Neformalai – „nenormalai“?

Gatvėje dažnai tenka pamatyti jaunuolių, išsiskiriančių iš minios. Jie save pavadina neformalais. O aplinkinių nuomone, yra „nenormalai“…

Apsiavę „kerzais“, vilkintys odiniais juodais drabužiais, vaikinai ilgaplaukiai, merginos – ilgais juodais sijonais, korsetais bei ilgais juodais paltais – juk eiliniam praeiviui tai taip primena Holivudo kino filmų „satanistus“.

Juolab kad toks jaunimas dažniausiai vaikšto grupelėmis, renkasi atokiose vietose, kaip parkai ar skvereliai, klausiosi trankios muzikos. Išsiskiria ne tik savo išvaizda, bet ir pomėgiais bei gyvenimo filosofija.

Einant gatve galima pamatyti ir kitokį vaizdą: suplėšyti džinsai, marškinėliai su „rėkiančiais“ užrašais, šukuosenos – suvelti plaukai arba išskusti irokėzai (skiauterės), rankose gitaros, o patys jaunuoliai atsisėdę kur ant asfalto, jų pačiu žargonu, „tręšia“ pinigus.

Ne kartą teko išgirsti, kaip vyresnio amžiaus žmonės praeidami pro tokį jaunimą, ypač vakare, pavadindavo juos valkatomis bei narkomanais. O, atrodo, gyvename XXI amžiuje. Žmonės tik ir tekalba apie toleranciją, asmenybės laisvę, o realiai jos nerasime. Net menkiausios kruopelės.

Kiekvienas netelpantis į visuomenės nustatytus rėmus liks nesuprastas, bus išvadintas narkomanu, satanistu. Tokio jaunimo atžvilgiu tolerancijos neparodo ne tik gatve praeinantys nepažįstami žmonės, bet ir mokytojai, bendraamžiai. Dažnai savo atžalų nesupranta ir tėvai.

Kodėl taip atsitiko, kad kiekvienas, atrodantis kitaip, arba save laikantis neformaliu, pradedamas vadinti nenormaliu? Ir net nesigilinama, kokia šio žmogaus asmenybė. O ir ko čia gilintis? Kokia čia gali būti asmenybė, kai ištisas dienas šlaistosi gatvėmis, su tokiais pačiomis valkatomis?

Manau, problema čia yra tuose „normaliuose“ žmonėse bei jų siauroje pasaulėžiūroje. Jie nemato daugiau nei nori matyti ir įsivaizduoja esantys pasaulio centras – kaipgi kas nors gali būti kitoks negu aš? Žinoma, dienų leidimas gatvėje nėra girtinas, bet išeities ir nėra. Ką daryti, kai visuomenė yra visiškai abejinga? Juk nėra jokio klubo ar įstaigos, kur šitoks jaunimas galėtų rinktis, ieškoti bendraminčių draugų, išreikšti save.

Dauguma tokių neformalų užsiima menine veikla: lanko dailės, muzikos mokyklas, buriasi į muzikines grupes, kuria poeziją… Gaila, kad visa kūryba dažnai taip ir neišeina už draugų rato ribų, o tikrai talentingi žmonės nesulaukia progos parodyti jos gausesnei publikai.

Galbūt taip prarandame didžiuosius menininkus, ir toliau sėdime užsirakinę savo auksiniuose narveliuose, kur viskas turi būti tobula, kaip ir mes patys. Tobula…. Kas yra tobula? Šį požiūrį formuoja televizija, radijas, visas komercinis pasaulis.

Juk kaip būtų nuostabu, jei nebūtų kitokių nei mes, visi klausytųsi abejotiną talentą turinčių, kas savaitę naujai besikuriančių grpiūkščių ir rengtųsi kaip visi „normalūs žmonės“ – apsirėdytų įvairiaspalvėm drapanėlėm ir geriausiu atveju primintų papūgas iš cirko, šokančias pagal savo šeimininko dūdelę.

