Kultūros naktį verta nemiegoti

Norint pamatyti, kaip Vilnius atrodys 2009 m., tapęs Europos kultūros sostine, šiemet naktį iš birželio 22 į 23 d. tikrai verta nemiegoti. Šią naktį vyks apie 40 kultūrinių renginių. Tai bus renginio „Tebūnie naktis!“, vyksiančio 2009 metais, kai mūsų sostinė taps Europos kultūros sostine, repeticija.

Praėjusią savaitę Všį „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ žiniasklaidos atstovams surengė įspūdingą renginio „Tebūnie naktis!“ pristatymą, kuris tikrai suintrigavo. Jau vien iš pristatytų ir pademonstruotų kelių programos gabalėlių galima buvo susidaryti vaizdą, kad naktis bus tiktai įspūdinga. „Dažniausiai mieste naktį vyksta tik diskotekos, ir nieko daugiau. Mes norime vilniečius ir miesto svečius pakviesti kultūringai praleisti naktį: žiūrėti spektaklius, filmus, parodas, pašokti ir kitaip smagiai pasikultūrinti. Kultūringos nakties idėją įkvėpė mintis, jog naktines šventes dažniausiai lydi ne itin kultūringa atmosfera. Renginiu „Tebūnie naktis!“ norime pažadinti žmones iš kultūrinio miego. Galbūt taip miestui padovanosime dar vieną gražią tradiciją, gal nuo šiol įvesime tradiciją šią vasaros naktį švęsti su kinu, šokiais, teatru, parodomis, klasikine muzika, – kalbėjo „Tebūnie naktis“ projekto vadovė Daina Urbanavičienė. – Ištvermingiausiųjų 6 val. ryto lauks karštos bandelės su kava ir arbata“.

Kultūringos nakties atmosfera tvyros trisdešimtyje vietų nuo Baltojo tilto iki Užupio, tad kiekvienas tikrai ras širdžiai mielų renginių. Kultūros nakties programa prasidės jau 18 val.

200 idėjų

Všį „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“, paskelbusi apie pirmą kartą Vilniaus gatves nuo sutemų iki aušros kultūriniais renginiais pripildysiančią naktį, sulaukė apie 200 idėjų, kurias pateikė tiek menininkai profesionalai, tiek šalies gyventojai.

Iš tiesų „Tebūnie naktis!“ prasidės jau birželio 21-ąją Užupyje, aikštėje prie Angelo koncertu „Fete de la musique“ – „Gyvos muzikos švente“. Tai renginys, prieš 25 metus gimęs Prancūzijoje ir paplitęs daugiau nei 100 šalių bei tapęs žinomu tarptautiniu muzikos projektu, visame pasaulyje švenčiamu būtent birželio 21 dieną.

Birželio 22-ąją Katedros aikštė virs šokių mokykla po žvaigždėmis, Sereikiškių parkas – didele kino sale ant žolės, Gedimino prospektas – žolynų turgumi, Rotušės aikštę juosianti tvora – milžiniška austa juosta, Neris pasipuoš video instaliacijomis, šviečiančiais labirintais, bažnyčios prabils naktiniais klasikos, vargonų koncertais. Nemiegoti bus verta visiems – tiek vaikams, tiek jaunimui, tiek senjorams – naktį veiks gelerijos, parke vyks folkloriniai žaidimai, senamiesčio gatvės kiemelyje bus rodoma lietuvių animacija, vaidinami spektakliai, skaitoma poezija, vaikai leis laivelius į Vilnelę, medžius papuoš popierinėmis gervėmis ir piešiniais. Ištroškusiems bus surengta naktinė vyno degustacija, o išalkę galės dalyvauti naktinėje duonos kepimo, šakočio gaminimo akcijoje ar kartu su vaikais išmokti gaminti ledus. „Kulinarinę laboratoriją“ Sereikiškių parke įkurs „marceliukės klėtis“. Čia nakties dalyviai galės patys pasigaminti tradicinių lietuviškų patiekalų.

