Globos namuose – menų terapija

Klaipėdos senelių globos namai vieni pirmųjų Lietuvoje tarp tokių įstaigų savo gyventojams ėmė taikyti muzikos ir dailės terapiją.

Taip siekiama ne tik suteikti psichologinę pagalbą garbaus amžiaus žmonėms, bet ir padėti darbuotojams kuo geriau pažinti įstaigos gyventojus, kad bendrauti su jais taptų lengviau.

Piešiniai – tik psichologui

Idėja kviesti globos namuose gyvenančius senelius į dailės ir muzikos terapijos užsiėmimus įstaigos darbuotojams kilo praėjusių metų pabaigoje.

Anot Klaipėdos senelių globos namų direktoriaus Ginterio Harnerio, jau kovą imta rengti pirmuosius dailės terapijos užsiėmimus, vėliau atsirado ir muzikos terapija.

Šiuo metu muzikos terapija taikoma dviem žmonių grupėms, kuriose yra po dešimt įstaigos gyventojų.

„Vienas piešinys – tai tūkstantis žodžių. Tapydami žmonės gali išsakyti, ką jaučia. Atsižvelgdama į terapiją atėjusio žmogaus nuotaiką, pasiūlau temą, kuria reikia nupiešti piešinį”, – taikomos terapijos metodus atskleidė Klaipėdos senelių globos namų socialinė darbuotoja užimtumui Rima Mačernienė.

Padeda bendrauti

Dailės terapijos užsiėmimuose dalyvauja ir įstaigos psichologas. Analizuodamas žmogaus piešinius, jis gali įvertinti žmogaus psichologinę būklę, ieškoti būdų, kaip ją koreguoti.

Anot R.Mačernienės, svarbiausia yra tai, kad įstaigos gyventojai nesidrovi piešiniuose atskleisti savo jausmų ir išgyvenimų. Jie žino, kad nutapyti darbai nebus rodomi kitiems gyventojams, viešai eksponuojami.

„Tai labai individualu. Tai, ką žmogus bijo pasakyti, gali nupiešti. Piešinius saugosime trejus metus. Juos analizuos psichologas”, – sakė R.Mačernienė.

G.Harnerio vizijose, muzikos ir dailės terapijų tikslas – pamatyti žmonių socialinę būseną.

„Mes dirbame dėl įstaigos gyventojų, todėl labai svarbu žinoti, kaip jie jaučiasi, kaip su jais bendrauti. Menų terapijos gali padėti, pavyzdžiui, suskirstyti žmones, kuriuose kambariuose kuriems gyventi. Juk jei žinosime jų būseną, galėsime ieškoti panašiai besijaučiančių žmonių”, – teigė globos namų direktorius.

Prilygsta fizioterapijai

Muzikos terapiją globos namų gyventojams imta taikyti šį mėnesį.

Tačiau jos rezultatų užuomazgas jau galima pamatyti.

Muzikos terapija taikoma ir individualiai, ir grupėmis. R.Mačernienė į grupeles subūrė priklausomybę alkoholiui kamuojamus žmones, tuos, kurie turi psichologinių problemų.

„Jei dailės terapija yra ilgalaikė, muzikos – atvirkščiai. Jos tikslas – padėti žmogui nusiraminti šią minutę. Pavyzdžiui, jis iš lovos išlipo ne ta koja. Suirzęs jis ateina į muzikos terapijos užsiėmimą, jam pakeliama nuotaika, žmogus randa motyvų džiaugtis. Toks ir tikslas”, – sakė R.Mačernienė.

Dar vienas muzikos terapijos privalumas – ji sykiu yra ir fizioterapija. Grojant įvairiais instrumentais, juda pirštai, rankos, pečių linija. Pavyzdžiui, muzikuojant perkusiniais instrumentais net atliekamas šioks toks masažas.

Menas – ne gydymas

Paklausti, kaip į naujus užsiėmimus reagavo įstaigos gyventojai, ir R.Mačernienė, ir G.Harneris tikino, jog buvo visko.

Žmonės nenori, kad su jais elgtųsi, kaip su mažais vaikais. Tačiau galiausiai jie suprato, kad menų terapijos organizuojamos todėl, kad jiems būtų geriau. Gyventojai nekompleksuoja, kad nemoka groti iš natų. Jiems užtenka netradiciniais muzikos instrumentais išgauti garsą, kuris atspindi jų nuotaiką, primena įsimintas biografijos detales.

„Mūsų taikomos terapijos tikrai nėra gydymo metodas, – pokalbio metu ne kartą pabrėžė G.Harneris. – Menų terapija yra ne tik savotiška psichologinė pagalba gyventojams, bet ir darbuotojams juos geriau pažinti”.

Šiuo metu globos namuose ieškoma galimybių muzikos ir dailės terapiją taikyti nevaikštantiems gyventojams.

„Jiems psichologinė pagalba būtina. Įsivaizduokite, kad tokie žmonės diena iš dienos kambaryje yra dviese. Jie negali išeiti į kiemą, pabendrauti su kitais žmonėmis. Per dieną tie du žmonės persimeta vos keliais žodeliais. Todėl jiems taip pat reikia užimtumo, motyvacijos džiaugtis gyvenimu”, – teigė direktorius.

Dalija patirtį

Nors menų terapija Klaipėdos senelių globos namuose imta taikyti neseniai, klaipėdiečiai savo menka patirtimi panoro pasidalinti su kolegomis iš kitų miestų.

Praėjusią savaitę uostamiesčio senelių globos namai kartu su Lietuvos ugdomosios muzikos terapijos asociacija organizavo konferenciją „Muzikos terapija geriatrijoje”.

Į konferenciją atvyko keliolikos globos namų vadovai ir socialiniai darbuotojai, kurie panoro išmokti dailės ir muzikos terapiją taikyti senyvo amžiaus žmonėms.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.