Verslininko dingimu susirūpino ir politikai

Rusijos vengimu teikti informaciją apie Kaliningrade dingusį lietuvių verslininką jau piktinasi kai kurie politikai. Konservatorius Audronius Ažubalis ragina įsikišti ir pirmuosius šalies asmenis.

Lietuvis verslininkas Stanislovas Jucius Kaliningrade dingo daugiau nei prieš mėnesį. Tačiau Rusijos Kaliningrado srities valdžia ir teisėsauga Lietuvos diplomatams iki šiol nepateikė jokios oficialios informacijos apie verslininko dingimo aplinkybes ir jo likimą. Rusijos vengimu informuoti Lietuvą apie tyrimo eigą nepatenkinti kai kurie politikai. Tačiau premjeras Gediminas Kirkilas ramina, kad skubėti nereikia, ir siūlo leisti dirbti diplomatams. Nors politologai įžvelgia dvišalių santykių pablogėjimą, jie nelinkę to sieti su kaimynės vengimu teikti informaciją.

Valdžia tyli?

Vakar premjeras G.Kirkilas pareiškė, kad dar ne laikas aukščiausiu lygiu domėtis S.Juciaus dingimo aplinkybėmis, esą šiuo metu intensyviai dirba mūsų šalies diplomatai.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Audronius Ažubalis pareiškė, kad S.Juciaus dingimo istorija turėtų susirūpinti ir aukščiausi Lietuvos pareigūnai. „Praktika rodo, kad kitose šalyse dingus piliečiams į tai reaguoja aukščiausi valstybių vadovai. O mūsų valdžia, užuot pareiškusi susirūpinimą, tyli“, – LŽ sakė A.Ažubalis.

Parlamentaras įsitikinęs, kad užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas turi išsikviesti Rusijos ambasadorių Lietuvoje ir pareikšti jam protestą dėl Rusijos vengimo teikti Lietuvai informaciją. „Taip pat reikia pareikalauti nurodyti priemones, kurių imasi Rusija ieškodama Lietuvos piliečio“, – įsitikinęs A.Ažubalis.

Atsakymo negauna

Užsienio reikalų ministerija (URM) palaiko ryšį su S.Juciaus dingimą tiriančiais Rusijos teisėsaugininkais ir Kaliningrado srities valdžia. Tačiau jokios oficialios informacijos apie verslininko dingimo aplinkybes mūsų diplomatai nesulaukė iki šiol. „Lietuvos diplomatai dirba tiek Vilniuje, tiek Kaliningrade, tačiau jokios oficialios informacijos dar neturime“, – LŽ teigė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė.

Kasdien su bylą tiriančiais teisėsaugininkais ir Kaliningrado srities institucijomis susisiekia ir generalinis konsulas Kaliningrade Viktoras Baublys.

Pasak konsulo, Kaliningrade dirbantys Lietuvos diplomatai siekia pagreitinti S.Juciaus dingimo aplinkybių tyrimą. „Mūsų tikslas – suaktyvinti teisėsaugos institucijų veiklą“, – pažymėjo V.Baublys.

Kaliningrade dirbantys Lietuvos diplomatai taip pat siekia, kad poziciją dėl verslininko dingimo išsakytų ir srities valdžia. „Siekiame, kad regiono valdžia aiškiai ir suprantamai išdėstytų savo poziciją dėl Lietuvos valstybės piliečio dingimo. To siekiame visais įmanomais diplomatiniais kanalais“, – tikino V.Baublys.

Tačiau nepaisant Vilniuje ir Kaliningrade dirbančių diplomatų pastangų, atsakymų dėl S.Juciaus dingimo iš Rusijos gauti nepavyksta.

„Mums Rusijos teisėsaugininkai vis sako, kad tiria įvykį, tikrina daugybę versijų, ir tiek“, – teigė V.Baublys.

Įžeidžianti taktika

Kaliningrado srities valdžia mieliau bendrauja su žiniasklaida nei Lietuvos diplomatais. Praėjusią savaitę Kaliningrado srities gubernatorius Georgijus Boosas žurnalistams pareiškė tai, ko nebuvo sakęs net diplomatams, – S.Jucius yra gyvas ir saugus. Tačiau lietuvio verslininko dingimo aplinkybių gubernatorius plačiau nekomentavo.

Savaitės pradžioje buvo suplanuotas G.Booso ir V.Baublio susitikimas. Susitikęs su Kaliningrado vadovu generalinis konsulas tikėjosi gauti daugiau informacijos apie tyrimą dėl S.Juciaus dingimo. Tačiau naujausių žinių dėl verslininko dingimo konsulas taip ir nesulaukė – Kaliningrado srities gubernatorius susitikimą atšaukė. „Rusija atsisakymą susitikti kaip ir visada motyvavo užimtumu“, – LŽ sakė V.Baublys.

A.Ažubalis neigiamai vertino tokius Rusijos valdžios žingsnius. „Toks Rusijos elgesys yra mažiausiai nedraugiškas. O Kaliningrado srities gubernatoriaus taktika („žinau, bet nesakysiu“) yra įžeidžianti. Matyti, kad Rusija negerbia nei savo, nei kitų šalių piliečių“, – įsitikinęs parlamentaras.

Politologai pažymi, kad Lietuvos ir Rusijos santykiai yra blogiausi nuo nepriklausomybės atgavimo. Tačiau jie nemano, kad Rusija vengia teikti informaciją dėl pastaruoju metu jaučiamos diplomatinės įtampos. „Galima tik spėlioti, kodėl Kaliningrado valdžia nepateikia mums informacijos, – LŽ sakė politologas Antanas Kulakauskas. – Gali būti, kad jie patys dar visko neišsiaiškino. Tačiau matyti, kad yra ir nemažai techninių problemų.“

Įvairios versijos

Kaliningrade dirbusio S.Juciaus pasigesta balandžio 18 dieną, kai jis neatvyko į planuotą susitikimą su vairuotoju ir vėliau nepasirodė darbe. Kaliningrado srities prokuratūra prieš tris savaites iškėlė baudžiamąją bylą dėl galimo verslininko nužudymo.

Kaliningrade ir Lietuvoje pasirodė kelios statybų bendrovei vadovavusio S.Juciaus dingimo versijos. Žiniasklaida skelbė, kad verslininkas gali būti pagrobtas ar nužudytas. Taip pat buvo iškelta versija, kad lietuvis slapstosi nuo konkurentų. Tačiau Rusijos teisėsaugininkai nepatvirtino nė vienos iš šių versijų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.