Naujas saugumo šefas neplanuoja didesnių pokyčių departamente, tačiau neprieštarauja stipresnei parlamentinei kontrolei. Daugelį svarbių klausimų jis paliks komentuoti politikams, o pats verčiau patylės.
Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Povilas Malakauskas iš naujo tiesia į Seimą pirmtako Arvydo Pociaus sudegintus draugystės tiltus. Kai apėjo visas parlamento frakcijas, jis pareiškė norą susitikti ir su Seimo pirmininku Viktoru Muntianu.
P.Malakauskas ir V.Muntianas vakar aptarė VSD veiklą reglamentuojančius įstatymus, parlamentinės kontrolės klausimus. Neužmirštas liko ir pasitraukęs saugumo šefas A.Pocius. Jis kol kas gyvena VSD tarnybiniame bute ir neaišku, kada išsikraustys.
Tiek politikai, tiek visuomenė iš naujo VSD vadovo tikėjosi daugiau veiklos skaidrumo ir viešumo. Tačiau gali būti, jog to nesulauksime – vakar P.Malakauskas žurnalistams pareiškė, kad nemažai su VSD susijusios informacijos jis niekada neatskleis.
Nori geresnės kontrolės
Daugiausia dėmesio per vakarykštį susitikimą skirta parlamentinei VSD kontrolei ir jai įgyvendinti. V.Muntianas įsitikinęs, kad Seimas ir VSD privalo glaudžiau bendradarbiauti. „Jei mums pavyks tai pasiekti, parlamentinė kontrolė bus tikrai veiksminga”, – pabrėžė jis.
Po VSD skandalo pašlijusius departamento ir Seimo santykius, V.Muntiano nuomone, labiausiai pataisytų kai kurių su VSD veikla susijusių įstatymų pakeitimai.
P.Malakauskui itin rūpimas dalykas – specialiųjų tarnybų koordinavimo klausimas. Saugumo vadovas drauge su V.Muntianu svarstė, kaip šis procesas turėtų atrodyti. VSD direktorius tikisi, kad ir šį klausimą Seimas imsis spręsti artimiausiu metu.
V.Muntianas ir saugumo šefas aptarė ir VSD statutą. P.Malakauskas mano, jog reikėtų aiškiau reglamentuoti departamento veiklą. „Pradedant tokiais gyvenimiškais dalykais kaip užmokestis už darbą, baigiant struktūriniais pakeitimais”, – aiškino jis.
Pavaduotojų neišsižada
Prieš mėnesį VSD direktoriumi tapęs P.Malakauskas dar nebaigė komplektuoti savo komandos. Taip ir neaišku, ar naujas saugumo vadovas paprašys pasilikti kai kuriuos prieštaringai vertinamus pavaduotojus. Spręsdamas šią dilemą P.Malakauskas žada tartis su Seimo nariais ir prezidentu Valdu Adamkumi. „Be abejo, gerai pasikonsultuoti, kad būtų ne tik formalios procedūros, bet ir politinis suderinamumas”, – mįslingai kalbėjo VSD generalinis direktorius. V.Muntianas į šį klausimą žadėjo nesikišti, esą tai – tik P.Malakausko kompetencija. Pagal įstatymus VSD generalinio direktoriaus pavaduotojus departamento vadovo siūlymu skiria prezidentas.
Tačiau P.Malakauskas nenusigręžia nuo parlamentiniame VSD veiklos tyrime minimo pavaduotojo Dariaus Jurgelevičiaus. Kai kuriems politikams užkliuvo tai, kad D.Jurgelevičius buvo įtrauktas į derybininkų grupę, spręsiančią naujos atominės elektrinės statybos klausimus. Tačiau P.Malakauskas didelės problemos čia neįžvelgia. Pasak VSD vadovo, darbo grupėje jo pavaduotojas atsidūrė pagal tarnybines instrukcijas. „Man pavardžių nėra, yra pareigos ir tos srities žinios”, – aiškino VSD šefas.
Nepamiršo ir A.Pociaus
Per pokalbį, kuris truko maždaug valandą, nebuvo pamirštas ir A.Pocius. P.Malakauskas patvirtino, kad jo pirmtakas vis dar gyvena VSD tarnybiniame bute Rugių gatvėje. „Klausimas, kada jis išsikels, tikrai ne man”, – tikino naujas departamento vadovas.
Tačiau P.Malakauskas tarė griežtą žodį dėl tarnybinių butų privatizavimo. Pasak jo, visi tarnybiniai butai priklausys tik departamentui ir daugiau nebus privatizuojami.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius raštu buvo pateikęs P.Malakauskui paklausimą dėl A.Pociaus išeitinės kompensacijos. Tačiau VSD direktorius nenorėjo atskleisti, ar buvęs saugumo šefas buvo ja pamalonintas.
V.Muntianas prisipažino nežinantis, kokiu teisiniu pagrindu iš departamento atleistas A.Pocius. Seimo pirmininko žiniomis, jokių kompensacijų buvęs saugumo šefas negavo. „Kaip suprantu, jokių išeitinių išmokų nėra apskaičiuota”, – svarstė parlamento vadovas.
Nenori kompromituoti
Tylos siena P.Malakauskas atsitvėrė ne tik komentuodamas savo pirmtako reikalus, bet ir kitus svarbius politinius klausimus. Naujas VSD direktorius pareiškė, kad kai kurių su VSD veikla susijusių dalykų jis niekada nekomentuos. „Politiniai vertinimai bus daromi tų politikų ar žmonių, kuriems teikiama informacija”, – nurodė savo veiklos gaires P.Malakauskas. Jis taip pat pabrėžė, jog daugiau nekomentuos jokių politikų kalbų apie jo vadovaujamą įstaigą.
Per parlamentinį VSD veiklos tyrimą parlamentarai įpareigojo departamentą pateikti pažymas dėl galimų įvairių korupcinių interesų grupių ir politikų ryšių. P.Malakauskas vakar pareiškė, kad yra apsisprendęs to nekomentuoti. Pasak saugumo šefo, tai tik VSD ir jį prižiūrinčių institucijų reikalas. „Politikai gauna visą informaciją, kurios manęs prašo, taip bus ir ateityje. Jų apsisprendimo reikalas – ar komentuoti šiuos dalykus, ar ne”, – mano P.Malakauskas.
V.Muntianas teigė, jog VSD dar Seimui nepateikė reikalaujamų pažymų. Tačiau parlamento pirmininkas tikisi, jog šis reikalas bus išspręstas artimiausiu metu.
Seimo pirmininkas pabrėžė, kad parlamentarai, nors ir reikalauja pažymų, nenori kompromituoti naujo VSD vadovo. Pasak V.Muntiano, Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas nustato griežtą disponavimo informacija tvarką, tad galimas išimtis turėtų reglamentuoti tik įstatymas.