Nikolė Kidman ir Diana Arbus

Filmas „Kailis“ pasirodė 2006-ųjų lapkritį. Jis buvo kuriamas dvidešimt metų.

Keitėsi prodiuseriai, režisieriai, aktoriai. Iš pradžių pagrindinį vaidmenį turėjo atlikti Dajana Kiton, vėliau – Samanta Morton. Galų gale juostą nufilmavo Stivenas Šeinbergas, o Dianą Arbus suvaidino Nikolė Kidman.

Ir netrukus pasaulis prakalbo apie moterį, kuri gimė tam, kad būtų turtinga ir nerūpestinga, o tapo nelaiminga ir įžymi.

Visi žiūrės į jos nuotraukas: vyrus su plaukų suktukais, dvynius išsigandusiais veidais, išsigimėlius, keistuolius, prašalaičius – ir ieškos jose to skausmingo genialumo ir grožio, kuris Dianai Arbus buvo toks akivaizdus nuo pat pradžių. Ir visi pastebės, kad iš pirmo žvilgsnio su Kidman ji neturi nieko bendra. Kidman – aukšta blondinė, Arbus – neužauga brunetė. Kidman visada troško šlovės, Arbus jos nekentė.

Vaikystėje ji kankinosi dėl to, kad jos tėvas turtingas, kad jie gyvena Park Aveniu, kad jų kailių parduotuvė „Russek“ klesti. Klestėti ketvirtajame dešimtmetyje Amerikoje Dianai atrodė tiesiog nepadoru: aplink buvo per daug skurdžių.

Didžioji depresija jos nepalietė materialiai, tačiau emociškai – su kaupu. Su amžiumi Diana išmoko nujausti artėjant devintąją bangą ir imtis saugumo priemonių antidepresantų pavidalu. O tada ji dar nežinojo, kaip elgtis.

Kartą atsisėdo ant palangės, nuleido kojas – jai pasirodė, kad tai padės. Mama įtraukė ją vidun, ėmė aiškintis, kodėl Diana taip pasielgė. Supyko ant tėtės? Susibarė su broliu? Davidas ir Gertrūda Nemerai buvo pavyzdinė žydų šeima, jie nebuvo pratę palikti vaikų su jų problemomis, todėl Dianą kankino ilgai.

Tačiau veltui. Savo problemą ji išsiaiškino daug vėliau: „Mane žemino tėvų turtas.“

Būdama keturiolikos Diana pamilo Alaną Arbusą – jis pas tėvą dirbo vitrinų apipavidalintoju.

Tėvas, kai jai sukako aštuoniolika, sukandęs dantis išleido dukterį už vyro, jie susižavėjo fotografija, ėmė fotografuoti modelius su kailiniais („Russek“ kailių buvo užtektinai) madingiems žurnalams.

Jiems gimė dvi dukrelės, protingos gražuolės, – ir vienu metu Dianai atrodė, kad dabar viskas bus gerai. Vis dėlto netrukus jai pasidarė nepakeliamai nuobodu.

Vienu kirčiu ji baigė ir su vedybomis, ir su madingais žurnalais. Išsiskyrė ir ėmė fotografuoti perėjūnus iš Koni Ailendo.

Blusų turgus, nudistų paplūdimius, purvinąjį Bronksą, apsirūkiusį Kvinsą. Visas šias vietas Diana apvažinėjo dviračiu, apsikrovusi sunkiomis kameromis.

Ji buvo liesutė – kaip jai pavykdavo tampyti sunkias kameras? Nesuprantama. Ir dar labiau nesuprantama, kaip žmonės, artimi visiškam nuopuoliui, tačiau tokie tolimi narcisizmui, leisdavosi jos fotografuojami.

Juk ji naudojo „maksimalaus priartėjimo“ metodą, niekada nedirbo slaptai, niekada negaudė atsitiktinio kadro. Kritikai minė mįslę: kaip milijonieriaus duktė tapo sava tarp elgetų marginalų.

Į šį klausimą atsakė ji pati: „Dauguma žmonių gyvena baimindamiesi, kad jiems nutiks kas nors baisaus. O „frykai“ (taip ji vadino savo herojus) tą baimę jau įveikė, savo egzaminą išlaikė. Todėl jie – aristokratai.“

Šie „frykai aristokratai“ buvo eksponuojami „Modern Art Museum“ ir pelnė Dianai Gugenhaimo premiją. O 1972 metais ji buvo pirmoji amerikietė fotografė, pakviesta dalyvauti Venecijos bienalėje. Tiesa, ji nespėjo tuo pasidžiaugti, nes metais anksčiau nusižudė. Išgėrė per daug raminamųjų, kad tikriau persirėžtų venas. Ir tapo paslaptingiausia XX amžiaus fotografe.

Abi jos dukterys atsisakė bendradarbiauti kuriant filmą „Kailis“. Senutė mama, rūkydama vieną cigaretę po kitos, pasakė, kad Dianėlė niekada nebūtų nusižudžiusi, jei gydytojai būtų paskyrę tinkamus vaistus, o Nikolė Kidman puiki aktorė, tik per daug graži.

Pačiai Kidman jau buvo užduotas klausimas, ar jos Diana panaši į Virdžiniją Vulf iš „Valandų“, ilganosę rašytoją su ryškiais psichikos sutrikimo požymiais. Ryšys akivaizdus.

Tik šį kartą Nikolei nereikėjo keisti nosies formos. Užteko pakeisti žvilgsnį – taip žiūri žmonės, kurie mato ne taip, kaip visi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kinas su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.