Visuomenei gali būti dar sunkiau reikalauti valstybės tarnautojų atsakomybės

Visuomenei bus dar sunkiau reikalauti valstybės tarnautojų atsakomybės, jei bus priimtos dabar svarstomos Valstybės tarnybos įstatymo pataisos, perspėja Teisės projektų ir tyrimo centro ekspertai.

Praėjusią savaitę Seime įregistruotas įstatymo projektas apibrėžia valstybės tarnautojo „nepriekaištingos reputacijos” sąvoką, o tokia reputacija pasižymintys tarnautojai negalės būti atleidžiami iš pareigų už nešiurkščius viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo pažeidimus. Tokiu atveju valstybės tarnautojui skiriama nuobauda – trejus metus jis negalės būti vadinamas nepriekaištingos reputacijos.

„Priėmus siūlomas pataisas, valdininkus patraukti atsakomybėn bus dar sunkiau, lygiai taip pat, kaip pasidarė dar sunkiau patraukti atsakomybėn politikus po to, kai jie priėmė sau palankų etikos kodeksą”, – teigia tyrimą konsultavęs advokatas, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas Kęstutis Čilinskas.

Dabartinis įstatymas neskirsto pažeidimų į šiurkščius ir kitokius, o valstybės tarnautojai, padarę bet kokį Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimą, pripažįstami šiurkščiais pažeidėjais, atleidžiamais iš pareigų be teisės grįžti 3 metus.

Pasak teisininkų, naujojo projekto priėmimas sudarytų prielaidas nepriekaištingos reputacijos valstybės tarnautojais save vadinti tiems asmenims, kurie pagal dabartinę tvarką yra laikomi šiukščiais valstybės tarnybos pažeidėjais.

Pagal Seime užregistruotą įstatymo projektą valstybės tarnautojas nėra nepriekaištingos reputacijos, jei turi teistumą, yra atleistas iš valstybės tarnybos, teisėjo, advokato, notaro, antstolio pareigų už profesinės ar tarnybinės etikos normų pažeidimus, taip pat jei po šio atleidimo nepraėjo treji metai arba jis yra pripažintas pažeidusiu Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.

Kaip pažymi teisininkai, darbuotojai turėtų būti atleidžiami iš valstybės tarnybos be teisės grįžti 3 metus ne tik už Seimo narių projekte numatytas veikas, bet ir už daugelį kitų: pavyzdžiui, už valstybės tarnautojo elgesį, diskredituojantį valstybės tarnybą, žeminantį žmogaus orumą, ar veiksmus, tiesiogiai pažeidžiančius žmonių konstitucines teises.

Teisininkų nuomone, šis reikalavimas labai svarbus žmonių teisei į tinkamą valstybės tarnybą užtikrinti, o įstatymas, jei bus priimtas, labiau atpalaiduos valstybės tarnautojus nuo atsakomybės.

Seimo narių projektu šie reikalavimai tarnautojams stipriai švelninami: siūloma laikyti, kad asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos tik tuomet, kai jis yra nuteistas už korupcinius nusikaltimus, o tai Lietuvoje, anot ekspertų, beveik nevyksta.

Įstatymo projekte siūloma laikyti, kad tarnautojas nėra nepriekaištingos reputacijos tuomet, jei jis piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.

Vadinasi, anot teisininkų, pagal Seimo narių projektą, asmuo yra nepriekaištingos reputacijos, jei vieną kitą-kartą girtas aprėkia lankytojus ar girtas vairuodamas tarnybinį automobilį sužaloja žmones.

Tuo tarpu pagal dabar galiojantį įstatymą ir vienkartinis buvimas tarnybos metu neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, kai valstybės tarnautojo elgesys įžeidžia žmogaus orumą ar diskredituoja valstybės ir savivaldybės institucijos ir įstaigos autoritetą, yra pagrindas darbuotoją pripažinti padariusiu šiurkštų nusižengimą, už kurį jis atleidžiamas iš pareigų.

Teisės ekspertai keistoku laiko projekto siūlymą nepriekaištingos reputacijos neturinčiais laikyti tik tuos asmenis, kurie, kaip susikompromitavę, atleisti tik iš valstybės tarnybos, teisėjo, advokato, notaro, antstolio pareigų.

„Vadinasi, susikompromitavę policijos, prokuratūros, saugumo ir kitų specialiųjų tarnybų darbuotojai laikomi tinkamais valstybės tarnybai”, – teigiama Teisės projektų ir tyrimo centro išplatintame pranešime.

Pasak K.Čilinsko, siūlomo projekto priėmimas dar labiau apsunkintų galimybę žmonėms reikalauti atsakomybės iš valstybės tarnautojų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Visuomenei gali būti dar sunkiau reikalauti valstybės tarnautojų atsakomybės"

  1. Jonukas

    😳 Gėda seimūnams. Turėtų rūpintis ne savo suteptu munduru, o Lietuvos ir jos gyventojų reikalais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.