Anksčiau, jei dar pamenate, jeigu vaikas laikinai į užsienį vykdavo su vienu iš tėvų, reikėdavo kito raštiško sutikimo, kad tasai neprieštarauja tai kelionei.
Gerai, jei šeima gyvena kartu, o ką daryti, jeigu tėvas, tarkime, uždarbiauja kur nors Airijoje ar Ispanijoje – kaip tuomet? Vaikas turi važiuoti į varžybas – ir stop!
Kaip paaiškino Klaipėdos miesto 1-ojo notarų biuro notaras, Lietuvos notarų rūmų viceprezidentas MARIUS STRAČKAITIS, dabar, jei vaikas važiuoja užsienin su vienu iš tėvų, kito rašytinio sutikimo nereikia. Tai vienas iš esminių pakeitimų. Notaras atsakė į kai kuriuos kitus mums rūpimus klausimus.
– Ar gali vaikas, jeigu jis pakankamai savarankiškas, vykti į užsienį vienas?
Taip, gali. Tik tuomet Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateiktas bent vieno iš tėvų ar globėjo sutikimas ir šio sutikimo kopija. Sutikimo parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba seniūno, arba diplomatinės ar konsulinės įstaigos pareigūno.
– Gali būti taip, kad vaiką lydi pašalinis asmuo. Kokių dokumentų tuomet reikia?
– Tuomet dokumentų jau geroka krūvelė susidaro: sutikime turi būti nurodyti vaiką lydinčio asmens ir vaiko duomenys: vardas, pavardė, gimimo data arba asmens kodas ir kiti būtini duomenys.
– Dažniausia vaikai į ekskursijas važiuoja būriais, o į varžybas – komandomis. Kaip tuomet įforminami dokumentai?
– Reikalingas vykstančių vaikų sąrašas, patvirtintas organizatoriaus parašu ir antspaudu, taip pat šio sąrašo kopija. Tame sąraše turi būti nurodyti vaikų ir juos lydinčių asmenų duomenys. Pažymėtina ir įsimintina, kad vaiko duomenys į sąrašą gali būti įtraukiami tik gavus bent vieno iš tėvų rašytinį sutikimą.
– Nemaža vaikų yra globojami valstybės ar globėjo. Ko reikia jiems, norint išvykti į užsienį?
– Globėjas – globos institucijos vadovas ar fizinis asmuo – likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki išvykimo privalo raštu informuoti savivaldybės vaikų teisių apsaugos tarnybą apie laikiną vaiko išvykimą. Tik informuoti! O paskui globėjas dar turi eiti pas notarą ir tvarkyti visus reikalingus dokumentus. Žodžiu, dvigubas darbas, žmoniškai šnekant.
– Koks jūsų asmeninis požiūris į šitas vadinamas supaprastintas taisykles vaikui išvykti į užsienį?
– Anksčiau ar vėliau, kai Lietuva bus priimta tarp Šengeno sutarties valstybių, šitos taisyklės neturės jokios prasmės. Sienos juk bus laisvos, kitaip sakant, jų nebebus. Taigi tai yra laikinas dalykas, kuris neturi ateities.