoti į kalną sunkiai mašinai. Aišku, kad dar ne vienas kalnas apelsinų atkeliaus į sąvartyną, o tada ir į daugybės žmonių namus.
Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Nijolė Kazlauskienė sakė, kad apelsinai buvo netinkamai sandėliuojami, todėl nebetinka maistui.
Daiva Janauskaitė