Šedevro kaina – vaikų sveikata

Lietuvos Dainų šventė pripažinta UNESCO Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevru, jai skiriama Lietuvos valstybės finansinė parama, tačiau ją kuriantiems vaikams, kaip prieš keletą dešimtmečių, taip ir šiemet, teko patirti, švelniai tariant, skautiškas gyvenimo sąlygas – miegoti ant žemės mokyklose ir praustis šaltu vandeniu.

„Šokių kolektyvo dalyviai, vaikai, šlapi nuo prakaito ir lietaus po ilgų bei varginančių repeticijų maudėsi po šaltu vandeniu, nes karšto vandens nepakako. 200 šventės dalyvių Puškino mokykloje Kaune buvo pastatytas 150 litrų talpos karšto vandens boileris. Ar sunku paskaičiuoti, kiek reikia karšto vandens tokiam kiekiui žmonių? Ar šventės organizatoriai, mūsų valstybė, gaili karšto vandens vaikams?“ – stebėjosi klaipėdietė, Stulpino pagrindinės mokyklos choreografijos klasės mokytoja ir auklėtoja Vida Žirnova, lydėjusi mokyklos šokių kolektyvą „Padūkėlis“ į Kaune vykusį Dainų šventės šokių renginį.

Vaikų sveikata niekam nerūpi

Pasak V. Žirnovos, vaikai miegojo nevalytose mokyklos klasėse ant žemės – nebuvo nei lovų, nei čiužinių, nei pagalvių. „Ryte šventės dalyviai ėjo į parduotuves pirktis pripučiamų čiužinių. Tie, kurie buvo apgyvendinti dailės klasėje, – visą savaitgalį kentėjo nežinia kokių dažų smarvę. O klasė, kurioje gyveno berniukai, neužsirakino, tad jaudinomės dėl daiktų saugumo“, – pasakojo pokalbininkė.

Dalyvavusieji šventėje Kaune nepatyrė smarkaus lietaus per pagrindinį renginį, tačiau liūtis permerkė šokėjus per generalinę repeticiją. „Koncertiniai drabužiai, batai plaukė ir išsidžiovinti nebuvo kur. Vaikai koncertavo su šlapiais. Šita šventė organizuojama mūsų vaikų fanatizmo ir sveikatos sąskaita, ir niekam tai nerūpi. Šventės organizatoriai išskirtinį dėmesį rodo tik svečiams – šventės dalyviai iš Kanados, JAV gyveno viešbučiuose“, – sakė mokytoja.

Vienintelis teigimas dalykas, pasak V. Žirnovos, buvo geras šventės dalyvių maitinimas. „Patirtas kančias šiek tiek kompensavo pakili, patriotiška šokių šventės nuotaika, gausiai susirinkę žiūrovai“, – sakė pokalbininkė.

Daugiau nedalyvaus

Vieno iš šokių kolektyvo „Padūkėlis“ narių mama ponia Vida skundėsi, jog vaikus į Kauną iš Klaipėdos tėvai išlydėjo kaip į tremtį. „Daugiau kaip 400 vaikų susigrūdo į 4 traukinio vagonus. Vietos akivaizdžiai trūko. Taip susigrūdę vaikai ir važiavo iki Kauno“, – sakė mama.

Pasak ponios Vidos, iki paskutinės minutės šventės dalyvių tėvai neturėjo informacijos apie vaikų gyvenimo sąlygas šventės metu. „Buvo pasakyta, jog reikia pasiimti miegmaišius, tačiau nesitikėjome, kad vaikams teks miegoti ant žemės. Baisiausia, kad sušlapę ir sušalę po lietaus vaikai neturėjo kur susišildyti – nebuvo karšto vandens, nebuvo kur drabužius džiovinti. Sūnus Dainų šventėje dalyvavo antrą kartą. Ir prieš dvejus metus Vilniuje buvo tokia pati netvarka. Daugiau, ko gero, šiame renginyje jis nedalyvaus“, – liejo apmaudą klaipėdietė.

