Europos Komisija rūpinasi geresne gyventojų apsauga nuo saulės

Šią vasarą imta pamažu taikyti naująją aiškesnę apsaugos nuo saulės poveikio gaminių ženklinimo tvarką, kuri bus naudinga vartotojams, pranešė Europos Sąjungos (ES) spaudos tarnyba.

Naujosios etiketės, įskaitant naująjį UVA logotipą arba žymą ant gaminių ir draudimą vartoti klaidinančius terminus, kaip, pavyzdžiui, „visiškai nepraleidžiantis saulės spindulių” ar „visapusė apsauga”, yra atsakas į 2006 m. rugsėjį priimtą Komisijos rekomendaciją dėl apsaugos nuo saulės poveikio gaminių.

Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, vykdo informavimo kampaniją, kuria siekiama ne tik paaiškinti naująją apsaugos nuo saulės poveikio gaminių ženklinimo tvarką, bet ir geriau informuoti apie įvairias priežastis, kodėl apsaugos nuo saulės gaminiai turėtų būti tik viena iš daugelio priemonių, būtinų norint apsisaugoti nuo saulės UV spinduliuotės. Jau imta laipsniškai taikyti patobulintą ženklinimo tvarką – 20 proc. apsaugos nuo saulės gaminių ji bus taikoma jau šią vasarą.

Už vartotojų teisių apsaugą atsakinga Komisijos narė Meglena Kuneva sakė, kad vartotojai galėtų tinkamai pasirinkti, jiems reikia aiškios ir tikslios informacijos apie apsaugos nuo saulės poveikio gaminius. „Turime pabrėžti, kad nuo saulės poveikio saugantys gaminiai – tai tik viena iš priemonių, būtinų norint tinkamai apsisaugoti nuo saulės poveikio”, – pažymėjo ji.

Už sveikatą atsakingas Komisijos narys Markas Kiprianas (Markos Kyprianou) teigė, kad „tinkamai naudojamos apsaugos nuo saulės poveikio priemonės gali apsaugoti nuo odos vėžio, tačiau vien jų nepakanka”. Kiti apsaugos būdai, pasak jo, – ilgai nebūti saulėje, didžiausio saulės aktyvumo valandomis būti šešėlyje, dėvėti galvos apdangalus ir saulės akinius.

Komisijos kampanijoje pristatomi būsimi apsaugos nuo saulės gaminių ženklinimo patobulinimai, kurių buvo reikalaujama 2006 m. rugsėjo mėnesio Komisijos rekomendacijoje dėl gaminių, apsaugančių nuo saulės poveikio, veiksmingumo ir dėl teiginių apie šiuos gaminius. Pagal šią rekomendaciją tokios formuluotės kaip, pavyzdžiui, „visiškai nepraleidžia saulės spindulių” arba „100 proc. apsauga”, daugiau neturėtų būti vartojamos. Priemonių, visiškai apsaugančių nuo UV spinduliuotės, nėra, nors apsaugos nuo saulės poveikio gaminiai dažnai ženklinami užrašais „visiškai nepraleidžiantys saulės spindulių” arba „visapusė apsauga”.

Norint padėti vartotojui pasirinkti tinkamą apsaugos nuo saulės poveikio gaminį, greta nurodomo įprasto apsaugos nuo saulės poveikio veiksnio (SPF) turėtų būti užrašomos standartinės formuluotės („minimali apsauga”, „vidutinė apsauga”, „didelė apsauga” ir „labai didelė apsauga”).

Tikslesnis gaminio ženklinimas nurodant UVA apsaugos lygį: UVB spinduliuotė yra nudegimo priežastis, o UVA spinduliuotė yra ankstyvo odos senėjimo priežastis, be to, ji silpnina žmogaus imuninę sistemą. Abi spinduliuotės rūšys labai didina odos vėžio riziką.

Vadinamuoju apsaugos nuo saulės poveikio veiksniu (SPF) nurodomi tik nudegimo nuo saulės (UVB spinduliuotės) laipsniai, o UVA spinduliuotės poveikio laipsnis nenurodomas. Gaminiai, apsaugantys tik nuo UVB spinduliuotės, gali sukelti apgaulingą saugumo pojūtį, nes jie neapsaugo odos nuo pavojingų UVA spindulių. Pramonės įmonės ima ženklinti savo gaminius etiketėmis su standartine UVA žyma, kurioje nurodomas skaičiais minimalus apsaugos nuo UVA spinduliuotės laipsnis.

Kaip nustatyta naujausioje Europos Komisijos rekomendacijoje, standartinį UVA apsaugos nurodymo būdą ir naująjį ženklinimą pamažu ims taikyti ir kosmetikos pramonė. Galutinai ši tvarka bus įdiegta tik 2008 m. vasarą, nes 2007-ųjų etiketės jau išspausdintos. Tai nereiškia, kad kiti gaminiai neužtikrina tinkamos apsaugos nuo UVA spinduliuotės. Kol kas vartotojams patariama skaityti visą etiketės tekstą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.