Saugus kelias su mažyliu

Kas svarbiausia, keliaujant su vaiku? Be abejo, saugumas. Taip pasakytų, bet kuris iš tėvų, susiruošusių iki netoliese esančios parduotuvės, pas draugus kitame miesto gale ar prie jūros už kelių šimtų kilometrų. Nesvarbu, kur keliaujame, svarbiausia, kad vaikas būtų maksimaliai apsaugotas nuo netikėtumų kelyje. Tad kokios didžiausios tėvų, keliaujančių su mažyliu, klaidos?

Nenaudojimas automobilio kėdutės nuolat

„Mes važiavome tik į parduotuvę…”

„Jam labai nepatinka važiuoti savo kėdutėje, taigi, tik šį vienintelį kartą aš jo ir neverčiau…”

Saugumo ekspertai sako, kad visus šiuos žodžius iš sielvartaujančių tėvų girdi pernelyg dažnai. Net ir vienas kartas gali pasibaigti taip, kad to gailėsitės visą gyvenimą. Automobilio kėdutės ir pakylos galėtų apsaugoti nuo daugumos tragedijų. Nuolatinis ir taisyklingas kėdučių naudojimas 70 procentų sumažina žūties ir rimtų traumų riziką autoavarijos metu. Specialistai ragina tėvus įsigyti patogią automobilių kėdutę ir pripratinti vaiką sėdėti joje bei užsisegti saugos diržus, kad net nereikėtų apie tai galvoti.

Naudoti seną kėdutę

Automobilio kėdutę, kurią nusipirkote padėvėtų daiktų parduotuvėje už dalį jos tikrosios vertės, gali atrodyti geras pirkinys, tačiau tai gali kainuoti jūsų vaiko gyvybę. Tas pats ir su senesnio modelio kėdutėmis, kurias atidavė draugai ar giminaičiai, nes jų vaikai jas išaugo. Ne tik dėl to, kad panaudotos kėdutės dažniausiai neturi gamintojo instrukcijų (būtinų teisingam įtvirtinimui), bet ir todėl, kad jos gali neturėti svarbių detalių, galėjo būti patekusios į avariją (net ir nepastebima žala gali paveikti kėdutės funkcijas), nebeatitikti saugumo standartų, arba yra nebegaminamos dėl blogo dizaino.

Jei jūs vis dėlto naudojate padėvėtą kėdutę, įsitikinkite, kad ji turi originalias instrukcijas (jei ne – susisiekite su gamintoju, kad jums pateiktų kopiją), turi visas dalis (pasitikrinkite instrukcijoje), niekada nebuvo patyrusi avarijos, nėra senesnė nei 2 metai ir nėra atšauktas jos gaminimas.

Atsisakymas automobilio kėdutės ar pakylos per anksti

Nors saugumo reikalavimai įvairiose šalyse skirtingi, specialistai pataria vežti vaiką automobilio kėdutėje su saugos diržais, kol sveria iki 18 kilogramų arba kol jo pečių lygis nebetinkamas tokiems diržams. Jūsų vaikas turėtų važiuoti ant pakylos nuo tada, kai sveria 18 kilogramų (ir yra bent jau 3 metų amžiaus), iki 8 metų.

Važiavimas su vaiku veidu į priekį per anksti

Vaikai turi stambias galvytes ir palyginti silpnus kaklus, todėl susidūrus kaktomuša (dažniausias avarijų tipas), vaiko galva gali staigiai truktelėti į priekį ir jis gali patirti rimtą stuburo traumą. Dėl šios priežasties vežkite vaiką nugara į priekį kuo ilgiau. Tam padės specialios automobilio kėdutės arba universalios apsukamos.

Nepritvirtinimas kėdutės automobilyje

Norite tikėkite, norite ne, pasitaiko atvejų, kai avariją patyrę tėvai, turėjo automobilyje vaikišką kėdutę, joje buvo pasodinę vaiką ir užsegę jam saugos diržus, bet nebuvo pritvirtinę automobilio kėdutės prie paties automobilio. Siekdami išvengti šios klaidos, neužveskite automobilio, kol nepatikrinote, ar jūsų vaikas saugiau pasodintas ir ar jo kėdutė tvirtai laikosi automobilyje. Jei jūsų vaikas važiuoja ant pakylos, prieš važiuojant įsitikinkite, kad jis užsisegęs saugos diržus.

Nepritvirtinimas automobilio kėdutės taisyklingai

Jūsų vaiko kėdutė neatliks jai priklausančio darbo, jei ji nebus taisyklingai pritvirtinta. Tarp pačių dažniausių klaidų yra: neprisegimas automobilio kėdutės pakankamai tvirtai ir nenaudojimas tinkamo saugos diržo užtikrinti vaiko saugumo ant pakylos. Taigi, patikrinkite, ar kėdutė nepalinksta į priekį bei neslidinėja į šonus, įsitikinkite, kad pakyla yra gerai suveržta diržais.

