Šią vasarą, įpusėjus atostogų sezonui, Europos Komisija (EK) įspėjo visuomenę apie mobiliųjų telefonų naudojimo subtilybes išvykus į užsienį. Tarptinklinio ryšio kainos yra didelės, tad grįžus gauta sąskaita gali nemaloniai nustebinti. Komisijos iškeltas tikslas – paskatinti operatorių konkurenciją dėl mažesnių, t. y. vartotojams palankesnių, ryšio užsienyje kainų ir užtikrinti šių paslaugų teikimo skaidrumą.
Tarptinklinis ryšys, kartais prieštaraujant kalbininkų reikalavimams vis dar pavadinamas „roumingu” (iš angl. roam – klajoti, bastytis), yra galimybė mobiliojo ryšio abonentams naudotis telefonu su ta pačia SIM kortele užsienyje.
Susitarimų tarp įvairių šalių operatorių dėka, išvažiavęs į kitą valstybę gali pasijungti prie kurio nors vietinio tinklo. Šiuo atveju mokėti už pokalbius reikės pagal pastarojo operatoriaus nustatytus tarptinklinio ryšio paslaugų tarifus.
Šie, palyginti su pokalbių kainomis šalies viduje, dažniausiai yra keliskart didesni. Ir, be to, kiekvienoje valstybėje vis kitokie.
Pavyzdžiui, Suomijos tinklo abonentas, besikaitinantis Kipro pajūryje ir nusprendęs paskambinti gimtinėje likusiam bičiuliui, už pokalbio minutę mokės 58 eurocentus.
O Malton iškeliavęs lenkas, užėjus norui išgirsti giminaičių balsą, ko gero, susimąstys, ar nevertėjo jo įsirašyti į garso kasetę: paskambinęs namo, už vieną pokalbio minutę paklotų net 5,01 euro.
Operatoriai kalba apie kainodarą
Pasiteiravę mobiliojo ryšio paslaugas teikiančių kompanijų atstovų, kokie veiksniai lėmė, kad tarptinklinio ryšio kainos labai didelės, daugiausia girdėjome, jog kiekvienas operatorius turi savitą kainodarą.
Telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva” atstovės spaudai Auksės Armonaitės-Glodienės teigimu, daugiausia problemų kelia tai, jog užsienio operatorių pokalbių tarifai dažnai kaitaliojasi. Be to, pokalbių mobiliuoju telefonu kaina skirtingu paros metu taip pat skiriasi. Tad klientams vargiai išeina suplanuoti, kiek pinigų pasibaigus mėnesiui teks pakloti už naudojimąsi tarptinklinio ryšio paslaugomis.
„Kiekvienas mobiliojo ryšio operatorius nustato didmeninius tarifus už naudojimąsi tarptinklinio ryšio paslaugomis jo tinkle. Kadangi tarifą nustato ne šalis, o atskiras operatorius, tarifai skirtingose šalyse, o kartais ir toje pačioje gali skirtis”, – sakė „Omnitel” rinkodaros direktorius Giedrius Makauskas.
Anot bendrovės „Tele2” atstovų, kainos priklauso nuo to, kokia yra konkrečios šalies kainodara pasirašant tarptinklines sutartis, nuo tarptautinių skambučių kaštų ir operatoriaus dydžio. Tarptautinės kompanijos galinčios pasiūlyti pigesnius tarifus, nes veikia daugelyje šalių ir šitaip gali sumažinti savo tarptautinių skambučių kaštus.
Savi marškiniai – arčiau kūno
Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriaus pavaduotojo Tomo Lamanausko teigimu, bene pagrindinė prielaida šiai situacijai susidaryti buvo skaidrumo stoka.
Tarptinklinio ryšio kainų nustatymui operatoriai nenaudoja bendros nustatytos metodikos. „O vartotojai, išvykę į užsienį, retai pasitikrina, prie kurio operatoriaus prisijungė – juk tinklo pasirinkimas automatiškai yra atsitiktinis. Išeina, kad operatoriai naudojasi šia situacija”, – kalbėjo T. Lamanauskas.
Anot jo, dar vienas aspektas yra tai, jog vienos šalies operatoriai retai reklamuojasi kitos šalies rinkoje kaip teikiantys tarptinklinio ryšio paslaugas palankiomis keliautojams sąlygomis.
„Kiekvienas operatorius rūpinasi savo abonentais ir siekia jų turėti kuo daugiau. Užsieniečiai, kuriam laikui atvykę į šalį ir skambinantys iš savo telefono, į šią kategoriją nepatenka.
Tad ilgą laiką konkurencija dėl mažesnių tarptinklinio ryšio paslaugų kainų nebuvo telekomunikacijų bendrovių prioritetas”, – aiškino T. Lamanauskas.
Prognozėse – nauda vartotojams
Susiklosčiusia padėtimi nepatenkinta Europos Sąjunga pagrasino imtis priemonių prieš operatorius, tarptinklinio ryšio paslaugoms taikančius per didelius tarifus. Europos Komisija (EK) pradėjo Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje tyrimą dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi, kuriuo įtariami didieji operatoriai. Viešieji klausymai šia tema vyko jau birželio pradžioje.
Anot pašnekovo, jeigu politinį spaudimą patiriantiems didžiųjų valstybių ryšio paslaugų operatoriams, turintiems derybinę galią, teks mažinti tarifus, tikėtina, kad ir smulkesni darys tą patį. Lietuvos telekomunikacijų bendrovės taip pat prognozuoja, jog ateityje tarifai mažės.