Belieka tik tikėtis, kad taip neatsitiks, kad mes išsaugosime savo individualybę. Nebūtinai tai parodydami savo apranga. Juk visiems ateis laikas, kai užaugsime, ir ta pati visuomenė, pareigos, darbas, nebeleis to daryti.

Svarbiausia išsaugoti savitą požiūrį i gyvenimą, meną, muziką, ir niekada nepamiršti, kad patys kažkada buvome jauni ir bandėme maištauti prieš viską, kas įsprausta į griežtas normas.

Gerbiami skaitytojai, kviečiame jus diskutuoti neformalaus jaunimo tema! Pritariate Aušroms mintims? Turite apie tai savo nuomonę? Save vadinate neformalų atstovu, tolerancijos įsikūnijimu ar tariatės esantis standartinės pasaulėžiūros? Rašykite mums adresu „Jaunimo lygai“, M. Mažvydo al. 3, Klaipėda bei el. paštu valerija@ve.lt.

Aušra Strumskytė

„Vakarų ekspresas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , .

9 atsiliepimai į "Neformalai – „nenormalai“?"

 1. dunda

  neformalai patys nerealiausi zmones tik gaila kad ju kaune nedaug ir kad forsai jiem neleidzia normaliai gywenti..bet nieko mes wisi kartu jega=)..

 2. mhmm...

  nu jo kaune ju nedaug…bet beveik visi ten esantys yra tikri,o ne kazkokie apsimeteliai,kuriu galima rasti kitur…o siaip kaune neformalams visai yra ka veikt… 🙄

 3. virginija

  visos shios mintys gal ir teisingos,bet valkatomis vadinami zmones yra tie ,kurie nedirba ir gyvena bet kaip ish kitu malones…daznai,sve vadinantys neformalais ,taip ir daro slampineja gatvemis,savo atgrasia isvaizda norintys atkreipti i save demesi…tie,kurie dalyvauja menineje ar muzikineje veikloje-neturi laiko gurksnoti alu gatvese ant asfalto…

 4. maryte

  jei zmones muzikuoja,kuria-jie daug dirba…todel nesvarbu kaip rengiesi-o svarbu,kaip gyveni…

 5. simona

  Na tikrai…neformalai- diziosios individualybers, issiskiriantys ne tik savo isvaizda, poziuriu, mintimis, bet ir pasizymintys didesniu intelekto koeficientu bei tolerancija.. Na ir paziurek i save… ( cia straipsnio autorei)… visi tavo klasiokai seniai kazkur istoje mokosi, o tu dar tik 12 klasej, visa nusigerusi, istinusi, suvalkiota… bravo neformalams ir ju gyvenymo budui!!!!!!!!!

 6. zivile

  cia simonai-pati buni tuose tusuose…ir viska uztat labai zinai…kas ir kaip ir nereikia nezinant aplinkybiu smerkti kitu,nes nezinai dar kaip cia bus su tavimi-intelektuale

 7. akvile

  labai sauni tema-kazkodel savi ,kurie kartu bendrauja-vieni ant kitu…gaila,kad jaunyste-kvailyste…todel cia nesvarbi jokia zmogaus pakraipa-svarbu,kad visi labai megsta paplakti liezuviais vieni ant kitu,nematydami saves…apgailestaujanti…

 8. Dovile

  sveiki tema labai gera ir tekstas labai geras tikra tiesa kas parasyta. Pati esu is Kauno neformaliu zmoniu mazoka bet vis daugeja. Juk tie neformalai jie tik taip atrodo ar netvarkingai ar dar kaip nors bet ju vidus tikrai kitoks. Saunuoliai, kad tokiu zmoniu butu daugiau

 9. Dainius

  kas per diskusijos?…taip Lietuvoje tolerancijos mazai…tokiu zmoniu yra visame pasaulyje ir jie baige mokslus darbuojasi visose srityse….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.