Netaisyklingas kėdutės diržų naudojimas

Jūs galite atlikti visą pasiruošimo darbą (ieškoti tinkamiausios automobilio kėdutės, patalpinti ją saugiausioje automobilio vietoje, pritvirtinti ją teisingai), bet visa tai nelabai turės reikšmės, jei jūs joje saugiai nepritvirtinsite vaiko. Įsitinkinkite, ar kėdutės diržai yra pakankamai prigludę.

Leidimas dviems vaikams dalintis vienu saugos diržu

Tai svarbus draudimas. Susidūrimo testai rodo, kad jei du vaikai važiuoja segėdami vienu saugos diržu, jų galvos gali susidaužti viena į kitą taip smarkiai, kad tai gali būti pražūtinga jiems abiem.

Keliavimas su vaiku ant kelių

Kai jūsų vaikas ilgai keliaujant darosi neramus, norisi jį iškelti iš kėdutės ir laikyti savo glėbyje. Tas pats pasitaiko, kai jūs tiesiog greitai norite nukeliauti iš vienos vietos į kitą netoliese su grupe draugų ar giminaičių ir visiems yra patogiau tilpti vienoje mašinoje nei keliauti keliais automobiliais. Tai gali pasirodyti pakankamai saugu (pagaliau jūs juk laikytumėte vaiką tvirtai, jei kas atsitiktų, ar ne?), bet tiesa yra tokia, kad jūs negalite kontroliuoti savęs avarijos metu. Tiesą pasakius, saugumo ekspertai įspėja, kad net jei jūs segite saugos diržą, vaikas gali išsprūsti iš rankų ir išlėkti pro langą avarijos metu. Ir net jei jūs bandysite saugos diržą segti per jus abu, jūsų svoris iš tikrųjų gali mirtinai sužaloti vaiką. Taigi, nors jis ir verks, nors ir atrodys nepatogu važiuoti dar vienu automobiliu, kai abu galite įšokti į draugų automobilį, niekada neleiskite vaikui važiuoti automobiliu, jei jis nėra saugiai įsitaisęs savo automobilio kėdutėje. Čia negali būti jokių išimčių.

Leidimas vaikui važiuoti priekinėje sėdynėje

Nors jis gali jūsų maldauti, kad leistumėte jam važiuoti priekinėje sėdynėje kartu su jumis, galinė sėdynė yra saugiausia jūsų vaikui, nes čia jis būtų geriausiai apsaugotas, jei susidurtumėte kaktomuša arba šonu.

Jei turite automobilyje oro pagalvę, tai tik dar viena priežastis vaiką vežti ant galinės sėdynės. Nors oro pagalvės yra sukonstruotos, kad sumažintų suaugusiųjų sužeidimus, jos iš tiesų yra pavojingos vaikams – išsiskleisdamos gali sukelti rimtus galvos, kaklo sužeidimus, ypač mažyliams, priekinėje sėdynėje keliaujantiems nugara į priekį.

Jei jūs neturite pasirinkimo, kaip tik vežti vaiką priekinėje sėdynėje (galinė yra pilna ar automobilis yra dvivietis), pažiūrėkite, ar jūsų automobilio oro pagalvė turi įjungimo ir išjungimo funkciją. Jei taip, išjunkite ją. Jei jūs negalite išjungti oro pagalvės funkcijos, sodinkite vaiką automobilio kėdutėje veidu į priekį ir pastumkite jo sėdynę kiek įmanoma toliau.

Jei įmanoma, įtaisykite vaiką ant galinės sėdynės vidurio, kur jis geriausiai apsaugotas nuo šoninių susidūrimų. Jei jūsų vaikas važiuoja ant pakylos, o jūsų automobilio galinės sėdynės viduryje yra tik diržas per pilvą (kuris puikiai tinka automobilio kėdutėms, tačiau neturėtų būti pritaikomas pakyloms), sodinkite vaiką arba kairėje, arba dešinėje automobilio pusėje ir užsekite jam normalų saugos diržą.

Tėvų patirtis

Lina – 27 m., Ievutės mama. 2002 m. veždama dukrelę pas gydytoją, pateko į eismo nelaimę. Į jų mašinos galą, viršydamas leistiną greitį, įvažiavo neblaivus vairuotojas.

Susilaukę dukrytės, su vyru pradėjome galvoti, kaip vežti ją automobilyje. Ieškojome apie tai informacijos, tarėmės su draugais ir nusprendėme negailėti tam pinigų, o įsigyti kuo saugesnę ir kokybiškesnę automobilio kėdutę. Ir ne veltui. Nors nuo to nelemto įvykio praėjo pora metų, vis dar sunku tai prisiminti. Važiavome trise – aš, vyras ir dukrytė. Susidūrimo smūgis buvo labai stiprus. Nežinau, kas būtų buvę, jei būtumėme vežę ne kėdutėje arba jos tinkamai nepritvirtinę – nebūčiau sau dėl to atleidusi visą likusį gyvenimą. Atsipirkome neišmatuojamu išgąsčiu.

Parengta pagal užsienio specialistų patarimus

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.