Šokiai iki nukritimo

Kultūrinės nakties pristatyme savo būsimą nakties programą pademonstravo Lietuvos lindyhopo šokėjai. Jaunimas šoko taip energingai, taip uždegančiai, kad sustojo tuo metu visi Baltuoju tiltu ėję praeiviai. Tad birželio 22-osios naktį visi, kas nori, galės taip pat išmokti šių uždegančių, pagal svingo muziką šokamų šokių. O kas nori šiuos šokius išvysti dar anksčiau, birželio 1-3 d. Vilniaus svingo šokių bendruomenė organizuoja jau ketvirtojo Lindyhopo šokių sezono uždarymo šventę „Harlem 2007“. Daugiau informacijos apie renginį – www.lindyhop.lt

Lindyhopo šokiai gimė XX a. trečiajame-ketvirtajame dešimtmetyje Niujorko (JAV) Harlemo rajone. Šis periodas žinomas „svingo eros“ vardu. Tuo metu Amerikos juodaodžių bendruomenės vakarais burdavosi garsiajame „Savoy“ klube, kur šėldavo pagal gyvą bigbendų muziką.

Svingo era tęsėsi maždaug iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Vėliau šis šokis ilgai buvo užmirštas. Susidomėjimas juo atgimė tik po daugelio metų, kai grupelė švedų, šiuo metu plačiai žinomų kaip „Harlem Hot Shots“ trupė, savarankiškai mokydamiesi iš senų vaizdo įrašų, nutarė atgaivinti primirštą šokį. Nuolat keliaudami po pasaulį, organizuodami mokymus, rengdami pasirodymus ir skleisdami lindyhopo dvasią, jie pelnė pripažinimą ne tik Europoje, bet ir svingo bei džiazo tėvynėje Amerikoje, kur svingo šokio ritmai iki šiol yra labai mėgstami ir populiarūs.

Neseniai ir Lietuvoje susibūrė šio šokio gerbėjai. „Šis šokis išsaugo jaunystę, daro žmogų laimingą net sunkiais laikais, skatina mus šypsotis,“ – sakė šio šokio entuziastai.

Svajonių žibintai

Vienas iš kultūros nakties renginių – svajonių žibintų paleidimas. Renginio pristatyme šios idėjos autorius – „Radiocentro“ savireklamos vadovas Jurgis Pauliukas – pademonstravo būsimą įspūdį. Kai keliasdešimt iš ryžių popieriaus pagamintų lengvučių žibintų su apačioje degančia ugnele pakilo į dangų, įspūdis atrodė toks, tarsi kiekvienas danguje būtų uždegęs po žvaigždę.

„Atėjusiųjų prie Baltojo tilto 23.15 val. lauks 200 popierinių žibintų. Norintys juos galės paleisti nemokamai, – pasakojo J.Pauliukas. – Pagal šią prieš 2000 metų Kinijoje užgimusią tradiciją, paleidžiant žibintą reikia sugalvoti norą. Kinijoje jie leidžiami ir šiaip įvairiomis progomis, būna ir svajonių žibintų šventė, kai į dangų paleidžiami tūkstančiai tokių švieselių. Lietuvoje šiuos svajonių žibintus jau pamėgo ir leidžia jaunavedžiai“.

Galima tik įsivaizduoti, kaip nuostabiai atrodys dangus, kai šventės metu į orą pakils 200 tokių „svajonių“…Šie šviestuvai dega apie 20 minučių, o pakyla į 200 metrų aukštį.

„Tebūnie naktis!“ programa

Žolynų turgus

K. Sirvydo skverelyje 14-18 val., atgis prieškarinė Vilniaus miesto tradicija – žolynų turgus.

Kita realybės pusė

Viniaus paveikslų galerijoje 18-01 val. veiks modernisto A.Kubino paveikslų paroda iš Linzo.

„Bohemos“ personažai

Lietuvos teatro, muzikos ir kino (LTMK) muziejuje 18-02 val. veiks J.Statkevičiaus operai „Behema“ sukurtų kostiumų paroda.

(Ne)matona

VDA naujuosiuose rūmuose, ant Fluxus tiltelio, Menų spaustuvėje, „Intro“ galerijoje 09-01 val. veiks geriausių Vilniaus dailės akademijos absolventų darbų paroda ir 2009 m. tarptautinio projekto „Jauno meno platforma“ pristatymas. Šokio spektaklis, žalios ugnies ir madų šou.

Audžiame tvorą

Ant Vilniaus rotušės geležinės tvoros 18-21 val. bus audžiama tvora.

„Senelės pasaka“ vaikams

LTMK muziejuje 19 val. – teatro laboratorijos „Atviras ratas“ muzikinis spektaklis „Senelės pasaka“.

Teatrinės improvizacijos „Atviras ratas“

LTMK muziejaus kieme 24 val. – spektaklis suaugusiesiems „Atviras ratas“.