„Atsivėrus sienoms ir žmonės vis daugiau keliaujant, tarptinklinio ryšio mokesčiai turėtų mažėti”, – „Vakarų ekspresui” sakė „Omnitel” rinkodaros direktorius G. Makauskas. „Tele2” atstovai spėja, jog konkuruodami tarpusavyje operatoriai gali siūlyti palankesnius tarifus į vieną ar kitą populiariausią šalį.
Analizė įpusėjo
Kol kas EK siekia paskatinti konkurenciją tarptautinėse judriojo ryšio rinkose dėl palankesnių vartotojams kainų ir padidinti jų skaidrumą, apie jas informuoti. Komisija sukūrė nacionalinių ryšių reguliavimo tarnybų grupę – ERG, o ši pradėjo tarptinklinio ryšio kainų tyrimą.
Tyrimą vykdo ir Lietuvos RRT atstovai. T. Lamanauskas pasakojo, jog pirmasis šio tyrimo etapas buvo bendra situacijos analizė, atlikta drauge su kitų valstybių ryšio reguliatoriais.
Buvo suderintas vieningas rinkos analizės metodas. Taikant jį, dabar – antruoju etapu – kiekviena šalis analizuoja savo nacionalines rinkas. Gauti rezultatai bus vėl pristatyti EK.
Šio etapo metu kiekvienas ryšio reguliuotojas savo šalyje tiria mokestį už tarptinklinį ryšį, kuriuo naudojasi čia atvykę kitų valstybių operatorių abonentai. RRT savo ruožtu tiria bendrovių „Omnitel”, „Bitė Lietuva” ir „Tele2” užsienio operatorių abonentams teikiamų tarptinklinio ryšio paslaugų kainas.
Tad, anot T. Lamanausko, kol kas neįmanoma palyginti tarptinklinio ryšio tarifų situacijų, kurios atsiduria svetur išvykę lietuviai ir į kitą – taip pat ir į mūsų – valstybę išvažiavę ryšio tiekėjų abonentai.
Direktoriaus pavaduotojo teigimu, Lietuvos operatorių abonentams skambučių iš kai kurių valstybių namo kainos taip pat įvairuoja, pavyzdžiui, skambinant iš Prancūzijos į mūsų šalį pokalbio minutė kainuos 6,5 Lt, o iš Rumunijos – daugiau negu 7 Lt. Būdami užsienyje, anot T. Lamanausko, už įeinančius skambučius lietuvaičiai moka vidutiniškai iki 4 Lt.
Taigi išeina, kad, užuot pats skambinęs, verčiau pakentėtum, kol draugai ar kolegos iš Lietuvos patys susizgribs tau paskambinti… Juolab kad ne vienas mūsų šalies operatorius savo klientams siūlo specialias paslaugas, kurios numato itin palankius tarptinklinio ryšio tarifus atsilieptiems skambučiams kai kuriose šalyse. Deja, ne visada įmanoma tik laukti galimybės susitaupyti tėvynainių dėka.
Nepatingėkite pasidomėti
Lietuvos telekomunikacijų bendrovių atstovai pastebi, kad lietuvaičiai tarptinklinio ryšio paslaugomis naudojasi vis dažniau. Tai pasakytina ne vien apie dažnai keliaujančius verslininkus, kurie anksčiau sudarę tarptinklinio ryšio vartotojų daugumą, bet ir apie privačius klientus.
Derėdamosi dėl palankiausių sąlygų savo abonentams, mobiliojo ryšio paslaugas teikiančios įmonės sako atsižvelgiančios į tai, į kokias užsienio šalis klientai dažniausiai vyksta, kur jiems gali prireikti tarptinklinio ryšio.
Lietuvos mobiliojo ryšio bendrovių klientai tarptinklinio ryšio paslaugomis dažniausiai naudojasi Vokietijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Latvijoje, Estijoje. Vasarą populiauriausių šalių sąrašą papildo ir šalys, kuriose gausu kurortų: Egiptas, Turkija, Graikija, Ispanija.
Ryšio reguliuotojai ir operatoriai pataria visiems, važiuojantiems į užsienį ir ketinantiems ten naudotis tarptinklinio ryšio paslaugomis, prieš kelionę išsistudijuoti, kokias jų sąlygas siūlo užsienio operatoriai, su kuriais Lietuvos telekomunikacijų bendrovės pasirašė tarptinklinio ryšio sutartis.
Verta pasidomėti ir savo operatoriaus teikiamomis taupymo paslaugomis, susijusiomis su tarptinkliniu ryšiu, specifiniais planais, kuriuos siūlo tarptautiniai telekomunikacijų koncernai, pavyzdžiui, „Vodafone”, bei išankstinio mokėjimo paslaugomis.
Išvykę, nepatingėkite registruoti savo telefoną kitame tinkle rankiniu būdu. Tuomet telefone bus sudarytas veikiančių tinklų sąrašas ir pasiūlyta išsirinkti vieną iš jų. Tuo metu registruojantis automatiniu būdu, išrenkamas tinklas, kurio singalas šiuo konkrečiu metu yra stipriausias.
Kai kuriuose telefonų modeliuose yra ir labiausiai pageidaujamų tinklų funkcija. Čia galima įvesti keleto tinklų kodus ir sudėlioti prioritetus, pavyzdžiui, atsižvelgus į tarifus. Registracijos metu lemiama būtų vieta sąraše, o ne signalo lygis.
Valerija Lebedeva
„Vakarų ekspresas”