Prezidentūros tualetai remontuoti ne pagal įstatymus

Valstybės kontrolė nustatė, kad remontuodama garsiuosius tualetus ir kitas patalpas Prezidentūros kanceliarija ne kartą prasilenkė su įstatymais. Kaltę dėl pažeidimų kontrolieriai verčia buvusiam kancleriui.

Prezidentūros kanceliarijos veiklą tyrę Valstybės kontrolės auditoriai nustatė daugybę pažeidimų. Paaiškėjo, kad prasilenkiant su įstatymais buvo įrengti garsieji Prezidentūros tualetai. Kanceliarijos darbuotojai įstatymų nepaisė ir vykdydami kitus statybų bei remonto darbus.

Rytoj apie auditą iš valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės lūpų išgirs ir prezidentas Valdas Adamkus. Jam bus pateikti ir siūlymai, kaip sutvarkyti kanceliarijos darbą, kad panašūs atvejai nepasikartotų.

Finansinės klaidos

Auditoriai aptiko klaidų buhalteriniuose kanceliarijos dokumentuose. Paaiškėjo, kad juose nesilaikant įstatymų neteisingai nurodyti sąskaitų likučiai. „Neatitikimai apskaitoje – labai svarbūs, bet atsitiktiniai. Greičiausiai tai buhalterių kaitos klausimas“, – LŽ sakė valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Viktoras Švedas. Jo teigimu, ataskaitose įsivėlusi klaida neiškraipo atskaitomybės vaizdo.

Daugiausia įstatymų pažeidimų auditoriai užfiksavo tirdami dokumentus, susijusius su Prezidentūros remontu.

Siūlymai iš oro

Valstybės kontrolei užkliuvo ir tai, kad kanceliarija tualetų interjero projektą įsigijo nepaisydama Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų. Pagal jį dėl remonto darbų Prezidentūra turėjo raštu kreiptis į statybos įmones ir prašyti jų pateikti siūlymus. Su įstatymais Prezidentūros darbuotojai prasižengė ir gavę kelių įmonių siūlymus, nes neužfiksavo jų specialiuose dokumentuose.

Nepaisant įstatymo buvo įsigyti ir tualeto baldai bei sumontuota įranga. Už pastaruosius darbus Prezidentūra net buvo pasirengusi mokėti didesnę nei pirminiame tiekėjų pasiūlyme nurodytą sumą. „Kanceliarija sudarė sutartį už didesnę kainą, nei buvo pasiūlyta. Tačiau sumokėjo pastarąją“, – aiškino V.Švedas.

Įstatymų pažeidimų Prezidentūros kanceliarijai nepavyko išvengti ir sudarant sutartis dėl rūmų rekonstravimo bei pritaikymo darbų. Jiems atlikti buvo skirti beveik 7 mln. litų. Tačiau per rekonstrukciją sąnaudos išaugo, ir Prezidentūra rangovams sumokėjo beveik 600 tūkst. litų daugiau. Auditoriams užkliuvo ir tai, kad darbai nedetalizuoti, nenurodytos jų kainos.

Skandalingas remontas

Prezidentūros tualetai užkliuvo ne tik auditoriams. Pernai spalį, kai į viešumą iškilo Prezidentūros remonto istorija, įsižiebė vadinamasis tualetų skandalas.

Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II vizito proga, be kelių rūmų patalpų, buvo suremontuoti ir tualetai. Jie buvo įrengti itin prabangiai – dviejų tualetų užuolaidos, santechnikos įranga ir prieškambario baldai buvo užsakyti Italijoje, garsiam dizaineriui Gianni Versace priklausiusioje įmonėje. Tualetų remonto ir montavimo darbai atsiėjo 200 tūkst. litų. Protestuodama prieš tokį pinigų švaistymą Prezidentūrą paliko ilgametė finansininkė Irena Bigelienė.

Dar didesnis skandalas kilo, kai Prezidentūros kancleris Osvaldas Markevičius pareiškė, kad medžiagas ir įrangą rūmų tualetams parinko prezidento Valdo Adamkaus asistentė Božena Krasovskaja ir pirmoji šalies ponia Alma Adamkienė.

Tokie pareiškimai O.Markevičiui kainavo kanclerio postą. V.Adamkus pareiškė nebematąs galimybių toliau su juo dirbti – O.Markevičius atsistatydino.

Prezidento nurodymu buvo pradėtas privatus kanceliarijos auditas. Tačiau auditoriai didesnių pažeidimų dėl tualetų remonto nenustatė, tik rado nesklandumų dėl Prezidentūros darbo tvarkos.

Kaltas nesijaučia

Dėl įstatymo nepaisymo ir aplaidumo galėjo kilti grėsmė, kad pirkimai buvo neskaidrūs. Tačiau įsigilinus į dokumentus tokių abejonių auditoriams neliko. „Nenustatėme, kad būtų padidintos kainos ar būtų pateikti ne tie dokumentai“, – aiškino valstybės kontrolieriaus pavaduotojas.

Valstybės kontrolierių nuomone, Prezidentūra – reprezentacinė šalies institucija, todėl turėtų itin paisyti įstatymų ir prižiūrėti, kaip jų laikomasi. „Tikėjausi daugiau atsakomybės iš Prezidentūros kanceliarijos darbuotojų, kurie organizuoja viešuosius pirkimus, juk jie dirba ne bet kur“, – sakė V.Švedas.

Tačiau pirmiausia dėl gausių įstatymų pažeidimų Prezidentūroje kontrolieriai kaltino buvusį kanclerį O.Markevičių. „Jis niekam nepavedė organizuoti pirkimų, taigi jie nebuvo vykdyti taip, kaip numato įstatymai“, – teigė V.Švedas.

Tačiau buvęs kancleris savo kaltę neigė. „Viskas, ką tą minutę buvo galima padaryti, ir buvo padaryta“, – LŽ tvirtino O.Markevičius.

Atsistatydinęs kancleris teigė, kad dabar, kaip ir prieš jo pasitraukimą, visą kaltę bandoma suversti jam vienam.

Patarimai prezidentui

Valstybės kontrolė tikisi, jog V.Adamkus atkreips dėmesį į jų pastabas ir imsis priemonių, kad ateityje būtų išvengta panašių pažeidimų. „Manau, jog valstybės vadovui nelabai malonu, kad apie Prezidentūros kanceliariją galima pasakyti ir kai ką negero“, – įsitikinęs V.Švedas.

Valstybės kontrolierė V.Adamkui pateiks siūlymus, kaip sutvarkyti kanceliarijos darbą ir išvengti panašių klaidų. „Paraginsime sustiprinti kanceliarijos vidaus kontrolę dėl viešųjų pirkimų, taip pat numatyti papildomų būdų, kaip prižiūrėti sutarčių sudarymą ir vykdymą“, – apie pasiūlymus V.Adamkui kalbėjo valstybės kontrolieriaus pavaduotojas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.