Kenksmingu šiferiu dengtų stogų keisti neskubama

Jau daugiau kaip šešeri metai Lietuva, paklusdama Europos Sąjungos direktyvoms, yra uždraudusi asbestcemenčio šiferio gamybą bei asbesto naudojimą kitose ūkio šakose. Tačiau Panevėžyje yra dar daug individualių namų, švietimo ir net ikimokyklinio ugdymo įstaigų, kurių stogai uždengti asbestcemenčio šiferio lakštais. Tokia pat danga, kurios dulkės gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir net vėžį, uždengtos ir lopšeliuose-darželiuose likusios pavėsinės.

Panevėžio visuomenės sveikatos centro gydytojo higienos eksperto Eugenijaus Vilčinsko teigimu, 2001 metais Vyriausybės nutarimu buvo uždrausta asbestcemenčio šiferio gamyba bei jo ir asbesto naudojimas. Mat kenksmingos asbesto dulkės pirmiausia sukelia bronchitą, o per ilgesnį laiką ir piktybinius navikus.

Kartu su asbesto turinčiu šiferiu uždrausta asbesto naudojimas šilumos punktuose, technikoje, asbestcementinių plokščių, ugniai atsparių durų gamyboje ir kitur.

Pasak specialisto, anksčiau daugiausia asbesto šiferio gamyboje naudodavo „Akmenės cementas”, jis per metus įsiveždavo 40 tūkstančių tonų įvairios kilmės šios kenksmingos medžiagos.

Privalo rūpintis Savivaldybė

Gydytojas higienos ekspertas neneigė, kad nemažai miesto darželių, mokyklų, pavėsinių tebėra uždengti asbestcemenčiu šiferiu. Šią problemą, jo nuomone, turėtų spręsti Savivaldybė.

Tačiau E.Vilčinskas taip pat pabrėžė, jog šiferis yra nepavojingas, jei nejudinamas, mat žalą sveikatai daro asbesto dulkės. Jei šiferis ar kiti gaminiai iš asbesto smulkinami, į aplinką patenka dulkės, tad ardant seną stogų dangą darbas turi būti patikėtas specialistams.

Nepaisant asbestcemenčio šiferio keliamo pavojas, E.Vilčinskas „Panevėžio balsą” patikino, jog Lietuvoje neužfiksuotas nė vienas atvejis, kai šiferis būtų sukėlęs onkologinę ligą.

Kitos dangos nebuvo

Miesto ūkio skyriaus statinių naudojimo priežiūros inžinierius Vytautas Steponas Buterlevičius sakė, kad prieš 30-40 metų beveik visi statomi objektai su šlaitiniais stogais buvo dengiami asbestcemenčiu šiferiu, nes kitos dangos paprasčiausiai nebuvo. O ir reikalavimų keisti dangą nėra.

Ta pačia danga buvo dengtos ir vaikų lopšelių-darželių pavėsinės. Nemažai jų pastaraisiais metais buvo demontuota, kai kurios perdengtos. Bet V.S.Buterlevičius pripažįsta, kad dar yra nemažai pavėsinių su šiferio danga. Deja, jai pakeisti specialiai lėšų nenumatyta.

Statinių naudojimo priežiūros inžinierius paaiškino, kad stogai keičiami tik tada, kai jie prakiūra ir būtinas remontas. Kadangi asbestcementis šiferis nebegaminamas, juo dengto stogo „sulopyti” nebeįmanoma.

V.S.Buterlevičiaus duomenimis, užpernai ir pernai po audrų apgadintiems pavėsinių stogams tvarkyti buvo skirta apie 50 tūkstančių litų.

Lėšų nenumatyta

V.S.Buterlevičius sakė, kad apie 30 procentų daugiabučių namų šlaitiniais stogais vis dar yra dengti asbestcemenčiu šiferiu, tačiau visi vykdantieji rekonstrukciją dangą keičia.

Be to, anksčiau beveik visi sodo nameliai su šlaitiniais stogais, garažai dažniausiai buvo dengiami šiferiu, nes jis buvo palyginti pigus. Tiesa, Pasvalio rajone anuomet gamintos čerpės, tačiau jos būdavo sunkios ir reikalaudavo tvirtesnių konstrukcijų.

Miesto Savivaldybės Ūkio ir eksploatavimo skyriaus vyriausioji eksploatavimo, remonto ir ūkio reikalų specialistė Janina Alonderienė „Panevėžio balsui” patikslino, kad mieste su šiferio stogu likęs tik Kastyčio Ramanausko lopšelis-darželis ir vienas 5-osios vidurinės mokyklos korpusas. Mokyklos stogo dangos keitimui lėšos jau numatytos.

Specialistė patvirtino, kad darželiuose dar likę nemažai šiferiu dengtų pavėsinių, tačiau negalėjo pasakyti, kada jos bus tvarkomos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kenksmingu šiferiu dengtų stogų keisti neskubama"

  1. AS

    Kaimieciai supranta, kad kenksminga, bet vienas is manes nori pirkti keistina šiferio stogo danga. Kita met ketinu keisti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.