Būsto nuomos verslas – sovietmečio šešėlyje

Nuomoti būstą jau pelninga

Kaip ant mielių – vidutiniškai 3 kartus per dvejus metus išaugusios butų Panevėžyje kainos ir paklausa truktelėjo paskui save ir būsto nuomos rinką.

Nekilnojamojo turto nuomos specialistai skundžiasi, kad jų rinkoje taip pat krizė – norinčiųjų išsinuomoti taip pat yra 3 kartus daugiau nei nuomojančiųjų būstą.

Būsto nuomos kainos svyruoja nuo 100 iki 2000 litų.

Metų laikas nuomos verslui neturi didelės įtakos, todėl imtis tokios veiklos dabar jau pelninga.

Nuomininkams beliko su nostalgija prisiminti dar visai nesenus laikus, kai butą išsinuomoti jie galėdavo už dyką – būstų savininkai sutikdavo įleisti visus, kurie tik sutikdavo susimokėti už dujas, elektrą ir kitas buities paslaugas.

Maža to. Nuomininkai po Rusijos krizės laukinėje rinkoje siautėjo nevaržomi.

Jie ne tik nemokėjo nuomos, bet dar sugebėdavo priteršti būstą ir pabėgti nesumokėję ir už buities paslaugas.

Tokius pričiupti buvo beveik neįmanoma.

Bemaž visi būstai prieš penkerius septynerius metus dar būdavo nuomojami nelegaliai, todėl jų savininkai neturėjo jokių dokumentų, kurie juos būtų išgelbėję teisme bylinėjantis su apgavikais.

Legalizuotis dar neskuba

Tačiau ir dabar legalizuoti būsto nuomos verslo panevėžiečiai neskuba ir elgiasi taip, lyg už lango būtų laikai, kai bet kokį verslą reikėjo slėpti nuo valdžios, nes sovietinės Lietuvos baudžiamasis kodeksas draudė privačią iniciatyvą.

Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) gyventojų aptarnavimo poskyrio specialistai neturi tikslios informacijos, kiek panevėžiečių nelegaliai verčiasi būsto nuoma, tačiau legaliai besiverčiančiųjų skaičius tik kelia šypsnį.

„Būsto nuomos verslo liudijimus turi tik 61 panevėžietis, – teigė poskyrio vyriausioji specialistė Genutė Kaladinskienė. – Per dvejus pastaruosius metus legalų gretos pagausėjo vos 14 žmonių”.

VMI operatyvios kontrolės skyrius per pusantrų metų sulaukė penkių skundų ir už nelegalų nuomos verslą nubaudė du panevėžiečius.

Kiekvienam buvo surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas ir skirta 300 litų bauda. Baudos svyruoja iki 1000 litų, o už pakartotinius nusikaltimus jau baudžiama nuo 1000 iki 2000 litų.

„Šiuo metu daugiausia dėmesio skiriame fiziniams asmenis, nuomojantiems nekilnojamąjį turtą įmonėms, tačiau netrukus griežčiau imsime kontroliuoti ir nelegalią būsto nuomos rinką, – sakė operatyvios kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Užkurėlienė. – Kaupiama informacija padės surengti ne vieną reidą”.

Dažniausiai nelegalus, anot pašnekovės, skundžia jų pačių giminaičiai.

Kainos startas nuo 100 litų

Nelegalai per metus sutaupo tik 200 litų – tiek kainuoja valstybės leidimas vienerius metus verstis būsto nuoma.

Tai ne kažin koks skirtumas, nes tiek pinigų nuomininkai moka už teisę mėnesį gyventi vidutiniškame, senokai neremontuotame vieno kambario bute.

Apšnerkštas bendrabučio tipo butelis nuomininko laikinu prieglobsčiu gali tapti jam kas mėnesį mokant po 100 litų.

„Tokios minimalios kainos atsirado prieš dvejus metus, todėl jas jau galima vadinti stabiliomis, – „Panevėžio rytui” teigė būsto nuomos tarpininkės paslaugas teikiančios įmonės savininkė Daiva Vildžiūnienė. – Dabar rinkoje paklausu viskas, ir to visko kainas reikia skaičiuoti nuo 100 litų”.

Norinčiųjų nuomotis, anot pašnekovės, yra tris kartus daugiau nei norinčiųjų nuomoti. Populiariausi yra 2 kambarių butai, tačiau ne dėl to, kad didesnių butų nuomos kaina būtų gerokai didesnė.

„Kambarių skaičius nuomos kainai turi minimalios įtakos, – teigė D.Vildžiūnienė. – Pagrindiniai kainą lemiantys kriterijai – būsto būklė ir patogumai”.

Butai, kuriuose nėra baldų arba yra labai prasti baldai, nuomojami už 100-150 litų mėnesio mokestį.

Į butą su geresniais baldais galima įsikraustyti sumokėjus 150-500 litų nuomos mokestį. Trumpalaikė nuoma (iki trijų mėnesių) kainuoja dvigubai.

Už komfortą negaili pinigų

Mokestis už moderniai įrengto – su šiuolaikišku vonios kambariu, virtuve, buitine technika ir baldais – buto nuomos kaina kartais priverčia krūptelėti ir svečius iš sostinės.

„Panevėžio ryto” žiniomis, modernių, tik žvaigždutėmis nepažymėtų viešbučio tipo butų mėnesio nuomos mokestis kartais būna kelis kartus didesnis nei minėtos sumos ir siekia 2000 litų.

„Modernūs butai pastaruoju metu laikinu prieglobsčiu pasitarnauja namus besistatantiems firmų savininkams, administracijos vadovams, vadybininkams ir mūsų mieste komandiruotėje esantiems užsienio kompanijų savininkams ar jų patikėtiniams, – sakė D.Vildžiūnienė. – Tokios kainos yra išskirtinės”.

Tokio būsto nuoma, anot VMI specialistų, verčiasi tik legalūs nuomotojai, nes jų požiūris į verslą jau yra šiuolaikiškas.

Tokių komercinių santykių su nuomotojais pageidauja ir turtingi nuomininkai, nes jiems reikia deklaruoti savo išlaidas.

Nuomoja ir namus

Panevėžiečiai, anot D.Vildžiūnienės, vis dažniau nuomoja vienbučius namus. Pagrindiniai nuomotojai – ekonominiai emigrantai ir paveldėtojai.

Pastarieji dažniausiai yra priversti imtis šio verslo dėl jiems nepalankios mokesčių sistemos. Jeigu paveldėtojas greičiau nei per trejus metus parduoda paveldėtą būstą, valstybė iš jo paima net 15 procentų viso sandorio vertės mokestį.

Todėl naujasis būsto savininkas geriau pasirenka tuos trejus metus nuomoti būstą, o tik po to parduoti. Žinoma, jei jis nesusigundo tolesne pelninga nuoma.

Šiuo metu senos statybos mediniai namai be patogumų nuomojami už 400 litų per mėnesį, su patogumais – už 500-1000 litų. Modernūs šiuolaikiški namai nuomininkams kainuoja mažiausiai 2000 litų per mėnesį.

Darius Skirkevičius,

www.panrytas.lt

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.