JT į pasaulio paveldo sąrašą įtraukė Indijos fortą, Sidnėjaus Operos rūmus

Japonijos sidabro kasykla ir partų tvirtovė Turkmėnijoje, abi pastatytos 17 amžiuje, yra tarp objektų, kurie ketvirtadienį buvo įtraukti į Jungtinių Tautų (JT) pasaulio paveldo sąrašą.

JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) per susitikimą Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste į šį sąrašą taip pat įtraukė vieną Indijoje esantį senovės fortą ir Sidnėjaus Operos rūmus.

UNESCO nurodė, kad Ivami Gindzano sidabro kasyklą, esančią Japonijos Honšiū salos pietvakariuose, į pasaulio paveldo objektų sąrašą įtraukė dėl jos vaidmens keliant Japonijos ekonomiką.

Šioje kasykloje išlikę plataus masto kasimo, lydimo ir rafinavimo darbų, vykusių nuo 16 iki 20 amžiaus, pėdsakai.

„Aukštos kokybės sidabras, kuris buvo išgaunamas naudojant pažangias technologijas, didele dalimi prisidėjo prie bendro Japonijos ir Pietryčių Azijos ekonomikos augimo 16 ir 17 amžiuose bei paskatino masinę sidabro ir aukso gamybą Japonijoje“, – teigė UNESCO.

Į sąrašą įtrauktose Turkmėnijos partų tvirtovėse Nisoje išlikusios dviejų Partų imperijos miestų, gyvavusių nuo 3 amžiaus prieš Kristų iki 3 mūsų eros amžiaus, liekanos.

„Archeologiniai kasinėjimai dviejose tvirtovės vietose atidengė gausiai dekoruotą architektūrą, iliustruojančią namų, valstybės ir religinį gyvenimą“, – teigė UNESCO.

Indijoje esantis Raudonojo forto kompleksas buvo pastatytas mogolų imperatoriui Šachdžahanui, valdžiusiam 1628-1658 metais.

Rūmai, kurie savo pavadinimą gavo dėl masyvių raudono smiltainio sienų, buvo pastatyti pagal Rojaus aprašymą Korane.

„Raudonasis fortas įkūnija mogolų kūrybingumo zenitą, kurio metu, valdant Šachdžahanui, buvo pasiektas naujas rafinuotumo lygis“, – teigė UNESCO.

Tuo tarpu Australijos Sidnėjaus mieste esantys Operos rūmai, kuriuos suprojektavo danų architektas Joernas Utzonas (Jernas Utsonas), yra didingas 20 amžiaus meno ir architektūros monumentas, pažymėjo UNESCO.

J.Utzonas buvo beveik nežinomas architektas, kai 1957 metais buvo pasirinktas jo Operos rūmų projektas. Tačiau netoli Sidnėjaus Uosto tilto seno tramvajų depo vietoje prasidėjusias rūmų statybas lydėjo prieštaringi vertinimai, politiniai ginčai ir konfliktai.

Operos rūmai buvo atidaryti 1973 metais, tačiau pats J.Utzonas baigto statinio taip ir nepamatė. Jis išvyko iš Australijos 1966 metų pradžioje, kai kilo viešas konfliktas su vyriausybe ir kai buvo sudaryta nauja architektų komanda, turėjusi galutinai užbaigti jo viziją.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.