Paveikslai ant medžių

Sereikiškių parke 23-04 val. medžiai pasidabins įspūdingomis vaizdo projekcijomis.

Vaikų vandens paštas

Sereikiškių parke prie Vilnios 19-21 val. vaikai plukdys savo nuspalvintus laivelius.

Svajonių žaidimai

Sereikiškių parke 18-21 val. skautai su vaikais lankstys ir ant medžių kabins popierines gerves.

Kulinarinė laboratorika

Sereikiškių parke 18-21 val. – naktinis duonos kepimas, ledų, giros ir kt. gamyba.

Upės vaizdai

Meninių instaliacijų parkas. Upės vagoje garsus menininkas Vladimoras Tarasovas pristatys projektą „Antroji upė“, dešiniajame krante – jaunieji menininkai demonstruos „Videoparką“.

Ugniniai Vilniaus žiedai

Prie Mindaugo tilto 23 val. – ugnies misterija. Plaukiančius ugnies ženklus lydės muzikos kompozicija.

Animacija žibintų gatvėje

Latako g. 22-04 val. – žibintai kvies į kiemelį, kur veiks kino salė po atviru dangumi.

Dangaus šviestuvai

Prie Baltojo tilto 23.15 val. pakils 200 svajonių žibintų.

Kinas anr žolės

Sereikiškių parke 18-06 val. bus rodomi garsūs, geri kino filmai.

Vaiduoklių Vilnius

Nuo Mindaugo tilto 23 val. prasidės mistinė ekskursija po Vilnių.

Šokiai po žvaigždėmis

Katedros aikštėje už Gedimino paminklo 18-03 val. veiks šokių mokykla (20 val. – linijiniai šokiai, 21 val. – salsa, 22 val. – pramoginiai šokiai, 23 val. – flamenkas, 24 val. – lindyhopas).

jazzo aikštelė

LTMK muziejaus kieme 21-23 val. masiniai šokiai: džiazas ir lindyhopas.

Paupio linksmybės

Užupyje, Meno inkubatoriaus kieme, Vilnios krantinėje 21-06 val. – tradiciniai kortų žaidimai.

Žaidimų kiemas

Sereikiškių parke 18-20 val. – linksmi folkloriniai žaidimai.

Skaičiau per naktį

Vidiniame VDA automobilių aikštelės kieme 20-06 val. – poezijos skaitymai mėnesienoje.

„Pieno lazeriai“ – muzikinės šunybės

Mokytojų namų kiemelyje 22-05 val. susipins džiazas, pankrokas ir šokių muzika.

Klasika džiazo apvalkale

Šv.Kotrynos bažnyčioje 21.15-22 val. dainuos „Ąžuoliukas“.

Naktinis vargonų koncertas

Šv.Kotrynos bažnyčioje 20-21 ir 23-24 val. vargonuos L.Digrys ir R.Marcinkutė.

Po Bernardinų skliautais

Bernardinų bažnyčioje 21-06 val. – sakralinė muzika, krikščioniškas kinas, ekskursijos po vienuolyno požemius.

Klasikos garsai

Šv.Kryžiaus bažnyčioje (S.Daukanto g.) 19.30 ir 22.30 val. – klasikinės muzikos koncertas.

„Skalvijos“ naktinis seansas

Nuo 23 val. „Skalvijoje“ – filmai „Jūros gelmėse“, „Tamsiai mėlyna, beveik juoda“, „Tobulas žvilgsnis“.

Indie roko muzikos festivalis „Planas A“

Klube „Artistai“ 18-22 val. – geriausių indie muzikos stiliais grupių pasirodymai.

Labirintas „Paparčio žiedas“

Žalioje krantinėje prie Baltojo tilto 20 val. nusileis 7 ratų, 25 metrų labirintas, kurio centre – paparčio žiedas. Prie labirinto – jogos mokykla.

Nemiga nuo vyno

Vyno klube, B.Radvilaitės g.7/2 22-01 val. – vyno ragavimas ir aptarimas.

Naktinės galerijos

Daugybė meno galerijų veiks beveik per visą naktį.

Pusryčiai ant žolės

Sereikiškių parke 06 val. – pusryčiai po įspūdžių nakties.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Kultūros naktį verta nemiegoti"

  1. Dėl Žolynų turgaus

    Informacija!!!
    Žolynų turgus vyks ne Savivaldybes aikštėje, kaip buvo mineta, bet K.Sirvydo skvere.

  2. juozas

    turetu but neblogai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.