Startuoja projektas „Centro jėgų sambūris“

Valstiečių liaudininkų sąjunga kituose Seimo rinkimuose dalyvaus kartu su Pilietinės demokratijos ir Lietuvos centro partijomis, tačiau planuotų išankstinių šių politinių jėgų jungtuvių nebus.

Tai partijų derybininkai sutarė savaitgalį Jonavos rajone vykusio tradicinio valstiečių liaudininkų sąskrydžio metu. Naują politinį junginį formuojančios partijos jau planuoja paruošti bendrą koalicijos sąrašą, programą, pasiskirstyti rinkiminėmis apygardomis.

Į Skrebinių kaimą Jonavos rajone susirinko apie 1000 valstiečių liaudininkų iš visos Lietuvos. Daugelis nelabai domėjosi partiniais reikalais. „Mums smagu kasmet susirinkti ir pabendrauti, pasišnekėti apie gyvenimą, gal ir pasigirti“, – sakė LŽ kalbinti žmonės, mielai dalyvavę sportinėse varžybose, rengę savo regionų kulinarinio paveldo pristatymus, ar tiesiog ilsėjęsi gamtoje gurkšnodami nemokamai dalijamą alų ir užkandžius.

Daugelis jų net nežinojo, kad tuo pat metu buvo sprendžiami svarbūs partiniai strateginiai klausimai.

Pagal numatytą scenarijų

„Aš buvau parengusi scenarijų ne tik šiandieniniam mūsų pokalbiui, bet ir tolimesniam bendradarbiavimui iki pat rinkimų. Pasirinktasis bendradarbiavimo scenarijus priimtinas ir mums ir Romualdo Ozolo vadovaujamiems centristams, tiesa pilietininkai buvo už greitesnę įvykių eigą. Tačiau manau, kad po Seimo rinkimų bus galima pradėti antrą derybų raundą ir žengti link partijų susijungimo“, – iškart po derybininkų pasitarimo sakė Kazimira Danutė Prunskienė. Anot jos, sutarties projektas bus pateiktas dar šį mėnesį. Paklausta, ar toks santūrus scenarijus pasirinktas išsigandus skilimo pačioje valstiečių liaudininkų sąjungoje, ji LŽ sakė: „Kartais vienas ar kitas išsakytas samprotavimas, pagarsinus žiniasklaidai, paskelbiamas visai Lietuvai. Tikrai situacija nebuvo tokia, kaip bandote parodyti. Aš neneigiu, kad galėtų atkristi vienas ar du mūsų skyriai, kad bus sprendimu nepatenkintų žmonių, tačiau mes einame nuosekliai, o ne bandome šuoliuoti. Tame labai daug privalumų“, – LŽ tvirtino valstiečių lyderė.

Konkurentai pavydės

Šeštadienio susitikimo rezultatais akivaizdžiai buvo patenkintas ir pirmasis Kazimiros Danutės Prunskienės pavaduotojas Ramūnas Karbauskis. „Per mažai vienas kitą pažįstame – taip galėčiau apibūdinti pagrindinę šiandienos problemą. Po bendro darbo rinkimuose daug kas gali paaiškėti, todėl reikia susigyventi ir lemtingus sprendimus priimti tinkamu metu, neskubant“, – LŽ sakė R. Karbauskis. Į klausimą, ar jis pats neturi ambicijų vėl tapti Seimo nariu, atsakė neigiamai. „Tikrai ne. Patikėkit, mano įtaka partijoje yra pakankama, o veiklos užtenka ir žemaitukų augintojų draugijoje ar šaškių federacijoje. O kalbant apie rinkimus, galiu pasakyti tik tiek, kad parlamentine partija tapsime neabejotinai. Bendradarbiavimas rinkimuose gali padėti suformuoti tokį sąrašą, kurio konkurentai tikrai pavydės“, – optimizmo nestokojo R. Karbauskis. Jis dar prieš derybininkų susitikimą Jonavos rajone sakė, kad skuboti veiksmai tik pakenks patiems valstiečiams, o gal net ir baigsis prtijos skilimu.

„Jungtis laipsniškai yra tikrai geriau nei pulti stačia galva į vandenį“, – įsitikinęs politologas Algis Krupavičius. Pasak jo, pasirinkta schema yra racionali, nes partijos yra skirtingo svorio. „Vaizdžiai kalbant, jei pilietininkai yra riestainio skylė, tai valstiečiai liaudininkai turi pastovų elektoratą ir yra ypač stiprūs savivaldos lygmenyje, ką parodė visi pastarojo dešimtmečio rinkimai. R. Ozolo centristai taip pat turi šiek tiek postų savivaldoje – Lazdijus, Klaipėdos rajoną. Žodžiu, čia net ir aritmetiškai skaičiuojant nauda akivaizdi, o pasirinkta strategija, kai pasidalinamos rinkiminės apygardos iš anskto susiderinus kandidatus, yra teisinga“, – sakė politologas. Anot jo, priimtas sprendimas dar kartą parodė, kad K. Prunskienė yra puiki strategė.

Laukia pakeleivių

Pilietininkų lyderis Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas į sąskrydžio vietą atvyko žymiai vėliau, deryboms jau pasibaigus. „Joks sprendimas dar nepriimtas, yra tik valstiečių liaudininkų pasiūlymas. Jį mes svarstysime taryboje. Didelių problemų ir prieštaravimų mūsų jau pasirašytiems susitarimams nematau, nors mes siūlėme kiek spartesnę įvykių eigą. Rugpjūčio 15 dieną numatytas mūsų partijos sąskrydis, tada viskas ir paaiškės“, – LŽ sakė V. Muntianas. Jis pabrėžė, kad pilietininkai ir toliau lieka atviri kitų partijų pasiūlymams formuojant centro jėgą. „Tai ne pabaiga, o tik kelio pradžia, todėl galime tikėtis neblogų pakeleivių“, – pareiškė Seimo pirmininkas.

Beje, į sąskrydį atvyko ir vienas socialdemokratų lyderių Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Naujosios sąjungos lyderis Artūras Paulauskas, darbo partijos pirmininkas Kęstutis Daukšys. Didelio visų dėmesio sulaukė sąskrydyje pasirodęs liberalų demokratų lyderis Rolandas Paksas. Paklaustas kaip vertina kuriamą naują politinį darinį, kuriame gai pavykti suvienyti platų centro jėgų sambūrį, jis buvo kategoriškas. „Vienijasi tik silpnos partijos“, – užtikrintu balsu nukirto R. Paksas.

Eiliniai Seimo rinkimai vyks kitų metų rudenį, tačiau jau šiandien partijų vadovai ir strategai neslepia, kad iki neoficialios rinkimų kampanijos pradžios beliko vos keli mėnesiai. Jau šį rudenį prasidės rinkėjų viliotinis ir kova dėl kiekvieno potencialaus balso. Valstiečų lyderė LŽ patvirtino, kad dabar svarbiausia – patraukti didžiųjų miestų rinkėjus. Ar tai pavyks padaryti vieniems ar su mažą įtaką teturinčiais partneriais, sunku prognozuoti. Juo labiau, kad sprendžiant iš paskutiniųjų visuomenės nuomonės apklausų, nė viena iš besijungiančių partijų į Seimą nepatektų. Tad greičiausiai vadinamoji centro koalicija dar platės. Ir tikėtina, kad liberaliųjų partijų sąskaita.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.