Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) duomenimis, šiemet fiksuojamas žymiai mažesnis sergamumas erkių sukeltomis infekcinėmis ligomis nei ankstesniais metais. Tačiau klientus viliojančios privačios medicinos įstaigos prieštarauja oficialiems duomenims ir tikina, esą padaugėjo erkinio encefalito atvejų ir Laimo boreliozės atvejų.
Vilniuje įsikūrusios privačios medicinos įstaigos „Endemik”, kurios filialas yra uostamiestyje, specialistai teigia, jog vidutiniškai vienam iš dešimties klaipėdiečių, kuriems buvo įsisiurbusi erkė, nustatoma Laimo boreliozė.
UAB „Endemik” direktoriaus pavaduotojas Vidas Gedutis tikina, kad nuo balandžio pas juos dėl įsisiurbusių erkių kreipėsi apie šimtą žmonių. Todėl, „Endemik” atstovų teigimu, susirgusiųjų Laimo borelioze turėjo būti mažiausiai 10. Be to, jis teigia, kad šiemet erkiniu encefalitu užsikrėtė trys klaipėdiečiai.
Tačiau VSC žiniomis, iki vakar uostamiestyje nustatyti penki Laimo boreliozės atvejai, o dviem klaipėdiečiams diagnozuotas erkinis encefalitas.
„Sergamumas erkių sukeltomis ligomis yra fiksuojamas bendroje duomenų bazėje Vilniuje, – pabrėžė Klaipėdos VSC gydytoja Danguolė Kiselienė. – Apie tai, kad žmogus užsikrėtė Laimo borelioze ar erkiniu encefalitu, mūsų tarnybai privalo pranešti visos sveikatos įstaigos – ne tik valstybinės, bet ir privačios.
35 Lt – už nieką?
Erkės ištraukimo nėra būtinosios pagalbos atvejų sąraše, už šią paslaugą žmogui tenka mokėti net kreipiantis į valstybės finansuojamas gydymo įstaigas. Kaina – 26 Lt.
„Pas mus už erkės ištraukimą reikia mokėti tik 10 Lt, – pasidžiaugė V. Gedutis. – Jeigu pacientas sutinka, kad jam būtų atlikti 35 Lt kainuojantys tyrimai dėl galimos Laimo boreliozės, erkė pašalinama nemokamai”.
Anot jo, po mėnesio tyrimai, vėl sumokėjus 35 Lt, atliekami pakartotinai.
Tačiau visuomenės sveikatos specialistams nesuprantama, kodėl ištraukus erkę iškart yra daromi tyrimai.
„Erkių sukeltų infekcinių ligų simptomai pasireiškia po kelių savaičių ar net mėnesio, tad netikslinga anksčiau daryti tyrimus, – stebėjosi D. Kiselienė. – Paprastai kalbant, iš pacientų imami pinigai už nieką.”
Tai, jog tyrimai dėl Laimo boreliozės bei erkinio encefalito atiekami praėjus maždaug mėnesiui po erkės įsisiurbimo, patvirtino ir gydytojai infektologai.
Užsikrėtusiųjų – 10 kartų mažiau
D. Kiselienės teigimu, nuo rugpjūčio vidurio prasidės antrasis erkių pikas.
„Jeigu liepos mėnesį gydytojai entomologai vieno kilometro ruože surindavo apie 14 erkių, tai per piką jų bus randama triskart daugiau”, – prognozavo gydytoja.
Specialistė primena, kad žmonės turėtų baimintis tik dėl tų erkių, kurių skydas yra juodas su raudona juosta per nugarą. Juodos ir pilkos spalvos erkės yra visiškai nepavojingos.
Pasak gydytojų entomologų, Klaipėdoje daugiausia erkių randama Giruliuose, Melnragėje ir Smiltynėje. Tose vietose šią vasarą buvo pastatyti įspėjamieji ženklai „Atsargiai, erkės!”. D. Kiselienės manymu, šie ženklai ir lėmė, jog šiemet erkių sukeltomis infekcijomis užsikrėtė net dešimteriopai mažiau klaipėdiečių.
Jūratė Mazajeva
„Vakarų ekspresas”