Seimo Biudžeto ir finansų komitetas posėdyje penktadienį bendru sutarimu pritarė įstatymų pataisoms, numatančioms rentų mokėjimą eksparlamentarams.
Nepriklausomybės akto signatarų ir Seimo narių statuso įstatymo pataisos, kurioms po pateikimo Seimas pritarė ketvirtadienį, numato, kad buvę Seimo nariai, neišrinkti kitai kadencijai, turės teisę gauti valstybinę rentą.
Tokios rentos dydis būtų apskaičiuojamas atsižvelgus į parlamente išdirbtų kadencijų skaičių.
Kaip numatyta pradiniame pataisų projekte, jei asmuo Seime dirbo pusę vienos ketverių metų Seimo kadencijos, tai jo renta sudarytų 20 proc. Seimo nario algos, jei dirbo visą kadenciją – 40 proc., jei dvi kadencijas, tai turėtų per mėnesį gauti 60 proc. buvusios algos, o jei parlamentaras yra tikras Seimo ilgaamžis – dirbo tris ir daugiau kadencijų, jo renta sudarytų 75 proc. algos.
Valstybės renta nebūtų mokama, jei Seimo narys mandatą prarado apkaltos būdu, taip pat, jei gauna kitą darbo užmokestį.
Komitetas nusprendė pritarti konservatoriaus Sauliaus Pečeliūno pasiūlymui, kuriuo numatoma, jog piniginės rentos buvusiems Seimo nariams bus mokamos, jei jie yra išdirbę bent vieną visą kadenciją.
S.Pečeliūnas taip pat siūlė, kad valstybinės rentos eksparlamentaras būtų mokamos nustačius dviejų išdirbtų kadencijų ribą, bet komitetas nutarė, jog viena išdirbta ketverių metų kadencija yra pakankamai ilgas laikotarpis, per kurį prarandama buvusi kvalifikacija.
„Mes nusprendėme, kad netikslinga skirti rentą tiems parlamentarams, kurie išdirbo pusę kadencijos, nes nemanomee, jog per dvejus metus jis prarado kažkokius įgūdžius – buvę medikai, dėstytojai, mokytojai, verslininkai gali lengvai grįžti į savo sritis. O ketveri metai, jei, pavyzdžiui, medikas nepraktikuoja, tai yra ilgas laiko tarpas, praranda kvalifikaciją”, – BNS penktadienį sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Jonas Lionginas.
Ketvirtadienį Seimo posėdyje už pataisas balsavo 58 parlamentarai, susilaikė 1, prieš balsavo 4 Seimo nariai: Algis Kašėta, Eligijus Masiulis, Jurgis Razma ir Gintaras Steponavičius.
Pataisas pateikė daugumos Seimo frakcijų atstovų: socialdemokratė Irena Šiaulienė, valstietė liaudininkė Aldona Staponkienė, liberalcentristas Vytautas Bogušis, darbietis Kęstutis Daukšys, Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Gintaras Šileikis, socialliberalas Artūras Paulauskas bei liberaldemokratas Egidijus Klumbys.
Liberalų sąjūdžio, Naujosios sąjungos (socialliberalų) valdybos bei Tėvynės sąjungos prezidiumas yra pareiškę nepritariantys rentų skyrimui, tuo tarpu Seimo narių balsavimas atskleidžia, kad partijų vadovybė ir parlamentinės frakcijos nebūtinai sutaria dėl veiksmų.
Iš 6 posėdyje dalyvavusių „liberalsąjūdiečių” 3 pritarė pataisoms, visi 4 socialliberalai taip pat balsavo teigiamai ir iš 10 Tėvynės sąjungos narių tik vienintelis J.Razma nepritarė siūlymui svarstyti eksparlamentarų rentų klausimą.
Dabar iš viso yra 515 buvusių ir esamų Seimo narių, tačiau kai kurie jau yra mirę.
Dabartiniame Seime 72 parlamentarai dirba pirmą kadenciją, 42 – antrą, 16 – trečią, 6 – ketvirtą ir tik vienintelis Česlovas Juršėnas yra Seimo „dinozauras” – jis dirba penktą kadenciją.
Tolesnis pataisų svarstymas Seimo posėdyje numatoma antradienį.