Pasvalio rajono Raubonių kaimo gyventojų Linos ir Mariaus Maskoliūnų nuosavo namo kieme laksto neįprastas augintinis – 2 mėnesių lapiukas.
Kovo mėnesį iš miško parneštas dar aklas laukinis žvėrelis buvo paduotas maitinti ir globoti ką tik šuniukų atsivedusiai šeimininkų kalytei Pupai. Ši puikiai atliko patikėtas pareigas.
Kalytė, kuriai šeimininkai paliko tik vieną atsivestą šuniuką, iš karto pradėjo lapiuką žindyti, tik pirmosiomis dienomis jo nelaižė.
Vėliau pripažino kaip savą, abiem mažyliais rūpinasi, su jais žaidžia.
Dabar lapiukas jau praaugo Pupos atsivestą šuniuką Dručkį. Visi trys L. ir M.Maskoliūnų augintiniai kartu miega ūkiniame pastate iš senų megztinių įrengtame guolyje.
Sūnų laiko atokiau
Lape Ilgasnape vadinamas laukinis žvėrelis atsiliepia taip šaukiamas šeimininkų.
Tik su juo žaisti rauboniečiai neleidžia savo 2 metų sūnui Martynui, nes baiminasi, kad žvėrelis aštriais nagais ir dantimis nesužalotų vaiko.
Dienomis žvėrelis nedrąsiai išlenda iš daržinės, tačiau sutemus apibėga savo valdas, apžiūri kieme stovinčias mašinas.
Savo augintinį šeimininkai maitina tuo, kas lieka nuo jų stalo – duona, dešra, sriuba.
Augintinį įtaisė medžiotojas
„Kovo pabaigoje vyro pažįstamas medžiotojas Marius Gaidelionis mums atnešė dar neregintį lapiuką. Jį Mariaus draugas, vaikščiojęs su savo šunimi, rado negyvenamoje Raubonių kaimo sodyboje. Atnešęs žvėrelį raubonietis pasiūlė jį duoti auginti mūsų prieš kelias dienas šuniukus atsivedusiai kalytei Pupai”, – netikėto įnamio atsiradimo jų sodyboje istoriją papasakojo L.Maskoliūnienė.
Į negyvenamą sodybą atėjęs medžiotojas pamatė nubėgančią lapę, ją nusivijo šuo. Paėjęs iki vietos, iš kurios spruko ilgauodegė, vyras rado dviejų jos vaikų maitas ir du gyvus dar aklus lapiukus.
Vieną paėmė ir nunešė Maskoliūnams, kito, po kurio laiko grįžęs į tą pačią sodybą, neberado. Greičiausiai grįžusi lapė jį nusinešė į saugesnę vietą.
Žada atiduoti į zoosodą
Maskoliūnų šeima neaugina jokių paukščių, lapiukas kol kas nesikėsina ir į kaimynų vištas. Tačiau šeimininkai baiminasi, jog paaugęs jis nebebus toks ramus, prabus žvėriški instinktai.
„Nežinau, kur dėsime lapiuką, kai jis užaugs. Gal pasiūlysime jį prižiūrėti netoliese, prie kelio „Via Baltica”, įsikūrusios kavinės „19 kilometras” savininkui, turinčiam privatų zoologijos sodą”, – svarstė M.Maskoliūnas.
Vertina kaip vaiko pavogimą
„Panevėžio ryto” pakalbinti specialistai neigiamai vertino atvejus, kai žmonės iš miško parsineša ir namuose augina sveikus žvėrelius.
Žvėrys turi gyventi natūraliomis sąlygomis, nes išauginti namuose vėliau nebesugeba prie jų prisitaikyti ir lieka pasmerkti amžinai nelaisvei.
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Pasvalio rajono agentūros vedėjas Juozas Baltrūnas mūsų dienraščiui sakė, jog raubonietis medžiotojas, paėmęs lapiuką, nusižengė Laukinių gyvūnų globos įstatymui.
„Medžiotojas neturėjo teisės laukinio žvėrelio imti, nes matė, kaip nubėgo jo motina. Ši poelgį traktuočiau kaip vaiko pavogimą iš motinos. Jei lapiukas būtų buvęs sužeistas ar kur nors vienas paliktas, tuomet jį būtų reikėję gelbėti, o dabar akivaizdu, kad vieną savo mažylį į saugią vietą išnešusi lapė būtų grįžusi pasiimti ir antrojo”, – tvirtino J.Baltrūnas.
Išlieka pasiutligės grėsmė
Pasvalio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos gydytojas Robertas Veikšas mūsų dienraščiui sakė, jog rastų laukinių gyvūnų jauniklių negalima iš jų buveinių paimti ir laikyti nelaisvėje be aplinkos apsaugos darbuotojų leidimo.
Be to, neaišku, ar laukinis žvėrelis neužsikrėtęs pasiutlige.
Pasak R.Veikšo, lapiuką auginantys Raubonių kaimo gyventojai turėtų paprašyti vietinio veterinarijos gydytojo, kad šis nuo pasiutligės paskiepytų žvėrelį.
Paaugusį reikėtų atiduoti į zoologijos sodą, nes paleistas miške jis neprisitaikytų prie gamtos sąlygų ir žūtų.
Sigitas Savickas
„Panevėžio rytas”
nepateisinu as tokio poelgio.. laukiniai gyvunai turi augti laisveje, o ne uz grotu. kam ji is viso reikejo imti..