Mokykloje apgyvendintiems uostamiesčio šokių kolektyvo vaikams teko patiems eiti pirktis pripučiamų čiužinių

„Normalios sąlygos“

Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos berniukų choro „Gintarėlis“ choro mokytoja Žydrė Sinkevičiūtė Dainų šventės dalyvių buities sąlygas apibūdino kaip normalias – „tokias kaip visada“.

„Šlapia buvo šventė. Lietus sugadino nuotaiką, juolab kad drabužių nebuvo kur išsidžiovinti. Vienas berniukas iš 80 choro narių susirgo ir ten pat, mokykloje, kurioje gyvenome, jam buvo suteikta medicininė pagalba“, – pasakojo Ž. Sinkevičiūtė.

„Choro „Gintarėlis“ berniukai buvo apgyvendinti Vilniaus M. Mažvydo mokyklos klasėse. Po 10-12 vaikų klasėje. Gyvenimo sąlygos mokykloje buvo normalios. Miegojo vaikai ant savo čiužinių, miegmaišiuose, tačiau iš anksto žinojome, kad taip bus. Pati mokykla – švari, tvarkinga. Mūsų viešnagės metu prižiūrėtojai kas dvi dienas surinkdavo šiukšles. Karštas vanduo mokykloje buvo, berniukai be problemų maudėsi prie sporto salės esančiose dušinėse. Maitinimas buvo labai geras“, – džiaugėsi Ž. Sinkevičiūtė.

„Kaltinkit poną Dievą“

Vienas iš klaipėdiečių dalyvavimo Dainų šventėje koordinatorių, Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vyr. specialistas Vidas Pakalniškis

Dauguma vaikų iš renginio grįžo pakilios nuotaikos ir su pačiais geriausiais įspūdžiais. Šiais metais galime kaltinti tik poną Dievą dėl liūties, aptemdžiusios šventę, arba Lietuvos valstybę, kuri nepakankamai skiria lėšų mokykloms tvarkyti.

Tiesa, jog vienoje iš sostinės Pilaitės rajono mokyklų, kurioje gyveno ir klaipėdiečiai šventės dalyviai, lietus pasipylė per stogą, užliejo koridorius ir net klases, kuriose buvo apgyvendinti vaikai. Tačiau mokyklos vadovybė padarė viską, kad nepatogumai būtų pašalinti. Vienoje mokykloje, kurioje trūko dušų, šventės organizatoriai pastatė konteinerį su 10 dušo kabinų. Apskritai šventės Vilniuje dalyvių buities sąlygos buvo normalios. Tik Kaune, sakė, mokyklose trūko dušų.

Netiesa, kad vaikai iš Klaipėdos į Dainų šventę keliavo perpildytu traukiniu. Klaipėdiečiai į šventę važiavo per 6 kartus. Sėdimų vietų buvo užsakyta tiek, kiek buvo vaikų. Buvo apskaičiuotos vietos ir instrumentams. Aš pats išlydėjau iš uostamiesčio šokėjus. Spūstis buvo tik iš pradžių, vėliau traukinio palydovės padėjo išdėlioti keleivių bagažą ir vaikai važiavo normaliai.

Dainų šventės renginiuose praeitą savaitgalį dalyvavo 2150 klaipėdiečių vaikų: 1170 Vilniuje ir 440 Kaune.
Iš viso Vilniuje ir Kaune vykusiame renginyje dalyvavo per 35 tūkst. dalyvių ir apie 50 tūkst. žiūrovų.
Apie 29 tūkst. Dainų šventės dalyvių ir delegacijų vadovų buvo apgyvendinti 66 sostinės mokyklose ir bendrabučiuose.
Šiais metais „Dainų šventės“ dalyvių apgyvendinimo sąlygoms gerinti Vyriausybė buvo skyrusi 300-400 tūkstančių litų. Dalis šių lėšų buvo skirta mobilių dušų įrengimui sostinės mokyklose.

Šita šventė organizuojama mūsų vaikų fanatizmo ir sveikatos sąskaita, ir niekam tai nerūpi

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.